[FIT Steemit] #74. Where is the motivation?? // Gdzie ta motywacja??

in #cyclefeed2 years ago

IMG_3649.JPG

Instagram

{ENG}
There is no sun, there is a strong wind every now and then ... Apparently, there is no bad weather for riding, only bad clothes. But for the motivation it is hard with such a strong cold wind or temperature around zero. Not to mention that when it's warmer it's raining. A little depressing the weather but there is no bad that would not work out. I started to run. Calmly. Although I am racing on a bike, running is completely different from a fairy tale. About 15 minutes of running at a calm pace and a normal heart attack. But that's nothing. I did not put on gloves with the ride. Plans to make it as such condition and start in amateur competitions for 5 km. We'll see what will happen but I see that competitions are a great option for motivating to action. Much better than a new pair of sports shoes (by the way some new ones would be useful;)) The number of kilometers has definitely dropped, and thus, unfortunately, the form. I'm seriously thinking about some sensible home equipment plus Zwift. If you have any experience how to start with Zwift to not go bankrupt let me know. In theory, I really like this concept. I wonder how it would work in practice. I would sooner decide, but trainers are quite expensive, in addition to the bicycle. Well ... I slowly got used to the fact that there is nothing cheap in this sport;) KEEP ON GOING :)


Instagram


Słońca nie ma, co chwilę pada mocny wiatr... Podobno nie ma złej pogody na jazdę, jest tylko złe ubranie. Ale o motywację ciężko przy takim silnym zimnym wietrze czy temperaturze w okolicach zera. Nie wspominając już, że jak już jest cieplej to pada. Trochę dołująca ta pogoda ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Zacząłem biegać. Na spokojnie. Pomimo, że śmigam na rowerze to bieganie jest zupełnie z innej bajki. Koło 15 minut biegania spokojnym tempem i normalnie zawał. Ale nic to. Z jazdą było podobnie także nie składam rękawic. W planach uszykowanie jako takiej kondycji i start w zawodach amatorskich na 5 km. Zobaczymy co z tego będzie ale widzę, że zawody to świetna opcja na motywowanie się do działania. O wiele lepsza niż nowa para butów sportowych (swoją drogą przydałyby się jakieś nowe ;)) Ilość km zdecydowanie spadła a co za tym idzie niestety forma. Poważnie zastanawiam się nad jakimś sensownym sprzętem do domu plus Zwift. Jeżeli macie jakieś doświadczenia jak zacząć ze Zwiftem żeby nie zbankrutować dajcie znać. W teorii bardzo mi się podoba ta koncepcja. Ciekawe jak wyszłoby w praktyce. Szybciej bym się zdecydował jednak trenażery są dość drogie jak na dodatek do roweru. No cóż..... Powoli przywykłem, że w tym sporcie nie ma nic taniego ;)


IMG_3640.JPG


IMG_3636.JPG


IMG_3625.JPG


104C4120-1409-45D4-8192-EAE445EB4085.jpeg


Instagram

1.jpg


SUMMARY / PODSUMOWANIE:

Distance / Dystans: 10 km
Time / Czas: 00:32:08
Elevation / Wzniesienia: 74 m
AVG speed / Średnia prędkość: 18,8 km/h
MAX speed / Maksymalna prędkość: 49,7 km/h


2.jpg


SUMMARY / PODSUMOWANIE:

Distance / Dystans: 20,9 km
Time / Czas: 01:05:21
Elevation / Wzniesienia: 139 m
AVG speed / Średnia prędkość: 19,2 km/h
MAX speed / Maksymalna prędkość: 41,8 km/h


3.JPG


SUMMARY / PODSUMOWANIE:

Distance / Dystans: 10,7 km
Time / Czas: 00:35:24
Elevation / Wzniesienia: 79 m
AVG speed / Średnia prędkość: 18,2 km/h
MAX speed / Maksymalna prędkość: 35,6 km/h


4.jpg


SUMMARY / PODSUMOWANIE:

Distance / Dystans: 27,2 km
Time / Czas: 01:12:39
Elevation / Wzniesienia: 160 m
AVG speed / Średnia prędkość: 22,5 km/h
MAX speed / Maksymalna prędkość: 44,3 km/h


TOTAL (2018) :

Distance / Dystans: 2156,5 km
Time / Czas: 110:38:22
Elevation / Wzniesienia: 13936 m
MAX speed / Maksymalna prędkość: 79,9 km/h (27.05.2018)
MAX distance / Maksymalny dystans: 100,9 km (05.08.2018)


Kellys Soot: 434,6 km
Triban 100: 1721,9 km

Instagram
Instagram
Do you like this post? UPVOTE, RESTEEM and FOLLOW

@jasiu

Instagram

Sort:  

Congratulations! Your high quality cycling content caught our attention and earned you a reward, in the form of an upvote and resteem. Keep the pedals spinning, fellow cyclist. Your article now has a chance to get curated and featured under the weekly round-up of our Cyclefeed blog. Thank you for using #cyclefeedLearn more about our cycling project on Steemit by clicking on the banner above and join our community on Discord.

Ogien! 😍

Posted using Partiko Android