RESİM YORUMLAMA YARIŞMASI 2

in #cointurk3 years ago

Aşağıdaki resim hakkında en etkileyici yorumu yapan 3 kişiyi ödüllendireceğiz ve katılanlarada belli bir oy verimi yapılacaktır.

Resim

Aşağıdaki soruları görsele göre cevaplayın.

 • Görselde neler görüyorsunuz?
 • Görselde anlatılan nedir?
 • Görselin verdiği mesaj nedir?
 • Görselin verdiği mesaj ile ilgili kelimeler yazın ve bu kelimeleri kullanarak görselle ilgili bir paragraf yazın.

Projeye Nasıl Katılabilirsiniz?

 • Bu yazının altına projeyi yukarıdaki paylaştığımız resmi yorumlamanızı, yorum olarak belirtmeniz gerekmektedir.
 • Bu yazıya oy veriniz ve resteem yapınız.

KATILIM KURALLARINA UYMAYAN KİŞİLERİN YAZILARI DİKKATE ALINMAYACAKTIR.

Temel Kurallar

 • İntihal yorum yarışmadan diskalifiye edilip, İntihal yapan kişiler kara listeye alınacaktır.
 • Yarışmaya 1 yorum ile katılabilirsiniz.
 • Yarışmanın kazananlarını belirleyecek moderatör: @bybrawe
 • Yarışma Günlüktür.
 • Yukarıdaki sorulan sorulara göre cevap vermeniz gerekmektedir.

Seçilen Logo Kuşadası - Şeffaf Arkaplan-01.png

Sort:  

Görselde neler görüyorsunuz?

Asimetrik taşlarla örülü bir zemine, sıvası aşınmış taş duvara, isler yüzünden üst kısmı simsiyah olmuş uzunca zamandır kullanıldığı anlaşılan bir şömineye sahip olan bir ev görüyorum. Her halinden eski olduğu anlaşılan bu evin sıvası dökük duvarlarında asılı bir adet elek, daha önceden asılmış olmasına rağmen ya kaldırılmış ya da yeri değiştirilmiş olan bir posterin duvarda bıraktığı iz, bir adet eski poster ve yarısı gözüken bir tablo var. Şöminenin hemen iki yanında bulunan ahşap dolaplar bulunmakta ve üzerinde, bir adet büyük vazo, bir tane orta boy vazo ve biri büyük biri küçük olmak üzere iki adet kase duruyor. Şöminenin ön tarafında, odanın ortalarına doğru bir adet büyükçe ahşap sandalye ve üzerinde her halinden anne olduğu belli olan kırmızı eşarplı, hayli eskice beyaz bir t-shirt ve mavi bir eteği olan, beline önlük bağlamış, elindeki tabakta marul ayıklayan ve gülümseyen bir kadın var. Kadının üzerine ayağını koyduğu küçük bir tabure ve tabureye nispeten büyükçe bir sıra görüyorum. Sıranın üzerinde pembe elbiseli kızın elindeki tabakla beslediği büyük bir kedi ve hemen onun yanında yavru bir kedi dikkatimi çekiyor. Sıranın hemen aşağısında yine siyah beyaz kedi siya elbiseli küçük çocuğun elinde bulunan beyaz iple oyun oynamakta. Hemen yanında bir tavuk duruyor ve ressamımız imzasını tam da bu tavuğun olduğu yerin altına, tablonun sağ alt köşesine atmış durumda. Yerde içerisinde su olduğunu tahmin ettiğim bir testi hemen yanında yem kabından beslenen bir civciv görüyorum. Ayıklanan marulların kötü kısımlarının hayvanların yemesi için yem kabının yanına bırakıldığını görebiliriz.

Görselde Anlatılan Nedir?

Görselde müstakil bir evde yaşayan, geçmişe ait bir zaman dilimindeki, fakir bir ailenin günlük yaşantısından bir kesit sunulmaktadır. Muhtemelen şu an gündüz saatleri ve evin babası işte çalışmaktadır. İki çocuklu çekirdek ailenin fertleri ise günlük işlerini yürütmektedir. Sosyal yaşamın kadına biçmiş olduğu rol gereği kadın akşam yemek için hazırlık yapmakta ve çocuklar da hayvanlarla oynamaktadır. Her ne kadar fakir olsa da aile bireylerinin yüzü gülmektedir. Ailenin hayvan sevgisi her halinden belli olmaktadır. Müstakil evde olmanın rahatlığıyla birlikte evde birçok hayvan beslenebilmektedir. Görselin şöminenin asıl ısınma kaynağı olduğu dönemlere ait olduğunu söyleyebiliriz. Ailenin kıyafetlerine ve şöminenin yanmayışına bakılacak olursa yaz mevsimi olduğu da söylenebilir.

Görselin verdiği mesaj nedir?

Bir yerde mutluluğun olabilmesi için çok fazla şeye ihtiyaç yoktur. Karnını doyurabilecek kadar yemek ve başını sokabilecek bir yuva olduktan sonra mutlu veya mutsuz olmak sizin tercihinize kalmıştır. Mutluluk daha fazlasını isteyerek değil elindekiyle yetinmesini bilerek olur. Hayvanlara yardım etmek ve paylaşmak insana hem mutluluk hem de huzur verecektir. İnsanların ve hayvanların dostça yaşadığı mutlu ve huzurlu bir aile ortamı kurmak mümkündür. Kimi zaman bir kedi size oyun arkadaşlığı yapacak bir dost oluverir.

Görselin verdiği mesaj ile ilgili kelimeler ve bu kelimelerle oluşturulmuş bir paragraf:

Kelimeler: Aile, mutluluk, huzur, yoksulluk, hayvan sevgisi, paylaşma, yetinme

İnsanların yaşadıkları sürece pek çok amacı ve hedefi olur. Bunlar bir şeyi başarmak, bir işte çalışmak veya bir aile kurmak şeklinde olabilir. Bu amaçların birçoğu kendini tatmin etme ve mutlu olma arzusundan kaynaklanır. Mutluluk bir insanın hayattaki amacı olmasa da, yaptığı her işin ardından gelmesi beklenen bir duygudur. Çoğu kimse için mutluluk huzur dolu bir aile ortamından ibarettir. Eşi ve çocukları ile huzur içerisinde geçirilen bir gün bazen bir kişiyi en mutlu edecek olaydır. Huzurun olması için ise çok fazla şeye ihtiyaç yoktur. Hep daha fazlasını isteyenler kendilerini mutsuzluğa mahkum ederler. Bu yüzden elindekilerle yetinmesini bilen kimseler yoksulluk çekseler dahi mutlu ve huzurlu olabilirler. Mutluluğun kaynaklarından bir tanesi de sevgidir. Sevgi her türlü sıkıntıyı ve kusuru bize hoş gösteren bir duygudur. Gerek insanlara karşı gerekse hayvanlara karşı duyulan sevgi mutlu olmanın yolunu açan bir anahtar gibidir. Aile fertlerine karşı duyulan sevgi aynı zamanda gerektiği zaman bizlere aileden bir fertmiş gibi davranan hayvanlara da gösterilmelidir. Hayvan sevgisi bizlere hayvanlar dünyasından da dostlar kazanma fırsatı tanıyacaktır. Bir diğer mutluluk anahtarı ise paylaşmaktır. Mutluluk paylaştıkça çoğalan bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda elimizdekileri ve sevgimizi hem insanlarla hem de hayvanlarla paylaşmak mutluluğa giden yolu aralayacaktır.

