[Cointurk 8. Projesi] Bitcoin #part 2

in #cointurk4 years ago (edited)

Dijital Para Kavramı
Para birimlerinin insanlar arası ekonomik ilişkilerde aktif bir şekilde kullanılmasının ardından yaşanan teknolojik gelişmeler doğrultusunda aynı anlayışın sanal dünyaya geçmesi de söz konusu olmuştur. Bu noktada 2000’li yılların başında itibaren yaşanan ilerlemeler beraberinde dijital para kavramını ortaya çıkarmıştır. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin ciddi ölçüde artış gösterdiği bu dönemde kullanılmaya başlanan dijital para kavramı temel olarak online ağlar üzerinde rahatlıkla kullanılabilen para birimlerini ifade etmektedir.

Bitcoin ne zaman ve kim tarafından kuruldu?
Bitcoin’i oldukça farklı kılan özelliklerden bir tanesi de kim veya kimler tarafından bilinmiyor oluşu. Satoshi Nakamoto takma ismine sahip bir kişi veya grup tarafından Mayıs 2008’de tanıtılan Bitcoin, yaklaşık 8 yıldır kripto para borsalarında işlem görüyor.

Güncel piyasa değeri 65 milyar dolar olan bu teknolojinin arkasında kim olduğunun bilinmiyor olması, insanların bu teknolojiye güvenmesi konusunda sorun yaşatabilir. Fakat burada Bitcoin’in bir merkeze bağlı olmaması devreye giriyor. Yani ne Bitcoin’i kuran ekip ne de bir başkasının sisteme dışarıdan müdahale etmesi mümkün değil.

Kripto para borsaları
Kripto para borsalarını anlayabilmek için evvela insanların Bitcoin’i nasıl değerlendirdiğinin incelenmesi gerekiyor. Bitcoin vb. kripto para birimleri genellikle yatırım, borsa işlemi ve ticaret için kullanılıyor. Ticarette kripto para kullanımı henüz çok yaygın değil ancak yatırım amacı güden veya borsada kripto para ile işlem yapanların sayısı bir hayli fazla.

Bilindiği üzere Bitcoin gibi dünya çapında bir hayli yaygın farklı para birimleri bulunuyor. Bunlara en yaygın örnek olarak Litecoin, Ripple, Monero, Dash ve Zcash’i gösterebiliriz. Bu ve bunun gibi pek çok dijital para biriminin borsalarda işlem görmesiyle, kripto para borsaları da yaygınlık kazandı.

Dünya çapında en büyük işlem hacmine sahip kripto para borsaları şu şekilde:

  • Bitfinex
  • Bitstamp
  • Kraken
  • Bittrex
  • Poloniex
  • HitBTC
  • Binance

160504-bitcoin-bc.jpg

Bitcoin Nasıl Kullanılır?
Nasıl Harcanır?
Pek çok kişi paralarını güvence altına almak ve hatta bir yatırım aracı olarak bitcoini kullanmak amacıyla bitcoini kullanırken bitcoin sisteminin asıl amacı olan sanal dünya üzerinde yapılan alışverişler sırasında bu birimlerin kullanılması da yaygın bir şekilde ilgi görmektedir.

Bitcoin Walletleri
Kişilerin bitcoin wallet adı altında kullanabileceği cüzdanlarında kendilerine ait bitcoinlerini toplamasına olanak sağlayan bu sistem oldukça kullanışlı olmaktadır. Türkiye’de bitcoin satın almak için TL kullanılabilmesi Türkiye’den bu sistemi kullanan kullanıcıların sayılarını da artırmıştır. Bitcoine olan taleplere bağlı olarak değeri değişkenlik gösteren bitcoinde sistemin bir yatırım aracı olarak korunması ve değer görmesi adına limitli bir üretim söz konusudur.