Fazla vitamin almanın zararları

in #busy3 years ago

Besinerde fazla vitamin ve minerallerin çocuklarve hamileler ve yaşlılar için de çeşitli zararlı vardır Peki Fazla vitamin zararları nelerdir?İşte merak edilenler

İlave Vitaminli hazır ürün daha sağlıklı anlamına gelmez.. Bir gurp tarafından yapılan bir araştırmada, 8 yaşından küçük çocukların yarıya yakınının sağlıklarına zarar verecek miktarda A vitamini, çinko ve niasin (B3 vitamini) aldıkları tespit edildi.

Vitamin Ve mineral takviyesi yapılan 1650 kahvaltı gevreği ve 1000 aburcubur hazır gıdanın incelendiği araştırmada 140 üründe aşırı takviye olduğu, 114 kahvaltı gevreğinde erişkinler için tavsiye edilen sınırların yüzde 30 üzerinde A vitamini, çinko ve niasin bulunduğu belirlendi.

1-8 yaş arasındaki çocukların yüzde 8’inin besinlerle gereğinden fazla niasin, yüzde 13’ünün gereğinden fazla A vitamini ve yüzde 45’inin de gereğinden fazla çinko aldıkları belirtiliyor.

Hazır Gıdalar üzerinde yer alan “ilave vitaminli” gibi ifadeler, aslında hiç de öyle olmamalarına, zararlı olmalarına rağmen ağız tadı tahrik edilerek satılıyor.

Fazla A vitamininin zararları: Karaciğer hasarı, tırnak kırılması, saç dökülmesi, iskelet anormallikleri, osteoporoz (kemik erimesi) ve yaşlılarda kalça kırığı ve fetüste gelişim bozuklukları.

Fazla çinko almanın zararları: Bakır emiliminin bozulması, kansızlık, al ve akyuvarlarda değişiklikler, bağışıklık sistemi bozuklukları

Fazla niasin almanın zararları: Deride kızarmalar, bulantı ve karaciğer hasarı

vitamin ve minerallerle takviye edilmiş abur-cuburlar sadece kesenize değil çoluk çocuğunuzun sağlığına da çok ciddi zararlar vereceğini unutmayın.

Sort:  

As a follower of @followforupvotes this post has been randomly selected and upvoted! Enjoy your upvote and have a great day!

Coin Marketplace

STEEM 0.36
TRX 0.05
JST 0.040
BTC 32292.32
ETH 2023.20
USDT 1.00
SBD 5.96