Görselimizi yorumlamadan önce daha önceki görseli yorumlama yarışmasındaki görseli hatırlayalım.Bu görsel büyük ihtimalle önceki görselden 8-veya 9 yıl sonraki hikayenin devamıdır.Kadının anne ve babası büyük ihtimalle ölmüş ve evde kalan ve çok konuşan kız kardeşi nihayet evlenmiş ve o zaman 9 yaşlarında olan erkek çocuğu şimdi 18 yaşlarında ve 2.kocasının marangoz atölyesinde üvey babasıyla çalıştığı teması üzerinden yorumlama yapacağım

1-Görselde neler görüyorsunuz ?

-Görselimizde daha önce ilk kocasını kaybeden ve acısını büyük oranla unutan kadının bir sandalyede rengarenk elbiseleriyle oturan ve yüzünde tatlı bir tebessüm olan ve ayaklarını bir taburenin üstüne atmış,elindeki yeşilliklerle akşam işten eve gelecek olan 2.kocası,18yaşındaki oğlu ve ailesi için akşam yemeğini hazırlamak için uğraş veren ve o esnada 8-9 yıl önce bebek olan kızının kedilerine birşeyler vermesine bakıp içindeki huzuru etrafına yansıtan,acılara galip gelmiş bir kadının dik duruşunu,2.kocasından olan erkek çocuğunun evin diğer 2 kedisiyle oynamasını ve kadının hemen yanında bir vazoyu ve yerdeki yemek kabından yemek birşey atıştıran civcive pür dikkat kesilen sanki hakem görevi gören tavuğumuzu,kadın arkasındaki ahşap duvarlardaki fakirliğin bir nebze olsa da azalan görüntüsünü,daha önce Hz.isa ve Hz Meryem'in tablosu büyük ihtimalle zamana yenik düştüğü ve tablonun eskidiğini yerine sadece Hz.İsa'nın olduğu yeni bir tabloyu,duvarın yanındaki tahtaların üzerimde yanyana 2 kap ve bir heykele benzer bir nesneyi ve onların üstünde daha önce duvarın sağında olan üzerinde haç işareti olan bir nesneyi,ve onun hemen altında olan eski bir yeşilimsi bir vazoyu,en sağda görselde gözükmeyen pencerenin hemen yanında eski bir sandık ve üstündeki sanatsal bir görüntüsü olan küp ve bu tablonun sanatçı olan kişinin imzası ilk olarak gözüme çarpanlar oldu.

2-Görselde anlatılan nedir ?
Görselimiz bana eski bir evde yaşayan ve daha önce birçok sıkıntı ve sevince şahitlik yapan bir kadının kediler,tavuk ve yavrusunun ilişkisini ve bu eve renk katan 2 evladı ile işten gelecek olan kocası ve oğlunun eve katacağı aile ahengini anlatıyor.

3-Görselin verdiği mesaj nedir ?
Bu görselimizi daha önceki görselin hikayesini yanyana koyduğumuzda bize çok net ve mutlak bir gerçegi ortaya koyacaktır.Dünyanın tüm dert ve sıkıntılarına rağmen hayatın devam ettiğini ve devam eden bu hayatta bizlerinde pes etmeden devam etmemiz gerektiğini anlatıyor.Hayat bütün insanlara acılarını azaltacak imkanlar verebileceğini unutmamamız gerekir.Daha önce kocasını savaşta kaybeden ve ölmüş anne ve babasıyla yaşayan bir kadının çocuklarıyla beraber zor şartlara dayandığını ve hayatın kadının bu direnişine karşılık ona bu hayatta dürüst yaşayan ve kadınını ve ondan olan çocuklarına sahip çıkan kaliteli bir koca ile ödüllendirdiğini görüyorum.Aynı zamanda kadının kocasının maddi sıkıntılarının olduğu dönemde kadınla tanışıp kadının evinde yaşadığını ve zamanla bir marangoz atölyesi açacak duruma geldiğini görüyorum.Kısacası hayat direnen mücadele eden insanlara imkan verdiğine inanıyorum.

4-Görselin verdiği mesaj ile ilgili kelimeler yazın ve bu kelimeleri kullanarak görselle ilgili bir paragraf yazın.

-Hayat,zaman,kadın,evlat,imkan,direnmek,şans

İnsanlık tarihinin birçok döneminde okuduğumuz birçok hikayede ortak sonuçlara ulaşabileceğimizi görüyorum.Hayat iyisiyle kötüsüyle devam ederken biz insanların pes etmeden yolumuza devam etmemiz gerektiğini
çok eskiden yaşanılan bu görselin hikayesiyle bizlere anlatmaktadır.Bu hayatta direnen kadın ve evlatlarının direnmelerindeki lezzeti ve bu direniş emeğinin nasıl yeni şanslar getirdiğini görmek çok heyecan verici bir durum.

Görselde neler görüyorsunuz?

Görselde nostaljik, şöminesi olan, taş bir ev var. Sol altta su içen bir civciv var. Ortada kızını kediye süt içirirken görerek mutlulukla bakan bir anne. Anne bu sırada akşam yemeği için sebze kopartıyor. Diğer yanda elindeki iple yavru kedileri oynatan evin munzur çocuğu ve ne olup bittiğine dair en ufak fikri olmayan bir horoz :)

Görselde anlatılan nedir?

Görselde akşam evin babasının gelmesini ve hep birlikte yemek yemeyi bekleyen bir aile var. Anne yemeğe hazırlanırken evin çocukları da o vakte kadar hayvanlarla oynuyor. Sonuç olarak herkes halinden memnun. Az ile yetinmeyi öğrenmiş kendi durumuna göre iyi yaşayabilen sağlıklı bir çekirdek aile. Evde hayvanların olmasında, eşyalardan ve çocukların ayaklarının çıplak olmasından maddi yetersizlik görüyoruz. Ama bu ailenin mutluluğunun azalmasına hiç bir suretle sebep olmamış. Aile gerçek mutluluğun sırrına vakıf olmuş.

