A úřední šiml hýká a hýká...

in #cesky3 years ago

IMG_20180618_084618.jpg

Tak jsem se zase jednou pobavil. Před časem jsem tady popisoval příběh Květušky, přítelkyně mé ženy, která se rozhodla zpestřit si mateřskou dovolenou pečením sladkostí a jejich prodejem. https://steemit.com/cesky/@belahejna/podnikatele-si-zaslouzi-obdiv

Ve zkratce. Květuška si chtěla opatřit živnostenské oprávnění, aby mohla začít podnikat a odvádět daně. Nechtěla šulit stát, ale na živnostenském úřadě jí po asi 2 hodinách rozprávění řekli, že bude lepší, když si těch svých pár sušenek bude dělat jen tak, rozuměj na černo.

Květuška byla dost otrávená a na čas to vzdala. Vůbec mě ale nepřekvapilo (je fakt sveřepá, já bych s ní žít nemohl), že myšlenku stále neopustila. Když u nás minulý týden vyprávěla další story, tak jsem teď fakt zvědav, jak dlouho jí to zkoušení ještě vydrží. Někdy v zimě by měla jít zpátky do práce, tak myslím, že tohle cvičení "Chci se stát živnostníkem v ČR" si mohla klidně ušetřit:-), ale co už, každý svého štěstí strůjcem.

Teď si vyřizovala zdravotní průkaz. Je to něco, co od vás chce hygienik, když vyrábíte nebo i jen prodáváte jídlo nebo třeba pracujete v restauraci nebo u točené zmrzliny, atd. Ne, že by si Květuška zmíněný průkaz už nechtěla vyřídit dříve. To jí ale nejprve rozmluvila její obvodní lékařka s tím, že na těch pár koláčků, co udělá, ať se na to vykašle (podoba s reakcemi úřednice na živnostenském úřadě je opravdu jen náhodná:-)).
Nakonec si ale Květuška řekla, že už toho má dost a alespoň ten zdravotní průkaz si pořídí. Nesmlouvavě se tedy objednala k obvodní lékařce, tentokrát přímo za účelem vyřízení zdravotního průkazu. Dorazila na lačno a se vzorkem moči ukrytým v příručním žebradle. Jaké překvapení, když jí paní doktorka potřásla rukou a po úvodní zdvořilostní konverzaci na téma počasí, vytáhla ze šuplíčku průkaz a přeptala se: "A na jak dlouho to budete chtít?" Květuška odvětila, že na 5 let, vytáhla 370 Kč, odevzdala je paní doktroce, shrábla průkaz a zcela konsternovaná se vypotácela z ordinace.

A jak, že to má správně vypadat? Asi takle, lékař vyhodnotí váš aktuální zdravotní stav, provede odběry a stěry a odešle je do laboratoře, po doručení výsledků průkaz udělí či neudělí. Dle zdravotního stavu lze dobu platnosti průkazu omezit nebo ponechat platnost neomezeně.

Hmm, zdravotní průkaz s dobou platnosti neomezeně? To nás ten zákon o ochraně veřejného zdraví (jestli ten chudáček stoletý ještě stále platí) opravdu dobře chrání:-)) Ale jinak, docela fajn business pro obvodáky, co vy na to? :-)) Jen by mě zajímalo, k čemu ten cár papíru vlastně je!:-)

PS: Jo a vyplnit si to prý má Květuška sama, takže kdyby se to náhodou rozhodla střelit někomu, kdo si s paní doktrokou nepotřásl ani tou rukou, těžko by to někdo zjistil:-))

Sort:  

Někdy si říkám, že je zázrak, že stát relativně funguje a my všichni žijeme, když to všude vypadá tak, jak popisuješ :-D

Další unikum je dodržování normy kvality. Mám na mysli normy ISO a jiné podobné.
Několik dní před auditem se vždy vše dopisuje, uklízí, rovná. Auditor přijde, zkontroluje dokumenty a když je spokojen, s úsměvem zase odejde. Ale kvalita výrobků je, víte kde.

ISO není o kvalitě výrobků, ale o papírech. A papír, jak známo, snese hodně ;)

Koza se nažrala a vlk opět zůstal celý :-/. Klasický případ úpadku doby.