Taşıt Kredisi Nasıl Alınır, Almak İçin Neler Gerekir?

in #economy3 years ago

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır, Almak İçin Neler Gerekir hakkında merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz. Günümüzde araç sahibi olmak hemen hemen herkesin hayalidir. Fakat bazı durumlarda kişiler araç sahibi olabilmek adına yeterli nakit tutarı ellerinde bulunduramamaktadır.  

Tıpkı ev sahibi olmak isteyen kişilerde olduğu gibi araç sahibi olmak isteyen kişilerde bu ihtiyaçlarını kendilerine en uygun taşıt kredileri ile değerlendirmektedirler. Fakat her kredi şeklinde olduğu gibi taşıt kredilerinde de bankaların tüketicilerden istedikleri birtakım kriterler ve Taşıt Kredisi Nasıl Alınır, Almak İçin Neler Gerekir? şeklinde evraklar bulunmaktadır. 

Bizlerde bu nedenle taşıt kredileri hakkındaki tüm detayları bu yazıda sizler için derledik. 

Taşıt Kredisi Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Tüketici ister bireysel ihtiyaç kredisi isterse de taşıt kredisi kullansın, müşterinin bankalar tarafından gerekli tutulan şartları sağlamaları gerekmektedir. Bu şartlar tüm kredi türlerinde hemen hemen aynı olmak ile beraber bazende temelde belli başlı farklar görülebilmektedir.  Peki, taşıt kredilerinde bankaların tüketicilerde aradıkları şartlar nelerdir?   

  • Öncelikle kredi kullanacak olan kişinin en az 18 yaşını tamamlamış olması gerekmektedir.
  • Kişinin belgeleyebildiği sigortalı bir işe sahip olması gerekmektedir.

Bununla beraber taşıt kredilerinin diğer tüketici kredilerinden farkı ise; sigortalı olarak çalıştığınız bir iş yerinde eğer 3 aydan daha kısa süredir çalışıyor iseniz, taşıt kredisi tarafınıza çıkmayacaktır.  Yani taşıt kredisi kullanabilmek için sigortalı bir iş yerinde en az 3 ay süre ile çalışıyor olmanız gerekmektedir. 

Son olarak da taşıt kredisi alabilmeniz için tıpkı diğer kredi çeşitlerinde olduğu gibi bankaların onayladığı kredi notuna sahip olmanız gerekmektedir. 

Taşıt Kredisi Alırken Gerekli Evraklar Nelerdir? 

Kişinin öncelikle kredi kullanacağı bankadan kredi başvuru formunu doldurması gerekmektedir. Ardından ise Taşıt Kredisi Nasıl Alınır, Almak İçin Neler Gerekir? başlığı altında kişinin nüfus kağıdı, ehliyet ya da pasaportunun aslı ya da fotokopi örnekleri ile kredi başvurusunda bulunacak olan kişinin kesinlikle son döneme ait herhangi bir faturası, ikametgah ve gelir belgeleri gerekmektedir. 

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır, Almak İçin Neler Gerekir? Kredi kullanacak olan kişiden istenen gelir belgesi kişinin çalışma türüne göre değişiklik göstermektedir. 

Ücretli çalışanlardan talep edilen belge; son 12 aya ait maaş bordrosu, emekli kişiler için; emekli tanıtım kartı ile emeklinin maaşını aldığı bankaya ait hesap cüzdanı, ve şirket sahipleri için gerekli olan belgeler ise; şirkete ait güncel vergi levhası ile şirketin yıllık gelir vergisi beyannamesi gereklidir.