En Yüksek Değere Sahip 50 Kripto Paranın Segmentasyonu

image.png

Kripto dünyasının anlamak büyük bir efor sarf etmek gerekiyor. Bu konuda yaşanan güçlüklerden başlıcası dört bini aşkın kripto para olması. Her birinin kısa tanımını okumak bile saatler sürebilir.

Dörtbini aşkın kripto para biriminin birbirlerinden ne gibi farkları var? Birbirlerine benzer yanları neler? Bu soruların yanıtlarının kripto dünyasında büyük resmi görmeye yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

Bu düşünceden hareketle piyasa değeri bakımın ilk 50'de yer alan kripto paraları segmente etmeye karar verdim. Neden ilk 50? Çünkü bir kripto parayı hangi gruba sokacağına karar vermek için onu incelemek gerekiyor. İlk 50 üzerinde yapılan bir segmentasyonun kripto dünyasının geneli hakkında fikir verebileceğini düşündüm. Keza ilk 50'de bulunan coinler kripto para toplam piyasa değerinin %92'sini oluşturuyorlar.

Gruplara ayırmak anlamına gelen segmentasyon pazarlama konusundaki çalışmalarımdan aşina olduğum bir konsept. Bankacılıkta segmentasyon müşterileri tanımak ve onlara daha iyi hizmet vermek amacıyla sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Burada ise amaç kripto para birimlerini gruplara ayırarak onları tanımak ve hangi gruptaki kripto para birimlerine yatırım yapılabileceğine dair fikir edinmek.

Oluşturduğum kümeler için çeşitli kaynaklardan yararlandım, bazı isimlendirmeler ise kişisel kanaatimi yansıtıyor. Dolayısıyla bir kesinlik iddiası taşımıyor, bir başkası farklı bir bakış açısıyla farklı gruplar oluşturabilir.

Segmentleri kripto paraların değer önerileri üzerinden oluşturdum, benzer vaatleri olan kriptolar benzer gruplar içinde yer almış oldular.

Saf Para Birimleri

Bitcoin ve benzerlerinden oluşan bu segmentte yer alan paralar kripto dünyasının en iyi bilinen değer önerisini sunuyorlar.

Bu grupta yer alan Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin gibi kripto paraların değer önerileri;

  • Digital ortamda güvenli bir biçimde saklanabilen bir para
  • Küresel çapta 7/24 yapabileceğiniz transferlerde düşük ücret
  • Anonim kalma olanağı, kişisel bilgilerin gizliliği
  • Merkezi olmayan, aracısız bir ağ
  • İşlemlerin şeffaf olması ve para biriminin merkezi bir otorite tarafından manupüle edilememesi

Bu grupta yer alan kripto paralar diğer gruplardakilerden farklı olarak sadece para işlevi görüyorlar. Başlıkta "saf" ifadesine bu nedenle yer verdim.

Platformlar

Diğer blok zinciri projeleri için platform oluşturan çok sayıda altyapı ve bu altyapılarda geçerli olan kripto para birimleri bulunuyor. Bu platformlardan ilki ve en ünlüsü Ethereum. Daha sonra ortaya çıkan başlıca platformlar EOS, NEO

Platformlar her türlü varlığın dijital ortama taşınmasına, akıllı kontratlar aracılığıyla bu varlıkların üzerinde işlemler yapılmasına olanak sağlıyor. Platformları blok zinciri üzerinde çalışan birer işletim sistemi olarak düşünmek mümkündür. Bu platformlar üzerinde merkezi olmayan uygulamalar, sözleşmeler ve bunlara ilişkin token'lar oluşturulabilmektedir.

Protokoller&Borsalar

Kripto para birimleri ve blok zincirleri arasında köprü görevi gören altyapılardır. Grup içinde borsalar ve farklı altyapıların birbirleriyle konuşmasını iletişim kurmasını sağlayan protokoller yer almaktadır.

Binance Coin bu grupta yer alan en bilinen kripto durumdadır. Binance borsasını kullananlara işlemlerde indirim sağlayan bir kripto paradır. Son dönemde DeFi uygulamaları son derece popüler hale gelmiştir.

Finans

Finans sektörüne yönelik olarak oluşturulmuş başlıca kripto projeleri Ripple ve Cyrpto.com'dur.

Ripple uluslararası fon transferinin düşük komisyon oranlarıyla gerçekleşmesini sağlamakta, ulusal paralar üzerinden yapılan transferlere de imkan sağlamaktadır.

Fiyat İstikrarı

Tether Amerikan dolarına endekslenmiş bir kripto paradır. Fiyat oynaklığı bu nedenle çok düşük seviyelerdedir. Tether halen kripto paralar arasında 5. sıradadır. Bu grupta ayrıca USD Coin, Binance USD ve Dai bulunmaktadır.

Medya

Theta (THETA), video akışı için oluşturulmuş blockchain destekli bir ağdır.

Tron bir eğlence veri platformudur. Platform, içerik üretenlerin serbestçe alışverişi yapılabilen dijital varlıklar oluşturmasını sağlar. Platform blockchain teknolojisi ve dağıtılmış depolama kullanarak tamamen dağıtık bir yapı oluşturmayı hedeflemektedir.

BitTorrent, son yıllarda giderek daha merkeziyetsiz hale gelen peer-to-peer (P2P) dosya paylaşım ve torrent platformudur.

Gizlilik

2014 yılında Bytecoin'in bir fork'u olarak piyasaya çıkan Monero en popüler gizlilik coinlerinden biridir. Birçok coin çeşitli gizlilik özellikleri sunmaktadır. Monero ise baştan itibaren gizliliğe odaklanarak oluşturulmuştur. Gizli adres, kapalı devre imzalar ve coinlerin tümüyle değiştirilebilmesi gibi özellikler sayesinde Monera sahiplerine tam bir mahremiyet sağlamaktadır.

Bir diğer gizlilik odaklı cion ise Zcash'dir. Zcash blok zinciri üzerindeki işlemlerin izi sürülemez.

Nesnelerin İnterneti

IOTA internete bağlı nesnelerin birbirleriyle güvenli bir biçimde haberleşmesine odaklanmaktadır. Bu amaçla blok zinciri yerine tangle(düğüm) kullanmakta, zincir yerine ağ oluşturarak işlemleri kaydetmektedir. Bu sayede çok yüksek işlem hızlarına ulaşabilmekte, çok düşük işlem ücretleri ile çalışabilmektedir.

Özgün yapısı nedeniyle IOTA'yı ayrı bir başlık altında ele almanın uygun olacağını düşündüm.

Yapmış olduğun sınıflandırmaya ait listeyi aşağıda görebilirsiniz.

image.png

Benzer bir sıralamayı 3 yıl önce de yapmıştım. İlk 50'de yer alan kripto paraların toplam değeri o günden bugüne 9 kat artmış.

Okududuğunuz için teşekkürler.

Görsel Kaynağı: https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/uc-yuvarlak-gumus-ve-altin-renkli-madeni-para-1263324/
Verilerin Kaynağı: https://coinmarketcap.com/