Görselin verdiği mesaj nedir?

Görselde hep birlikte olmanın önemini görüyoruz. Ayrıca hayvan sevgisi de vurgulanmış. Çocuklar hayvanlarla iletişim kurarak mutlu oluyor. Çocuklar mutlu olunca anne de onların mutluluğuyla mutlu oluyor. Böylece sağlıklı psikolojiye sahip hayatından memnun bir aile olunabiliyor. Aile ile birlikte olmak ve hayvanlarla münasebet kurmak ücretsizdir. İnsan maddi bolluk olmadan da mutlu olabilir.

Görselin verdiği mesaj ile ilgili kelimeler yazın ve bu kelimeleri kullanarak görselle ilgili bir paragraf yazın.

Görselde her aileye bir mesaj var. Her birimiz televizyon, bilgisayar, telefon başında saatlerce vakit geçirmek yerine birbirimizle vakit geçirmeliyiz. Ancak bu şekilde mutlu olabiliriz. Birbirimizle vakit geçirmeye en başta ailemizden başlamalıyız. Ayrıca hayvan sevgisi insanın gelişiminde çok önemli bir yere sahiptir. Çocuklarımıza hayvanların bizlerin dostu olduğunu öğretmemiz icap eder. Çocuklarımız hayvan sevgisi ile büyürse hem merhametli birer birey olurlar hem de sorumluluk almayı öğrenirler. Tüm resmin genelinde bir sevgi yumağı oluşmuş. Çocuklar hayvanlara sevgiyle, anne de çocuğuna sevgiyle bakıyor. Hepsinin de mutlu olduğu yüzlerinden belli. Bu da demektir ki mutlu olmak için sevmek ve sevilmek gereklidir.

Görselde neler görüyorsunuz?

Gorsele baktigimda sandalyede oturan bir anne,elinde cukur kilden yapilmisnbir tepsi icinde lahana dogruyor, Yanida duran kizi elinde bir kaseyle büyük olan kediye su veriyor, küçük olan kedilerden biri masada duruyor ve yerde iple oynaya kediyi seyrediyor, küçük erkek çocuk neşeli bir sekilde elindeki iple diger kediyle oynuyor.sol köşede duran büyükçe bir çanak var muhtemelen içinde su var yani başında ufak bir çanakta civciv su içmekte,resimde gördüğüm kadariyla hava sicak çocuklar papuc giymemiş ve çocuğun yaninda bir tavuk durmakta. Remin arka planinda yillarin eskittigi bir duvar ve ve eski ev ici ocaklarindan var ocak kazan var ve kaynamakta duvarda sol tarafta elek asili,alt rafinda uzunca bir sehpanın uzerinde bir seramikten bir kavanoz bir kase ve ve çukur genis bir çömlek durmakta , sağ tarafta ise ise duvarda asili eski bir resim ve altinda duran su testisi var.

Görselde anlatılan nedir?

Cocuklarin hayvanlara olan sevgisinden ötürü annenin yüzündeki mutluluk ifadesi resmedilmistir

Görselin verdiği mesaj nedir?

Ağaç yaş iken eğilir atasozuyle cagristirdim.

Görselin verdiği mesaj ile ilgili kelimeler yazın ve bu kelimeleri kullanarak görselle ilgili bir paragraf yazın.

Çocuklar, hayvanlar, anne,mutluluk, yemek, fakirlik, sadakat ,sevgi, huzur, dostluk.
Hayatimizdaki en degerli varigimizdir annemiz. Hepimiz annemizin cok mutlu olmasini isteriz ve onun yüzün ün güldüğünü görmeyi hep umut ederiz. Anneler gercekten annelik duygusunu icinde yaşayanlar yaşam standardi ne olursa olsun çocuklarının iyi yerlere gelmesini güzel ahlakli akilli birer birer olsun isterler. Bu resimdede anne cocuklarina verdiği eğitimin meyvesini almis gözükmekte ve cocuklarin icindeki hayvan sevgisi ve hayvalarla olan dostluklari onu mutlu etmekte. Huzur ve sükunet içinde bir yandan işini yaparken bir yandada onları izlemektedir.

Bu resmi aşağıdaki gibi yorumlardım.
Görselde neler görüyorsunuz?
Öğlen saatine yaklaşıyor. Anne yemek yapmak için elinde malzemelerle iş yapıyor. Gözlerini ise karşısındaki çocuklarına dikmiş ve onların mutluluk dolu varlıklarınl seyrediyor. Kızı ve oğlu da Annenin yanında oynuyorlar. Mutluluk dolu bu ailenin tavukları ve kedileri de vardır. Kızı kedilere yemek veriyor oğlu ise tavuk ve kedilerin oynayışını seyrediyor. Havabın sıcaklığı ve ailedeki sıcaklık gözle görülür şekilde terennüm ediyor.
Görselde anlatılan nedir?
Görselde bir mutlu ailenin bir anı kalemle çizilmiş. Annenin yemek yapması çocukların mutlu bir şekilde tavukla kedilerle oynaması sıcak aile ortamı ve Anne sevgisini gösteriyor. Aynı zamanda resimde Cennetin ayakları altında olan ANNE varlığı dikkatden kaçmıyor. Resmi çeken ressam sanki bunu düşünüb kalemini çizmeye yüreyindeki tellerden gelen bir hisle başlamış.
Görselin verdiği mesaj nedir?
Anne ile mutlu geçen her an güzeldir. Çocukların mutluluğunun temeli, esası , özü ANNE.

Görselin verdiği mesaj ile ilgili kelimeler yazın ve bu kelimeleri kullanarak görselle ilgili bir paragraf yazın.
ANNE SEVGİSİ, ÇOCUKLARIN MUTLULUĞU, MUTLU AİLENİN BİR GÜNLÜK YAŞAMI VE SEVİNCLE BİR BİRİNE BAĞLILIĞI.
Resimde Annenin sevgidolu bakışlarla çocuklarına, evlatlarına bakması ve evlatlarının annesinin yanında olmasından onların yüreyinde olan mutluluğun gözükmesi hayvanlarla bile sevginin paylaşılması onlara yemek verilmesi resimdeki en büyük değerlerdir.
ANNELER HAYATIMIZIN MUTLULUK MERKEZİDİR

