EXPERCOIN | ARTIK İŞ SİZDEN KORKSUN!

in #expercoin3 years ago

Expercoin, 2014 yılında Harvard İnovasyon Laboratuvarında -yani bizim ülkemizdeki üniversite kuluçka merkezleri muadili- hayata geçen Experfy firmasının, blockchaine dayalı yeni ürünüdür. Bünyesinde hali hazırda 30000 yapay zeka uzmanı barındıran bir firmadan bahsediyorum. Bu projeden sizlere bahsetmezsem gerçekten ayıp etmiş olurum. Daha önceki yazılarımda da bahsetmiştim yazılımcıyım ve yapay zeka, makine öğrenimi alanlarına oldukça ilgi duyuyorum. Dünyanın yapay zekaya, otonom robotlara gerçekten sandığımızdan daha fazla ihtiyacı var. Hızlı bir girişe kısa bir sosyal mesaj ekledikten sonra projeyi detaylandırmaya geçiyorum.

Özellikle yazılımla ve yabancı dille ilgilenenler bilirler, internette neredeyse aradığınız her konuda eğitim videoları bulabilirsiniz. Eğitimin ve öğrenim temel bir haktır ve kesinlikle ücretsiz olmalıdır. Youtube bu konuda gerçekten büyük bir nimet. Aradığımız eğitimlerin bir çoğunu -bir çoğunu diyorum çünkü yeterince popüler olmaları gerekiyor.- bulabiliyoruz. Bazen youtubeta bulamadığımız eğitimler oluyor, bazense temel seviye bizim aradığımız konulara değinilmemiş oluyor. Hal böyle olunca ücretli eğitim ve kurs sağlayan sitelere başvurmak durumunda kalıyoruz. Bunların genellikle ilk önce baş vurulanları: Udemy ve Pluralsight.

Experfy şirketi de bu ve benzeri amaçlar doğrultusunda hayata geçirilmiş bir proje. https://www.experfy.com/ adresine giderek kendiniz de inceleyebilirsiniz. Ayrıca yukarıda bahsettiğim gibi 30000 civarı yapay zeka uzmanı ile danışmanlık hizmetleri de veriyorlar. Ancak anlayacağınız üzere bu bir merkezi sistem ve Experfy şirketi, bu hizmetlerini Expercoin ile blockchain tabanlı merkezi olmayan bir sisteme taşımayı hedefliyor. Tabi bununla birlikte sektörde lider olmak adına bir dizi yeniliği bünyesine katmayı hedefliyor. Tespit ettikleri bir dizi probleme ürettikleri/üretecekleri çözümlerle bunu gerçekleştireceklerine inanıyorlar.

Problemler
Birbiriyle bağlantılı üç temel sorun geleneksel eğitim ve istihdam sistemindeki çarpıklıkları gözler önüne seriyor.

  • Yüksek işsizlik ve düşük işsizlik oranları: Araştırmalara göre dünya üzerindeki çalışma çağındaki nüfusun %30 ile %45 arasıdnda değişsen kesimi işsiz veya yarı zamanlı düzeni olmayan bir işe sahip. Bu da ülke ekonomilerinin gelişiminde br engel olarak karşımıza çıkıyor.

  • Kritik iş becerilerine sahip kişilerin yetersizliği: İronik bir biçimde uzmanlık gerektiren işlerde de aynı zamanda eleman eksikliği görülüyor. Buradan işsizlerin yeterli eğitimi göremeyip kendilerinin geliştiremediklerini düşünmemizi sağlıyor.

  • İşin niteliğinin değişmesi, sürekli gelişimin gerekmesi: Yapay zeka gibi teknolojik açıdan sıçrama niteliğini gösteren yenilikler, sürekli gelişim göstermeyi insanlar için zorunlu hale getiriyor. Bu da çalışanlar için baskı ve stresi beraberinde getiriyor.

Ortalama insan bilgisi her 13 ayda bir 2 katına çıkıyormuş, IBM firmasının bir araştırmasına göre ise bu yaklaşık olarak her 11 saate bir 2 katına çıkacağına işaret etmiş. Hal böyle çevrim içi eğitim platformlarına duyulan ilgi ve ihtiyaç büyük oranda artacaktır. Şimdi Experfy firmasının bu sorunları nasıl çözeceğini inceleyelim. Sektörde lider olabilmek için nelere ihtiyaç duyuluyormuş görelim.

Çözüm
Expercoin ile birlikte bu ekosistemin, bireylerin ve şirketlerin farklı uzmanlık alanlarına yönelik olarak kendilerini geliştirerek kendi pazarlarını/piyasalarını oluşturmalarını sağlayacak yeni bir protokol kuracağına inanıyorlar. Eğitimciler, iş verenlerin talebini tam olarak karşılayacak mezun vermek için çabalıyorlar. Standart memur zihniyetine sahip 9 - 5 çalışanlardan memnun olmayan şirket yöneticileri / sahipleri, çalışmaya aç yeni mezunları bu görevelere entegre etmeyi planlıyor ancak burada en büyük sorun olarak iş konusundaki yeterlilik ortaya çıkıyor. Ancak uzun zaman önce tasarlanmlış olan öğrenme ve istihdam modelleri üzerinde çalışan Experfy ekibi yapay zekasını bu model üzerine geliştirerek, dünya çapında yeterlilik gösterecek çalışanlar eğitmeyi planlıyor. Facebook'taki sayfa grup mantığı gibi çalışan "cumhuriyet" mantığı ile kişilerin kendi alanlarına ait kendi çevrelerini oluşturmalarına da imkan sağlanıyor. Kısa bir şekilde cumhuriyet kavramına da değinmek istiyorum.

