Ico Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz...

in #cointurk3 years ago (edited)

İnanılmaz kazandıracak ,kaçırma bu fırsatı,çok fazla yatırım alacak,su unlu trader çok sayıda almış gibi duyumlarla ıco almayın.

Bugünkü yazımda sizlere scam yani amacı paraları alıp kaçmak isteyenlerden nasıl uzak kalırız ve ico lar nasıl çalışır biraz bahsetmek istiyorum.İco larda nelere dikkat etmeliyiz,sağlam ıco ları nasıl anlayabiliriz.

 • Birseye mükemmel eksiksiz ve müthiş görünüyorsa muhtemelen gerçek olmayabilir.Bukadar iyi görunmesindeki amacı yatırımcıların hızlı bir şekilde gözlerini boyayıp,paraları topayip ortadan kaybolmak.Bu yüzden emin olana kadar resmi telegram gruplarından adminlere mail atarak vs sorularınızı sorun,asla emin olmadan yatırım yapmayın.

 • Ico ya yatırım yaparken birileri sizden bir hizmet bedeli yok masraf dı gibi şeyler talep etmez.Bu tür durumlar en çok telegram gruplarında kendini admin olarak tanıtan kişilerden gelebiliyor.Unutmayın ki hicbir gerçek admin siz ona yazmadığınız sürece size özelden yazmalar.

 • Ico ların web sitelerine ve page papers lerine gösterilen özene çok dikkat edin.Neden?çünkü şirketler kendi web sitesine page papars ine dikkat etmiyorsa,özen göstermiyorsa o projeye nekadar özen gösterebilir.

 • Yazılımcılarını,ekibini,danışmanlarını net bir şekilde tanitmayan fotoğraflarını koymayan,özgeçmişlerini yayınlamayan ıco lara çok dikkat edin.Hatta ekip i belirmisse bu ekip hakkında araştırma yapin ve bunlar hakkında yorumlar varmıdır hatta kendisine sizi su ico nin sitesinde gördüm gerçekten çalışıyormuşsunuz diyede msj atabilirsiniz.Sunuda hatırlatmakta fayda var bir ıco yazılımcı ekibinin resimlerini holywood starlarından oluşturmuştu ve buna rağmen çok fazla insan bu ıco dan satın almıştı.

 • Ekibin geçmişine bakin,daha önce bu tur islere girmişmi?batirmismi cikarmısmı bunları araştırın.Ekip gerçek insanlardan oluşabilir ancak bu sektörde yeni olabilirler.Bu tür durumlarda biraz bekleyip takip edip yatırım yapıp yapmayacağınıza öyle karar verin.Birde ekip üyeleri saygın ünüversitelilerdenmi oluşuyor gibi konulara dikkat birde ekipte yazılımcı ve mühendisin çok olması olumlu olarak görülebilir.

 • Telegram gruplarını inceleyin incelediğiniz ıco sayfasındaki kişi sayısı bile size ipucu verebilir çoğunlukla iyi olarak bahsedilen projelerin grupları ıco süreçlerindeyken dolup taşabilir,tabi bunun net bir çizgisi yok,şahsen faliyete başlamamış hazırlık aşamasında olan 500 600 kişi olan ıco lardan uzak duruyorum daha çok 5 10 bin kişilik ıco larla ilgileniyorum.Net bir şekilde bir fikir vermesede genel anlamda olumlu bir fikir verebilir.

 • Kendinize bir izleme süreci verin ve telegram gruplarından takip edin.Hemen yatırım yapmak zorunda değilsiniz.

 • Yol haritalarının belli olması gerekir,daha faliyete geçmemiş ıco lar olmasaydı ve halihazırda bulunan coin yada tokenler den bahsetmiş olsaydık yol haritalarına nekadar sadıklar,yatırım yapmak için bunlar güçlü bir gösterge olabilir derdim fakat daha hayatına yeni başlayan bir bebekten bahsediyoruz bundan dolayı geçmişi olmadıkları için yol haritalarının nekadar ayrıntılı olduğuna dikkat edin.Belli bir yol haritasına sahip olmayan netleştirilmemiş yol haritalarına sahip olan ıco lara yatırım yapmayı düşünüyorsanız,tekrar düşünün ve tekrar iyi bir şeklde inceleyip araştırın.

