Oksijen Emici

in #food3 years ago (edited)

Oksijen Emici kavramıyla tanışmam bir kek markasının ambalajının içinde küçük bir kağıt torba keşfetmemle başladı. Böyle bir uygulamayı ilk kez görünce şaşırıyor haliyle insan. Sallayıp sesini dinleme "Ne var Acaba Bunun içinde" meraklanma süreçlerinin ardından araştırma yapmaya koyuldum.

Bizim yeni tanıştığımız oksijen emici kavramı meğerse aktif ambalajlama yöntemlerinden biriymiş. Özelliği ise kullanıldığı gıda ambalajı içerisindeki oksijen gazını absorbe etmek; daha Türkçe tabiriyle tutmak ve minimum seviyeye indirmek.

Daha teknik açıklamasıyla gıda ürününün paketinin içerisine bırakılan 1 adet oksijen emici şase, ortamdaki oksijen oranını %0.1 seviyesine kadar indirebiliyor. Neredeyse yok denecek bir oran anlaşılacağı üzere.

Oksijen Emici Ne İşe Yarar?

Oksijen Emici işlevsel olarak evet gerçekten oksijeni emerek azaltma işlemine yarıyor. Peki canlıların yaşaması için en önemli doğadaki gaz olan oksijene neden emilim ihtiyacı duyuluyor?

Cevap basit kimyasal tepkimelerde ve gıda saklama koşullarında gizli. Her besin maddesinin belirli bir sağlıklı tüketim zaman aralığı vardır. Bu zaman aralığını aşan her gıdada bozulma, besleyici özelliğini kaybetme eğilimi gösterir.

Örneğin yaz aylarıyla birlikte marketten aldığımız yufkaların üzerinde bazen seçebildiğimiz bazen de seçemediğimiz küfler oluştuğunu görürüz. Bunun tek nedeni sıcak hava nedeniyle hamurun küflenmesi değil. Ambalajının içerisindeki oksijen miktarı da diğer bir önemli sebep. 

Dolayısıyla gıdaların bozulma eğilimi göstermesinin en büyük nedenlerinden biri de oksijen ile temaslarıdır. Oksijen gıdaya temas ettikçe tadı, kokusu, rengi, tazeliği gibi birçok faktöre olumsuz tesirde bulunur.

Oksijen emici şaseler bulunduğu ortamdaki oksijen miktarını yüzde birin de altına indirdiği için bu önemli bozulma faktörünü neredeyse devre dışı bırakıyor.

Oksijen Emici Yenirse Ne Olur?

Öyle ya kullanıldığı alan gıda ambalajının içi... Bunu bir çocuk da açabilir, gıdanın yanında sos da vermişler diye üzerine döküp yemeye çalışan da çıkabilir. Araştırmalarıma göre bu torbaların içerisinde indirgenmiş demir adı verilen doğal bir madde var. Yani her şeyden önce kimyasal madde değil.

Yanlışlıkla yenilip yutulması konusunda bir zararı olmadığı söyleniyor. Tabi ki doktora başvurmak, gerekli önlemleri almakta fayda var. En nihayetinde bir besin maddesi değil.

Neden Oksijen Emici Kullanılmalı?

Bu konunun iki farklı ana başlığı var bana göre. İlki gıda üreticileri veya gıda ambalajlama çözümleri sunan firmalarla ilgili. İkincisi ise biz tüketicilerle ilgili.

Firmalar Neden Oksijen Tutucu Kullanmalı?

  • Ürünlerinin ambalaj içerisine girdikten sonra bile müdahale edilebilir koruyuculuk sağlaması
  • Tüketim anına kadar gıdanın bozulmaması için sağlıklı bir önlem olması
  • İade ve son kullanım tarihinden önce bozulma gibi sorunlara çözüm getirmesi
  • Tat bozulması, renk değişimi gibi memnuniyetsizlikleri en aza indirmesi

Tüketiciler Neden Oksijen Absorber Kullanılan Ambalajları Tercih Etmeli?

  1. Gıdaların çabuk bozulmaması için kullanılan yapay/kimyasal katkı malzemelerinin önüne geçiyor
  2. Yine gıda bozulmasını engellemek için kullanılan aşırı tuz vb. doğal katkı maddelerini engelliyor
  3. Aynı ambalajın içerisinde bulunma dışında besinle ilgili herhangi bir kimyasal tepkimesi yok
  4. Midemize inmeyen sağlıklı ambalajlama yöntemi sunuyor
  5. Doğal üretim ürünlerin daha uzun süre saklanabilmesini sağlıyor

Konuyla ilgili çok önceden araştırma yapmam nedeniyle olsa gerek geçen gün pinterest hesabımda "ilgini çekebilecek pinler" başlığı altında konuyla ilgili bir görsel dikkatimi çekti. Tıkladığımda Oksijen Emici başlığıyla açılan sitede detaylı bir yazı gördüm. Yine Aynı sayfada Oksijen Tutucu Ambalaj Malzemeleri diye bir yazı da gıda üreticilerinin ihtiyaçları ile ilgili mevcut.

Bu konudaki farkındalığın artması gerektiğini düşünüyorum. İnternet kaynaklarından edindiğim bilgiler bu yönde. Sağlıklı gıda tüketmek herkesin hakkı...

Sort:  

Çok açıklayıcı yazı olmuş elinize sağlık bunuda merak ediyordum öğrendim teşekkür ediyorum. Kolay gelsin.

oylama kuyruğumuza kayıtlısınız lakin ayarlarınızda sıkıntı var ayarlarınızı gözden geçirip aşağıdaki makalede belirtilen şekilde ayarlarınızı güncelleyiniz. Ayarlarınızı istenen ayarlara getirmediğiniz takdirde oylama kuyruğundan cıkarılacaksınız.

steemauto otomatik upvote oylama sistemine katılın yazılarına otamatik olarak upvote alın. https://steemit.com/tr/@kont82/yazilarina-otomatik-olarak-upvote-almak-istermisiniz