1.Görselde neler görüyorsunuz?
Eski bir evin şömineli odasında, antika bir sandalyeye oturmuş anne karnabahar temizlerken çocuklarını seyrediyor. Küçük kız elinde tutuğu sahandan anne kedinin süt içmesini sağlarken, kardeşi de elinde tuttuğu ip ile yavru bir kediyle oyun oynuyor. Taburenin üzerinde duran diğer yavru kedi merakla onların eğlencesini izliyor. Odanın köşesinde duran tavuk, yavrusunun tastan su içmesini dikkatlice izlemektedir Annenin arkasında duran konol üzerinde bir vazo, diğer konsol üzerinde duran siyah ve beyaz tas ve erkek çocuğun arkasındaki konsol üzerinde de şarap testisi bulunmakta. Vazonun üzerine denk gelen duvarda ise bir resim çerçevesinin alt kısmı görünmekte, alt çaprazında da bir elek duvara asılmıştır. Şarap testisinin üzerinde çerçevesiz bir resmin olduğu görülüyor. Civcivin hemen arkasında eskimiş ve hasar görmüş bir testi dikkatim çekiyor.
2.Görselde anlatılan nedir?
Hangi şartlarda yaşandığına bakılmaksızın, bir ailenin mutluluğu bu resimde anlatılmak istenmiş.
3.Görselin verdiği mesaj nedir?
Ailenin hayvanlar ile olan dostluğu ve besin ağının farklı iki türü olan kedi ile tavuğun bir arada yaşayabildiği bu resimde konu edilmiştir.
4.Görselin verdiği mesaj ile ilgili kelimeler yazın ve bu kelimeleri kullanarak görselle ilgili bir paragraf yazın.
Birliktelik, mutluluk, saygı ve paylaşmanın öneminin konu edildiği bu resim, mevcut yaşantılarımızın şartlarını tekrardan göz önüne koymamızı sağlamaktadır.

Görselde neler görüyorsunuz?
Şömineli bir evin salonunda sandalyesinde oturmuş elinde tabaktaki malzemeyle uğraşırken , bir yandan da çocuklarının mutluluklarına ortak olmalya çalışan bir anne.Elindeki tabakla kedilere su vermeye çalışan 5-6 yaşlarında bir kız çocuğu ve yerdeki kedi ile elindeki iple oynamaya çalışan 4-5 yaşlarında bir erkek çocuk. Biri yerde biri duvarın yanındaki dolabın üstünde iki su testisi. Duvarda asılı bir elek. Yerde eski bir kapta su içen bir civciv ve onu izleyen anne tavuk.
Görselde anlatılan nedir?
Eşini işe uğurladıktan sonra evinde çocuklarıyla zaman geçiren mutlu bir aile tablosu.
Görselin verdiği mesaj nedir?
Huzur ve mutluluk.
Görselin verdiği mesaj ile ilgili kelimeler yazın ve bu kelimeleri kullanarak görselle ilgili bir paragraf yazın.
Huzur, mutluluk, iş. çocuk, anne , evcil hayvanlar;
Küçük bir karede bir anne , iki çocuğu ve evde beraber yaşadıkları hayvanlarıyla eski de olsa, küçük de olsa küçük şeylerden mutlu olmasını bilmesini gerektiğini anlatmaya çalışıyor.

Oncelikle cok guzel bir resim oldugunu belirtmeliyim. Insan resme bakarken yureginde bir sicaklik bir sevgi hissediyor.
Gorselde ne goruldugu sorulmus: Resme baktigimda once gozume carpan bir anne var, sicacik gulumsemesiyle bir yandan yemek hazirlamakla mesgulken, diger yandan cocuklarini izlemekte onlara bakarken yuzunden icindeki sevgiyi merhameti gormek mumkun. Kiz cocugu elinde bir tabakla kedi yavrularina süt verdigini dusunuyorum o da annesi gibi guler yuzlu iyi kalpli oldugu belli. Erkek evlat ise elinde iple diger kedicigi oynatip sevincle onu izlemekte. Oglanin hemen yaninda bir tavuk var belki o da bir anne cunku bir de civciv var sol tarafta. Resme genel baktigimda eski tas bir mutfak icerisinde mutlulukla yasayan sevgi dolu bir aile goruyorum.
Gorselde anlatilan, birlikte yasanilan paylasilan bir hayati anlatiyor. Isini sevgiyle yapan bir anne, hayvanlara sevgiyle yaklasan ellerinde olani paylasan cocuklar var.
Gorselin verdigi mesaj, sevginin merhametin herseyi heryeri nasil guzellestirdigini goruyorum. Nerde oldugun ne yedigin ne giydigin hic onemli degil, gulen yuzler sicacik kalpler paylasmayi bilmek, hayati paylasmak hem evini hem dunyani guzellestirir.
Bu konuda bir yazi yazsaydim basligini Merhamet koyardim. Dunyada bizlere verilen en buyuk nimetlerden biridir Merhamet. Cunku merhametliysen zarar vermezsin yakip yikmaz insaa eder yaparsin. Guzelliklere iyiliklere vesile olur, elinde olani paylasir sevgiyle kucaklarsin her canliyi. Kalbi guzel olanin yuzune yansirmis derler ya hani, iste ben buna cok inaniyorum oyle yuzler vardir ki, kalbindeki sevgiyle parlar gozleri isil isildir gulumsemeleri, ve merhamet en cok insana yakisir. Anne merhametliyse sevgi doluysa, cocuk mutludur cocuk mutluysa dunya mutludur. Kalplerimizden merhamet ve sevgi hic eksik olmasin❤️

Görselde neler görüyorsunuz?
Odanın içerisi hijyen değil çocukların sağlığı tehlikede. Anne çocuklarını hiç düşünmüyor taşın üzerine çocuklar yalın ayak basmış anne ise ayağında çorap var. Üç tane kedi var orada bulunan civciv kaçmıyor. Tavuk ile civcivin renkleri örtüşüyor fakat kedilerin renkleri örtüşmuyor

Resimde gördüğüm 3 farklı canlı türünün aileleri ile beraber ortak bir alanda mutlu yaşayabildiği.
Görselde anlatılan şey bence tüm canlıların birbirleri ile mutlu yaşayabileceği ve mutlu olabilmek için ilk başta sevgiye ihtiyaç duyduğu. Resimdekilerin gözlerine bakarsanız nasıl sevgiye baktıklarını görürsünüz.
Görselin verdiği mesaj mutlu olmak için sadece sevgiye ihtiyacımız olduğudur.

Kısa bir pragraf

Anne kedi, Anne tavuk ve çocukların annesi olan hanımefendi yavrularının birbirleri ile aynı ortamda büyümesinden dolayı kendilerini güvende hissediyorlar çünkü tüm çocuklar sadece sevgiye bakar ve sevgi güven verir.

Çok fazla kural koyuyorsunuz. Biraz daha özgür ve özgün yarışmalar bekliyoruz. Resmi görünce içimden geldiği gibi özgürce yorumlama isteği duyuyorum, kuralları okuyunca tüm şevkim kaçıyor.

