پیوند اعضا و پیشرفت‌های جدید پزشکی

in #health3 years ago

شما هم ممکن است افرادی را بشناسید که به دلیل بیماری مزمن و یا به دلیل ضربه یا مصرف بعضی از مواد دارویی یا شیمیایی دچار نارسایی بعضی از اعضای بدن شده‌اند.

کلیه‌ها یکی از اعضای بدن هستند که ممکن است بطور شایع‌تری دچار آسیب شود. نارسایی کلیه در موارد آسیب‌های جدی و مزمن کلیه اتفاق می‌افتد که در نتیجه‌ی آن مواد مضر و دفعی بدن که باید توسط کلیه از خون تصفیه می‌شدند، داخل خون و بافت‌های بدن می‌مانند و باعث ایجاد بیماری و وخیم شدن وضعیت سلامتی بیمار می‌شوند. معمولاً در موارد شدید که درگیری هر دو کلیه وجود دارد، بیمار به ناچار تحت دیالیز قرار می‌گیرد. با توجه به عوارض و خطرات ناشی از دیالیز در مرحله‌ی بعدی نیاز به عمل پیوند کلیه برای درمان بیمار، یک پاسخ قطعی است.

transplantation and prosthetics
Image credit: rdmag.com

عمل پیوند کلیه از چندین سال قبل قابل انجام بوده است و جزو اولین اعمال جراحی پیوند عضو محسوب می‌شود.

با پیشرفت علم پزشکی امروزه شاهد انجام اعمال جراحی سنگین‌تر اعضای بدن مثل پیوند کبد، پیوند قلب، پیوند ریه، پیوند قرنیه و… هستیم.

گذشته از مشکلات قانونی و معضلاتی که برای پیوند عضو گریبان‌گیر بیماران است و همچنین منتظر شدن به مدت طولانی برای پیدا شدن عضو مناسب برای پیوند که مشکلات قبل از پیوند عضو هستند، بعد از پیوند اعضا نیز مسایل فراوانی برای بیمار و خانواده‌ی وی وجود دارد. از جمله‌ی این موارد، رد پیوند را می‌توان نام برد. همچنین فرد گیرنده‌ی پیوند باید تحت درمان با داروهای تضعیف کننده و سرکوب‌گر سیستم ایمنی بدن قرار بگیرد تا احتمال دفع عضو پیوندی از سوی بدن میزبان کمتر شود. مصرف این گونه داروها بیمار را مستعد ابتلا به عنوان بیماری‌های عفونی باکتریایی، ویروسی، قارچی و…. می‌کند.

این مطالب را توضیح دادم که به تحقیقات جدید دانشمندان برای استفاده از مدل سازی اعضای مصنوعی بدن به عنوان دریچه‌ی امیدی برای درمان نارسایی اعضای حیاتی بدن اشاره کنم. بدون شک این روش نسبت به روش‌‌های متداول امروزی مزایای بسیاری خواهد داشت.

محققان توانسته‌اند مدل سه بعدی از بطن چپ قلب انسان را بسازند. در این تحقیق با استفاده الیاف لیزر بنی یا نانو فیلها اسکلت اولیه بدن انسان طراحی شد و سپس با استفاده از سلولهای بنیادی قلب مدل نسبتاً کاربردی برای قلب انسان طراحی شد.

این قلب قلبی طراحی شده ضربان نیز دارد و محققان امیدوارند که این مدل طراحی شده در آینده‌ای نه چندان دور بتواند جایگزین مدل‌های انسانی با این ویژگی بسیار مهم که منحصر به فرد می‌باشد.

Sort:  

أيها الأصدقاء ، لديك الكثير من النعم العظيمة لنشر مثل هذا. أعتقد أن هناك حاجة إلى أن يكون لكل شخص الحق في التفكير في هذه المسألة. الذي أظهرته من خلال هذا المنصب.