En Beğendiğim 5 Merkeziyetsiz Finans Bilgi Sitesi

image.png

Son dönemde tüm zamanımı DeFi (merkeziyetsiz finans) evrenini tanımaya ve beğendiğim DeFi projelerine deneysel yatırımlar yapmaya harcıyorum. Başlangıçta Defi alanı bana bir cangıl gibi görünüyordu, ancak zamanla taşlar yerine oturmaya başladı. Bu süreçte, Defi dünyasını tanımak ve yaptığım yatırımların geri dönüşlerini takip etmek için çok fazla sayıda internet sitesini taradım. Kullandığım mecralar arasından en çok beğendiklerimi sizlerde de paylaşmak istedim.

DeFi LLama

image.png

https://defillama.com/home bağlantısı üzerinden ulaşılabilen sitede DeFi platformları kilitlenmiş toplam varlık (total value locked) bakımından sıralanarak sınıflandırılmış. Böylece ilk bakışta yatırım platformlarının büyüklüklerini görebilmek mümkün oluyor. Ayrıca sitenin çeşitli kriterlere göre yaptığı sınıflandırmalar da büyük resme dair net bir fikir veriyor. Örneğin Binance ekosistemine dahil olan kredi uygulamalarını filtreleyerek kolayca bir arada görebiliyoruz.

Defi Pulse

image.png

https://defipulse.com/ DeFi dünyasında büyük resmi görebilmek adına başvurulabilecek bir diğer kaynak. Defi Llama’ya benzer biçimde DeFi platformlarını kilitlenmiş toplam varlık üzerinden sıralanıyor. Site üzerinden platform bazında faiz oranları, DeFi faiz oranlarının zaman içinde gelişimi ve DeFi’ye dair siteler listesi gibi bilgilere ulaşılabiliyor.

Defi Prime

image.png

DeFi dünyasında gerçekleşen olayların takip edilebileceği bir haber platformu. ‘Projects’ başlığı altında DeFi projelerine dair derli toplu bilgiler yer alıyor. Platformun twitter adresi DeFi dünyasında oldukça popüler.

Binance Academy

image.png

DeFi alanında verdiği bilgilerin yanı sıra Blokzinciri sistemlerinin geneli hakkında içerdiği bilgilerle isminde geçen 'Academy' sözcüğünü hak eden bir platform. DeFi dünyasında kullanılan terimlerin açıklamaları özellikle hoşuma gitti. Türkçe versiyonuna ise https://academy.binance.com/tr/articles/what-is-cryptocurrency adresinden ulaşılabiliyor.

DeBank

image.png

En beğendiğim iki siteden birini en sona sakladım. https://debank.com/ adresinden ulaşılan siteye cüzdanınızı bağladığınızda çeşitli platformlardaki DeFi varlıklarınız hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabiliyoruz. Sitede en ucuz swap’ı yapabileceğimiz merkeziyetsiz borsayı seçmenizi sağlayan bir araç da var. Ayrıca site içindeki sınıflandırmaları ve bilginin sunuluş şeklini de çok beğeniyorum.

Her ne kadar bu yazının konusu DeFi internet bilgi siteleri olsa da Youtube üzerinde Finematics kanalını takip etmenizi de tavsiye ederim.

Beğendiğiniz DeFi bilgi kaynaklarına yorum kısmında yer verirseniz bu içeriği elbirliğiyle zenginleştirmiş oluruz.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Görsel Kaynağı: https://pixabay.com/photos/bubbles-water-bubbly-bubbling-230014/ (ekran görüntüleri bana ait)

Sort:  
 last month 

Sayenizde bizde öğrenmiş olduk. Teşekkür ediyorum :)