Görselde neler görüyorsunuz?
Bir anne iki çocuğuyla beraber kedi, kedinin yavrularını, tavuk ve civcivi büyük bir mutluluk hissederek besliyor ve onlarla ilgileniyorlar.

Görselde anlatılan nedir?
Ortam ve kıyafetlerden anlaşıldığı üzere eski çağlardaki insanlar birer hayvansever ve doğasever olarak yetişiyorlardı.

Görselin verdiği mesaj nedir?
Mutlu olmak için çevredeki canlıların bile mutlu olmasını sağlamak yeterlidir.

Görselin verdiği mesaj ile ilgili kelimeler yazın ve bu kelimeleri kullanarak görselle ilgili bir paragraf yazın.
anne çocuk kedi yavru tavuk civciv
Sabah yemeklerini yemiş ve dinlenmek için hayvanlarıyla ilgilenmek isteyen anne ve çocukları kedisiyle ilgilenmek, yaramaz yavrularını beslemek için onlara vakit ayırmak istediler. Orada bulunan tavuk ve civcivler de beslenmek ve ilgilenilmekten çok mutlu oldukları kesindi.

Görselde neler görüyoruz?
Muhtemelen bir köy evi.Anne ve iki çocuğu evde ki hayvanları besliyorlar.Çocukların ayaklarında ayakkabı olmadığı için fakir bir aile.Anne günlük ev işi yapıyor,muhtemel yemek hazırlığı.Çocuğun biri eliyle kediye su içiriyor.civ civ de yerdeki su kabından suyunu içiyor.Diğer çocuk ise kediyle oynuyor bir ip yumağı ile.Yerlerde ise hayvanların yemesi için yeşillikler atılmış.
Görselde anlatılan nedir?
İnsanların evlerinde hayvanlarla birlikte mutlu ve eğlenerek yaşayabileceklerini anlatmış.
Görselin verdiği mesaj nedir?
Hayvan sevgisi,mutluluk,fakir iken bile hayvanlar için bir şeyler yapılabileceği.
Görselin verdiği mesaj ile ilgili kelimeler yazın ve bu kelimeleri kullanarak görselle ilgili bir paragraf yazın;
İnsanlar ne kadar zor durumda olurlar sa olsunlar bulundukları durumdan daha kötü olan yardıma ihtiyacı olan(beslenmeye ve bakıma) hayvanlara yardım edebilirler.Hayvanlara yardım ederken onlarla beraber eğlenip mutlu olabilirler.Çevremizdeki hayvanlara karşı duyarsız olmayalım.Onların su ve besin ihtiyaçlarını elimizden geldiğince karşılamaya özen gösterelim.Hayvanlara yardım etmek de insanı mutlu edebilir.

Görselde neler görüyorsunuz?

Bir anne tabağındaki lahanayı parçalarına ayırıyor ve ayaklarını ufak bır masaya uzatmış. annenin gülerek baktığı kızı ise elindeki tas ile kediye bişeyler içiriyor. Aynı masanın üstündeki diğer yavru kedi ise aşağıdaki ipe bağlanmış topu dikkatle izliyor ve ipi tutan çocuk ise diğer yavruyu oynatıyor. Resmin en köşesinde de bir tavuk dikkatle olanları izliyor ve civciv ise tuğladan yapılan tastan bişeyler yemekte.

Görselde anlatılan nedir?

Görselde anlatılan mutlu bir aile yaşamı fakat görselde anlatılan ve dikkatimizi çeken şey ise her canlının bir yavrusunun olması insan annenin yavruları , kedinin yavruları ve tavuğun yavruları . İnsan kediden veya tavuktan her ne kadar çoğu konuda üstün olsa da bu canlıların hatta tüm canlıların tek ortak duygusu annelik duygusudur. İnsan olsun tavuk olsun kedi köpek olsun her birinin yavrusu onların herşeyidir ve onları kaybettiklerinde yaşadıkları aynı hep aynıdır.Yani acının dili mutluluğun dili her yerde hep aynıdır.

Görselin verdiği mesaj nedir?

Görselin verdiği mesaj saygı,sevgi,annelik,merhamet

Görselin verdiği mesaj ile ilgili kelimeler yazın ve bu kelimeleri kullanarak görselle ilgili bir paragraf yazın.

Saygı ve sevgi demişken resime bakılacak olursa orada kimse kimseyi rahatsız etmiyor ve herkes eğleniyor.Anne çocuklarına hayvan sevgisini aşıladığı için merhametli ve her canlıya sevgi , saygı ile yaklaşan yavruları olacaktır. Aynı şekilde kedi yavruları veya annesi de tavuk veya civcive herhangi bi saldırıda bulunmuyor çünki hepsi en iyi arkadaşlar hepsi birbirlerini çok seviyorlar.Buradaki tüm canlıların tek ortak yanı ya anne olmaları ya da yavru ve hepsi birbirlerini çok iyi anlıyorlar ve hepsi birbirlerine karşı çok merhametli olduğundan kimse kimseye karışmıyor.

1-)Görselde Neler Görüyorsunuz ?
Bir anne ,iki çocuk ,bir anne kedi ve onun iki tane yavrusu bir tavuk ve civciv görüyorum.Anne çocuklarına yemek hazırlarken ,kız çocuğunun kediyi beslemesi ,diğer erkek çocuğunun yavru kedilerle oyun oynamasını , civcivin yemek yerken , tavuğun onu izlemesini görüyorum.
2-)Görselde anlatılmak istenen nedir ?
Bence : Her canlının beslenme ,barınma vb insana ait temel unsurların hepsine sahip olduğunu , insanlar ile hayvanlar arasındaki bazı şeylerin ortak olduğunu anlatmaktadır.Resimdeki tavuk ile anneyi dikkatli baktığımızda , tavuk da yavrusunun nasıl beslendiğine ve ne yaptığını dikkatli bir şekilde izlemekte aynı şekilde annenin çocuklarını izleyip tebessüm göstermesi de bir ortak önemli bir detay olarak bize yansıtılmış.Canlıların gelişim evresine göre de karakterlerinin yansıtıldığını düşünüyorum.Şöyle ki küçük kardeş yavru kedilerle oyun oynarken , onun ablası ise anne kediyi beslemekle meşgul anne ise kendi sorumluluğun farkında ve çocuklarına bir şeyler hazırlıyor.
3-)Görselin verdiği mesaj nedir ?
Hayvanlar ile insanlar arasında ortak yönlerin olduğunu , canlıların arasında ortak özellik olarak her canlının yavrusu belirli bir yaşa göre büyütüp , koruyup kolladığını ve her yaşın kendine ait bir karakteri olduğunu düşünüyorum. Nasıl ki yavru kedilerle küçük kardeşin oynaması ,ablasının ise anne kedinin karnını doyurması şeklinde. Canlılar çeşitli sınıflara göre ayrılsa da temel ihtiyaçlar sorumlulukların benzer olduğunu anlatmaktadır.
4-)Görselin verdiği mesaj ile ilgili kelimeler :
Sorumluluk ,beslenme , büyüme ,annelik ,ortak özellikler
Bir canlının büyüyüp gelişebilmesi için iyi bir şekilde beslenmeye barınmaya ihtiyacı vardır.Her canlının yavrularına karşı belirli bir sorumlukları vardır , yavrusunu belirli bir seviye getirene kadar büyütür ve korur ve kollar. Bütün canlılar için ortak nokta olarak karşımıza çıktığını görüyoruz. Canlılar arasında çoğu iç özellik aynıdır ,farkı yaratan şey ise dış görünüştür.