 • Arkdaşlar web sitelerinde,telegram gruplarında ıco ile ilgili mümkün olan heryerde,gerçek hayattan dpğal fotoğraflar,video lar arayın ıco süreci de bunlar etkin olmalılar,etkinlikler,konferanslar, düzenlemeliler ofislerinin ve toplantılarının fotoğraflarını paylaşabilirler,gerçi bunları paylaşmamaları için hiç bir neden yok,şeffaf ve düzgün bir ıco ise zaten bunları paylaşırlar.

 • Reddit ve sosyal medyalarına bakın,bunların nekadar profesyonel yönetildiğine mutlaka bakın,eğer bir marka bir sosyal medyada nekadar profesyonel yönetilir buna dairde bir fikriniz yoksa ünlü bir markayı inceleyin ve ıco nın sosyal medya profiliyle karşılaştırın.Sorulan sotulara cevap veriliyormu nekadar zaman sonra cevap verilmiş ,cevap nekadar ayrıntılı gibi ince nüans larda pazılın bir parçası olabilir.Amacı para çalıp kaçmak olan bir ıco nın sosyal medyasından da çok fazla profesyonellik beklenmeyebilir.Tabi bu net kesin bir kural değidir size biraz fikir verebilir.

 • Hard cap ve soft cap larına mutlaka bakın,hard cap bir projenin hedeflediği maksimum yatırım miktarı soft çap ise bir projenin hedeflediği minimum yatırım miktarıdır.Örnek verelim bir ıco nun soft cap ı 2 milyon dolar,yani projenin minimum beklediği yatırım ilerlemesi için 2 milyon dolar,şu ana kadar 5200 etheryum topladıklarını söylüyorlar yani üç buçuk milyon civarı yapıyor buda demekki soft çap ini aşmış oluyor,buradan anlamamız gereken ıco ilk hedefini geçmiş ve gelecek adına umut veriyor.Bu tür araşturmalarla ıco nuz hakkında bir fikriniz olur ve yatırım yaparken muallâk ta kalmamış olursunuz.

Arkdaşlar benim sizlere önerebileceklerim şimdilik bukadar ,sizlerde tecrülwrinizde başınıza gelen yada tahminiz için size yardımcı olan bir bilgi varsa bizimle paylaşırsanız sevinirim.Hepinize Başarılar.

Resim Kaynak:https://pixabay.com/tr/fantezi-paralar-rpg-paralar-1146149/

Sort:  

Merhaba, ben @kusadasi ve @try-market küratörü olarak #tr ve #cointurk etiketlerinindeki kaliteli yazıları inceliyorum. Sonrasında bu yazılar @kusadasi veya @try-market tarafından upvote ediliyor. @kusadasi ve @try-market #tr etiketinin daha yukarılara çıkması için çok büyük bir çaba içerisindedir. Tabii ki bu ilerleyişin kaliteli yazılarla olması yönünde çaba harcıyoruz.Paylaşımlarınıza 'cointurk' etiketini ekleyerek @kusadasi ve @try-market tarafından desteklenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca, sürekli olarak @kusadasi tarafından düzenlenen projeler ve discord kanalımızda anlık yarışmalar mevcuttur.
Katılmak isterseniz discord kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş.

Teşekkür ederim @bekirsolak hocam @try-market ve @kusadasi nın yaptığı desteği steemit topluluğunda yapan yoktur.Bundan sonraki yazılarımda verilen bu desteği hak eden makaleler üretmek için daha fazla gayretli olacağım.Teşekkürler.

Merhaba @mkmk,

Yazınız @trdaily tarafından otomatik olarak seçildi. Ve @trdaily curation trail'i takip eden
diğer üyelerden de oy aldı.

@trdaily, türkçe etikete sahip içerikleri belirli filtrelerden geçirip rastgele olarak oylayan bir bottur.

Arzu ederseniz @trdaily curation trail'e bu adresten katılabilirsiniz.

Yine görüşmek üzere! :)

Dolu dolu bir yazı olmuş teşekkürler...

Coin Marketplace

STEEM 0.37
TRX 0.05
JST 0.040
BTC 32219.46
ETH 2015.10
USDT 1.00
SBD 5.94