Bitcoin Fiyat Analizi

in Steemit-Türkiye ☪4 months ago

image.png

Bitcoin(BTC) fiyatlarının hızla yükseldiği ya da düştüğü zamanlarda 'Bitcoin'in gerçek değeri ne kadardır?' tartışması kızışıyor. Geçen yılın Ekim ayında 11 bin dolar olan BTC fiyatı Nisan ayının ortasında 63 bin dolara kadar yükseldi. Sonra 32 bin seviyesine kadar geriledi ve şu sıralar 38 bin dolar seviyesinden işlem görüyor.

Bitcoin fiyatı piyasada belirlendiğine göre mevcut fiyat seviyesini veri kabul etmek durumundayız. Ama acaba geçen yıl Ekim ayındaki 11 bin dolarlık fiyat mı doğruydu, yoksa geçen ayın ortalarında gördüğümüz 63 bin dolar mı? Ya da en doğrusu şu anki 38 bin dolarlık piyasa fiyatı mı?

Bitcoin on yıla yakın zamandır piyasada alınıp satıldığına göre yıllar boyunca fiyatın nasıl geliştiği bize yol gösterebilir. Aşağıdaki grafik Bitcoin fiyatının 28.04.2013 tarihinden düne kadarki günlük fiyat gelişimini gösteriyor. Bu verilerin üzerine oturtulan üstel eğim çizgisi ise Bitcoin'in fiyatı eğer düzgün bir şekilde artsaydı şu anda değeri ne olurdu bilgisini veriyor. (Düne dair sonuç: 27.500 USD - 2021 yıl sonu tahmini 40.700 USD)

image.png

Trend çizgisini neden doğrusal değil de üstel olarak kullandım? Çünkü üstel bir trend çizgisi veriyi doğrusal trend çizgisine kıyasla daha iyi açıklıyor. Bunu grafikte de görülen R kare değerinin 0,85 olmasından anlıyoruz. Ayrıca, teknolojinin birikimli olarak ilerlediği bilinen bir gerçek, buna paralel olarak fiyatların da üstel olarak yükselmesi mantıklı görünüyor.

Yukarıda gösterilen fiyata uzun yıllar ortalaması olarak bakılabilir. Böylesi bir analizin sonuçlarını değerlendirirken temkinli olmakta fayda var. Psikolojik faktörlerden dolayı fiyatlar uzun süre boyunca 'olması gereken değer'in altında veya üstünde seyredebilir. Bu bilgiyi klasik teknik analiz yöntemleriyle birlikte kullanmak çok daha iyi sonuç verecektir.

Benden bugünlük bu kadar. Okuduğunuz için teşekkürler.

Görsel Kaynağı: https://unsplash.com/photos/z4VuRg-ZOEg
Veri Kaynağı: https://www.coindesk.com/price/bitcoin

Sort:  

2021 yıl sonu tahminim 70k üzeri. teşekkürler paylaşım için

Benim tahminler muhafazakar biraz :)