Görselde neler görüyorsunuz?
Hayvanları seven çok mutlu bir anne ve iki cocugu, bir kedi ve iki yavrusu bir tavuk ve yem yiyen bir yavru görüyorum. Ayrıca küçük çocuk yavru kediyle oynetken kız kardeşi de kedileri besliyor ve annesi bu manzaradan oldukça hoşnut.

Görselde anlatılan nedir?
Mutlu bir aile tablosu ve çocu canlının bir arada mutlu bir şekilde yaşayabilecegi.

Gördelin verdigi mesaj nedir?
İnsanın huzuru ve mutlulugu bulabilmesi için ne paraya, ne pahalı kıyafetlere, ne de lüks bi hayata ihtiyacı olmadığını gösteriyor. Günümüzün yanlızlık ve gelecek kaygısını, iş stresini kafamızda kurup elde edemedigimiz herşeyi delip geçiyor bu resim. Mutlulugun aslında hayatı basite indirgemekte olduğunu gösteriyor.

Görselin verdigi meseajla ilgili kelimeler yazın ve kelimeleri kullanarak görselle ilgili bir paragraf yazın?

Aile, uyum, huzur, saygı, mutluluk

Hayatın, yaşamın sırrını çok farklı yerlerde arıyoruz. Hepmizin içinde bulundugu yarış aslında bizden sürekli birşeyler alıyor. Umudumuz, sevincimiz azalırken hırslarımız ve öfkemiz artıyor. Sürekli istiyoruz. Her zaman daha da fazlasını hep fazlasını.. ne kadar ekde edersek de edelim bu yarış bitmiyor.

Oysaki herşeyi dogal akışına bırakıp minnet etsek. Her bir canlıya saygı duyup bir uyum içerisinde aile kavramına deger verip hiçbir maddiyatın maneviyatımızın önğne geçemeyeceginin farkına varsak işte o zaman sürekli aradığımız o huzuru bulacagız.

Resimde de görüldügü gibi elde ettigi şeyler için degilde ailesi için mutlu olan anne gibi olmayı başardıgımız gün bu resimde ki gibi mutlulugun resmini çizebilecegiz..

Görselde neler görüyorsunuz?

Köhne bir evin havlusunda bir kadın, birisi erkek diğeri kız olmak üzere iki çocuk, ikisi yavru olmak üzere 3 tane kedi, bir tane tavuk ve bir de civciv görüyorum. Duvarlar dökülüyor ve yer çatlaklar içerisinde. Bulunan bütün malzemeler eski gibi duruyor ama tozlu ya da kirli değil yalnızca eski. Elek, desti, sandık, kaseler, sandalye, sehpa, duvarda asılı olan tablo ve civcivin su içtiği kap dahil herşey.

Görselde anlatılan nedir?

Bu kadar köhne bir evin içerisinde dahi mutluluğu yakalayabilmek bizim elimizde. Geçim sıkıntısı bile çekiyor olabilirler, kendilerine dahi yetecek yemekleri olmayabilir fakat çocuklara canlı sevgisi aşılayabilmek ve paylaşmayı bilmek çok önemlidir.

Görselin verdiği mesaj nedir?

Sevgi de aynı bilgi gibi paylaştıkça çoğalır.

Görselin verdiği mesaj ile ilgili kelimeler yazın ve bu kelimeleri kullanarak görselle ilgili bir paragraf yazın.

Tüm sevdiklerimi bir araya getirebilmiş olduğum için çok mutluydum. Oğlum ve kızım gibi bu köhne evde bizim mutluluk yuvamızdı. Evin eski ve dökülen duvarları ya da yerdeki çatlaklar bize yalnızca huzur veriyordu. Birlikte olduğumuz sürece bütün zorlukları aşacak. Başta çocuklarımız sonra da hepimiz için mutlu bir gelecek yaratabilecek imkanlara kavulmuştuk. Oğlum ve kızımın hayvan sevgisi ile büyümesi ve sağlıklı bir çocukluk geçirebilmeleri için tüm imkanları bir araya getirdiğimiz için çok mutluydum. Bu mutluluğu onların da gözlerinden okuyabildiğim için kendimi dünyanın en şanslı annesi hissediyorum.

zengin1.jpg

Kaynak

Destekleriniz için teşekkür ederim.

@obulunmaz

Görselde neler görüyorum

Dikkatimi çekenler, Sol tarafta duvarda asılı olan eski un eleği, Yavruları evin küçük çoçuğuyla birlikte oyunla meşkul olan anne kedinin beslenişi, yavrusu beslenirken etrafı gözetleyen tavuk, ve yemek hazırlarken hepsini izleyip mutşu olan anne.

Görselde anlatılan nedir ?

Görsele bakacak olursak, pekte lüks yaşamı olmayan ailenin hayvan sevgileri, onları besleyişi, onların varlığından mutlu oluşu, bu durum onları o kadar pozitif etkilemiş ki ne evin eski püskü hali nede bu sefil yaşantıları onların yüzünün gülmesine engel olamamış.

Görselin verdiği mesaj

Görsel sefil yaşayanların, o kücük hayatların da mutlu olabildiği, hatta asıl mutluluğun bu tarz yaşayanlarda olabileceği, ufak şeylerle mutlu olunabileceği ve hayvan sevgisinin ile hayatımıza renk katabilecemiz hakkında mesaj veriyor.

Nerede , ne şekilde yaşadığımızın veya yoksul mu fakir mi olduğumuzun bir önemi yok, mutlu olabilmek ve yaşamımızdan zevk alabilmek için bulunduğumuz ortamın ve yaşam şartlarımızın bizi etkilememesi lazım, gerek hayvan besleyerek gerek kendimize ilgi duyduğumuz bir uğraş edinerek yaşam kalitemizi arttırabilir ve hayattan daha çok zevk alabiliriz. Küçük şeylerle mutlu olabilmek zorundayız eğer bunu başaramazsak hayat bize zindan gibi çekilecek bir çile gibi gelir.
sağlıcakla kalın

Görselde neler görüyorsunuz?