Cumhuriyetler
6 birime ayrılan cumhuriyetler son derece uzman ekipler tarafından oluşturulmaktadır.

  • Öğrenme Pazarı: Burada kişilerin uzmanlık alanında öğrenmelerini kolaylaştırmak içim gerekli sistem geliştirilmiştir. Yapay zekaya dayalı öğrenim sistemin oldukça başarılı gözüküyor.

  • İş Piyasası: İş verenler için sürekli ya da part time iş olanakları sunabileceği cumhuriyettir.

  • Mentorluk Pazarı: Öğrencilere, şirket çalışanlarına, her konuda yardımcı olabilecek akıl hocalığı cumhuriyetidir.

  • Değerlendirme Platformu: Bu cumhuriyette ise işe alım, işe uygunlık gibi konular ele alınır. İnsan kaynakları gibi düşünebilirsiniz bir nebze.

  • Kurumsal Akademi: Şirketlerin, çalışanlarını kurslardaki devamlılığını ve başarı durumunu ölçecek olan cumhuriyet ara yüzüdür.

  • Mali Yardım Pazarı: Adından da anlaşılabileceği üzere eşler arası mali yardımda bulunabilecek cumhuriyettir. Borç istenebilir, alınabilir, bir başkası adına bir ücret ödenebilir.

Bu cumhuriyetler ile birlikte Experfy, Fortune 500s'nin güvenini kazanmış. ayrıca merkezsiz olduğundan , zengin özellik kümeleriyle Expercoin ekosistemine gerçek bir katkı yapabileceklerine gerçekten şüphe yok.

Bu platformda kullanacak olan token ise Expercoin olarak seçilmiş ve sadece bir ödeme sisteminden ziyade, toplulukta oy kullanma işlemlerinden tutun, ödüllendirme hizmetlerine kadar zengin bir yelpazede karşımıza çıkıyor. ERC-20 tipinde Ethereum tabanlı bu tokenın ICO fiyatı $0,025 olarak belirlenmiş. Hardcap ise 26.5 milyon dolar olarak belirlenmiş. Açıkçası hayatımızı kolaylaştıracak, kanayan bir yaraya çare bulacak bir proje olarak görüyorum. Yatırım yapmayı düşünürseniz lütfen aşağıdaki bağlantılardan kendi araştırmanızı yapın.

Aslında Expercoin tokenı bir ödeme mekanizmasından çok daha fazlasını bize sunduğunu ifade edebiliriz. Platform üzerinde ödemelerin Expercoin vasıtasıyla gerçekleştirilmesinin yanı sıra oylama, yönetme, spam engelleme, hesap doğrulama, ödüllendirmeler ve benzeri faaliyetler için kullanılacak bir araç da olacaktır. Bunlarla ilgili ayrıntılı açıklamaları projenin whitepaperında bulabilirsiniz (whitepaperı incelemek için buraya tıklayınız https://docsend.com/view/sckraue ).Expercoin Tokenı tamamen ERC20 standartına dayalı olacak ve EXPR sembolü ile ifade edilecektir. ICO sürecinin Hard cap miktarı 26.5 milyon dolardır. Önsatışlar 31 Temmuz 2018 tarihine kadar https://www.expercoin.com/ adresinde devam edecektir. Önsatış fiyatı 0,020 Dolar, ICO Fiyatı 0,025 Dolardır.

Web sitesihttps://www.expercoin.com/
Teknik İncelemehttps://docsend.com/view/sckraue
ANNhttps://bitcointalk.org/index.php?topic=3563723.0
Telegramhttps://t.me/Expercoin
Yazarmyortvyje
Profilhttps://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1435034
Mew Adress0x41310db4e638F47b1F75086bA4c315917c67474B
Sort:  

Congratulations @jekyde! You have completed the following achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of upvotes

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last post from @steemitboard:
SteemitBoard World Cup Contest - The semi-finals are coming. Be ready!


Participate in the SteemitBoard World Cup Contest!
Collect World Cup badges and win free SBD
Support the Gold Sponsors of the contest: @good-karma and @lukestokes


Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!

Congratulations @jekyde! You have completed the following achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of upvotes

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last post from @steemitboard:
SteemitBoard World Cup Contest - Semi Finals - Day 1


Participate in the SteemitBoard World Cup Contest!
Collect World Cup badges and win free SBD
Support the Gold Sponsors of the contest: @good-karma and @lukestokes


Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!

Coin Marketplace

STEEM 0.71
TRX 0.10
JST 0.074
BTC 55104.76
ETH 4146.41
BNB 611.17
SBD 7.07