Sıvası dökülmüş, bakımsız bir oda. Oda içerisinde sarı - kırmızı yazmalı, yazmasının altından kahverenkli saçları görünen, beyaz bluz ve fosforlu mavi etek giyen, ahşap bir sandalye üzerine oturan ve yemek hazırlayan orta yaşlı bir kadın -belli ki bir anne- anne kediye su veren saçları özenle örülmüş yalın ayaklı kız çocuğu, yavru kedi ile oynayan erkek çocuğu, yavrusunu izleyen tavuk ve kaptan su içen bir civciv görselde yer almaktadır.

Görselde anlatılan nedir?
Görselde yavruların uyumlu bir şekilde eğlendiği, yavrular mutlu olunca annelerin de mutlu olduğu anlatılıyor.

Görselin verdiği mesaj nedir?
Yoksulluk, mutlu olmamıza engel değil. İyi bir gelire sahip olmadan da mutlu olabiliriz. Küçük şeylerden de mutluluğu yakalamak mümkün.

Görselin verdiği mesaj ile ilgili kelimeler yazın ve bu kelimeleri kullanarak görselle ilgili bir paragraf yazın.
Yoksulluk, hayvan, sevgi, çocuk, kadın, anne,merhamet, üzüntü.

'' Münevver 40'na merdiven dayamış bir kadındı. Kocası Tahsin ağır işlerde çalışan bir inşaat işçisiydi. Tahsin'in eve gelişi zaman zaman geç saatleri bulur, o eve geldiğinde çocukları çoktan uyumuş olurdu. Münevver bu durumu çocuklara anlatmıştı güzelce, çocuklar bu durumdan hoşnut olmazsa da üzüntülerini annelerine belli etmezlerdi. Münevver de çocuklarına iyi bir yaşam sunamadığı için üzülürdü. Belli etmezdi o da ama yüreğinin bir tarafına saklardı üzüntüsünü. Üzüntüsü git gide büyüyordu ama Münevver'in kocaman yüreğinde ne kadar yer kaplayabilirdi ki? Zaman zaman dayanamayıp ağlardı, çocuklarına ''sevinçten çocuklar, sevinçten'' derdi hep. Bir sokak kedileri vardı, iki de yavrusu. Çocuklarla birlikte büyüyordu. Münevver kıt kanat biriktirdiği parayla tavuk almıştı, hem yumurtlar hem çocuklar tavukla oynasın diye. Tavuk bir de civciv doğurmuştu. Böylece yoklukları , yoksullukları git gide azalmıştı.''

Görselde neler görüyorsunuz?
Güzel bir şöminenin, testilerin, sehpaların ve yemek kaplarının bulunduğu bir ev ve içinde 3 kedi, bir serçe, bir tavuk, bir anne, bir kız çocuğu ve bir erkek çocuğu görüyorum. Anne, çocukları için yemek hazırlıyor. Kız çocuğu, kediye süt veriyor. Erkek çocuğu, kediyle ip oynuyor. Serçe ise kaptan su içiyor.

Görselde anlatılan nedir?
Görsel, hayvanlarla iç içe yaşayan doğal bir köy hayatının içinde bulunan insanların mutlu şekilde yaşadığını anlatıyor. Görselde gördüğümüz gibi anne de çocukları da çok mutlu. Anne çocuklarına yemek yaparak, kız çocuğu kediye süt vererek ve erkek çocuğu da kediyle ip oynayarak erdemli bir davranış sergilemekte.

Görselin verdiği mesaj nedir?
Hayvan sevgisi aşılanmış çocuklar yetiştirmek büyük bir mutluluktur. Hayvanlara iyilik yapan insan karşılığını en iyi şekilde alır. Gördüğümüz gibi hayvanlara iyilik yapan çocuklara anneleri ödül olarak doğal bir sebze yemeği yapmaktadır.

Görselin verdiği mesaj ile ilgili kelimeler yazın ve bu kelimeleri kullanarak görselle ilgili bir paragraf yazın.

Kelimeler: Anne, Çocuk, Şefkat, Mutluluk, Huzur, Köy, Hayvan, Doğal, İyilik

Hayatta yaptığımız tüm iyiliklerin bir karşılığı vardır. Ama bu iyilikleri karşılık için değil de içimizin derinliklerinden gelerek yapmamız doğru olur. Anne şefkati, süt gibi çocukların temel besin kaynaklarının başında gelir. Annenin çocuklarını hayvanlara karşı şefkatle yetiştirmesi etik olan güzel bir davranıştır. Köy, masum sevgilerin ve içten duyguların barındırdığı bir doğal huzur merkezidir. İnsanların yapmacık davranışlarından, sulu sevgilerinden, gösterişli jestlerinden arınılmış bir mutluluklar diyarıdır, köyler. Bu köylerde, insanlar hayvanlarla geniş aile gibi iç içe huzurlu bir şekilde yaşarlar. Köyler, insanlara hayatta karşılıksız, doğal ve samimi sevginin büyük bir kazanç olduğunu gösterir.

Görselde neler görüyorsunuz?
Resme baktığım ilk anda fakir ancak mutlu bir aile ve hayvan sevgisi içinde mutlu bir yaşam süren iki tane küçük kız görüyorum.

Resmi daha fazla incelediğimde ailenin yaşamını sürdürebilmeleri için çok az eşya ve çoğunun eski olduğunu görüyorum,göze çarpan en önemli ayrıntı ise yüzlerdeki o gülümseme,bu gülümsemenin nedeni nedir? düşüncesine kapıldım ve karşıma huzur çıktı,insanların mutlu olabilmeleri için en çok ihtiyacı olan şey huzur.Resimde bulunan eşya modern ve günümüze ait değil,resmin tarihi de buna orantılı epey bi eski gibi görünüyor.

Görselin verdiği mesaj nedir?
Bu görselde hayatın zorluklarına rağmen mutlu olmayı bilen bir aile yi anlatıyor.Aile bağları ne kadar kuvvetliyse sende hayata karşı bir okadar kuvvetli olursun,bir diğer sonuç ise,hayvanlar ile birlikte yaşayan ve hayvan sevgisini küçüklükten öğrenen insanlar çevresine daha fazla duyarlı olurlar.

Paylaşımın yaşı , cinsiyeti, insanı veya hayvanı olmaz. Paylaşmak emek vermektir, zaman vermektir.
Annenin (kadın figürünün) çocuklar(ıy)la paylaştığı sevgi; en az onları beslemek için hazırladığı yemek ladar önemli, belki daha da önemli. Sevgi ve merhamet paylaşımı ; kadın figürü aracılığıyla önemli bir ölçüde resme aktarılmış durumda. Örneklemi tersten yapacak olursak; doğaları gereği geçimsiz/geçinemez olması gereken hayvanlar (tavuk, kedi, kedicik, civciv) , sevgiyi merkeze alan bir paylaşım ortamından dolayı uyumlu ve onlarla oyunlar oynayan/besleyen insan yavrularıyla neşeli bir tablo oluşturuyor. Evcil hayvanların ehlileşme durumları yetiştiricilerine bağlı olduğu için, hayvanların uyum içinde olmalarını onlarla neşeyle oynayan çocuklara ve bu çocukları yetiştiren anneye (kadın figürüne) bağlayabiliriz. Resimde ki eski ev betimlemesi; dökülmüş duvarlar, is tutmuş şömüne ve yıpranmış objelerle anlatılan; *mekan kavramının yaşam, paylaşım ve sevgi endeksli duygular karşısındaki geçiciliği.
Şahsımca resimle vermek istenen mesaj; kadının birleştirici, bütünleştirici, bereketli, besleyici, iyileştirici gücünün; paylaşım, huzur, neşe ve sevgi paydasında mekan ötesi bir betimlemeyle anlatmak, göstermek.
Not: Resimle ilgili soruların cevaplarını ve ilgili kelimeleri paragrafta harmanlayarak vermeye çalıştım.
Esenlikle.... @octobre

Görselde neler görüyorsunuz?
Bir anne elindeki işini yaparken aynı zamanda çocuklarının hayvanlarla oynayışını gülümseyerek izliyor.

Görselde anlatılan nedir?
Annenin çocuklarına karşı sevgisi, çocukların saf duygularla hayvanlara karşı sevgisini anlatıyor.

Görselin verdiği mesaj nedir?
Mutluluğun sırrı sevmeyi bilmektir.

Görselin verdiği mesaj ile ilgili kelimeler yazın ve bu kelimeleri kullanarak görselle ilgili bir paragraf yazın.

Çocuklar annelerine daha yakındır. Kokusunu hisseder taa yüreğinde. Biran olsun uzak duramazlar. Ağlarlar sızlazlar. Öyle bir yakınlıktır ki bu Anne çocuklarına çocuklar annelerine bağlıdır görünmeyen iplerle sımsıkıca. Bu sevgi her yere yayılır. Bilinmeyen etkilerle etraflarını sarar. Kirlenmemiş saf duyguları olan herşeyi sarar. Kedileri, köpekleri, kuşları ve tüm saf duyguları. Sardıkça mutlu olur insan. Sevdikçe daha mutlu...

Yukarıdaki görselde şömineli evlerinin içerisinde hayvanları ile birlikte yaşayan ve mutlu bir anne ile onların çocuklarını görüyorum.Resmin konusu ise sevgi ile birlikte gelen mutluluk olduğunu düşünüyorum. Annelerinin çocklara gösterdiği karşılıksız sevginin çocuklar tarafından hayvanlara gösterildiği ve hem çocukların hem de annelerinin gözlerinden sevgi ve mutluluğun parıltısı görülüyor. Yani resim bize sevginin beraberinde mutluluğu da getirdiği mesajını veriyor.
Bu görsel ile birlikte benim aklıma gelen ilk kelimeler: sevgi, mutluluk ve zenginlikti. Bu kelimeler ile resim hakkındaki paragrafım:
Bakımsız ve maddi olarak durumu iyi olmayan bir aile için her zaman fakirlik yaşıyorlar diyemiyoruz. Bunun nedeni ise hayatımızdaki en büyük zenginliğin sevgi olmasıdır. Sevgi insanlığın en büyük servetidir. Sevgi yanında mutluluğu getirir. Mutlu insanlar ise hiç bir zaman kendilerini fakir hissetmezler...

Görselde neler görüyorum?

Çocuklar, anne, sevgi, vicdan ve şefkatin yol açtığı huzuru görüyorum. Durumu çok iyi olmaya bir ailenin zengince her şeylerini küçük dostlarıyla paylaştıklarını görüyorum.

Görselde anlatılan nedir?

Ufacık bir alanda sadece güzel bakarak nasıl mutlu olunabileceği, insanın kendi cennetini yaratabileceği anlatılıyor bence.

Görselin verdiği mesaj nedir?

Bana göre görselin verdiği mesaj sevginin her şeye yetebileceğidir. Sevmeli daha çok sevmeli.

Birkaç kelam;
Sevmek, ruha en iyi gelen şey adeta ruhu güzelleştiriyor, sonra güzel bakıyorsun hayata ve güzel görüyorsun. Güzel gördükçe etrafın çiçek bahçesine dönüyor. Her şeyin başı sevgi, bir hastalığı iyileştirebilir, bir gülüşe neden olabilir, karın bile doyurabilir. Ne demiş Sait Faik Abasıyanık: “Dünyayı güzellik kurtaracak, bir insanı sevmekle başlayacak her şey.” Önce kendimizi sonra doğayı ve insanları sevelim gerisi hallolur. Zaman, mekan, maddiyat hepsi nefretimize, öfkemize uydurduğumuz bahaneler. Asıl olan sevgi,vicdan,merhamet,şefkat…

1- Görselde, öncelikle sevgi dolu bir yuva görüyorum. Başta anne ve çocukları, yuvayı birlikte paylaştıkları hayvanlar, huzurlu ve mutlu görünüyorlar. Sıcak ve sade eşyaların olduğu güzel bir ev.
2- Bana göre görselde anlatılan, sadece gerekli olan eşyaların bulunduğu bir odada, annelik vasfını taşıyan kişinin karaktere uygun olarak yemek yapıyor olması, aynı şekilde çocukların kendi hallerinde oynaması, ve bunu hayvanlarla da paylaşıyor olmaları.
3-Görselin verdiği mesaj, bana göre çok anlamlı,çünkü, aile dediğimiz kavramda çocuklarının başında sevgiyle duran bir anne, günümüzle kıyaslandığında, geçim veya kariyer amacıyla yalnız bırakılmamış çocuklar, verilen sevgi ve sorumluluğu taşıdığı belli olan masum çocuklar, yine günümüzle kıyaslandığında, hayvana eziyet etmeyen, içinde kötü duygular barındırmayan çocuklar, sadece gerekli olan eşyalarla bu mutluluğun oluşabilmesidir.
4-Huzur- Görsele baktığımız andaki içimize akan..
Anne şevkati- Sevginin sadece çocuklara karşı olanı değil,evreni kapsadığı izlenimi..
Teknoloji- Yokluğunda insanların neyle vakit geçirdiğini görebildiğimiz..