Öyle Bir Başlık Kullanayım Ki Kimse Yazdığım İçeriği Okumadan Geçmesin

image.png

Yazdıklarımızdan yararlanmaları için insanların önce onları okumaları gerekiyor. İnternet adı verilen engin okyanusta binbir türlü seçenekleri varken neden bizim yazdıklarımızı okusunlar? Büyük şair Cemal Süreya'nın özlü bir biçimde ifade ettiği üzere; hayat kısa, kuşlar uçuyor. Okumak gayret istiyor, dikkat gerektiriyor. En değerli hazinemiz zaman ve okumak büyük bir yatırım. Bu büyük yatırıma dair karar çok kısa bir zaman diliminde alınıyor. Ve yazımızda kullandığımız başlık onun okunup okunmayacağı konusunda çok belirleyici oluyor. Sizlere bu konuda bazı ipuçları vermek istiyorum.

Başlığınızın İçinde Bir Sayı Olsun

"Ölmeden Önce Okumanız Gereken 55 Yazar", "Steemit'te Yüksek Gelir Elde Etmenin 9 Yolu", "Aşkı Kazanmak ve Korumak İçin 12 İpucu" türünden başlıklar okurların ilgisini çekiyor. Sayı kullanımı okura kesin ve kolay anlaşılır bilgilerle karşı karşıya olduğu mesajı veriyor. Ayrıca sayı ile ifade edilen maddelerin ne olduğu merak ediliyor. Ve okur, o kadar çok sayıda madde söz konusu olduğuna göre, özlü ve kapsayıcı bilgilere sahip olacağını düşünüyor. Konuları maddeler halinde anlatmak yazarları da disipline eden ve konunun çeşitli yönlerine eğilmelerini sağlayan bir yöntem. Dolayısıyla bilgi aktarmayı amaçlayan yazılarda maddeler halinde yapılan aktarımın algının ötesinde pratik faydaları bulunuyor. Bu yazıda size önerdiğim maddeler arasında en etkili olanı başlıkta sayı kullanımı. O nedenle ilk olarak bu maddeyle başladım.

Madem başlıkta sayı kullanımını böylesine iddialı bir biçimde öneriyorum, bilgi aktarmayı amaçlayan bu yazının başlığında neden sayı kullanmadım? Sebebini yazının devamında açıklayacağım.

Başlığınız Çok Uzun ya da Kısa Olmasın

Yazımızın başlığının içerikte anlatılacak konuyu özetler mahiyette olması gerekiyor. İçeriği özlü bir biçimde anlatan, vurucu, özgün, sloganvari başlıklar en ideal olanlardır diyebilirim. 2 ya da 3 sözcükle bunu yapabiliyor isek ne mutlu bize. O kadar az sözcük kullanarak özgün ve amaca uygun bir ifade yaratmak çok zor olduğu 3'den daha fazla sözcük kullanmak da mümkün. Kendi adıma çoğunlukla 4 ya da 5 sözcükten oluşan başlıklar kullanıyorum, zira ne şairim, ne de reklamcı.

İnternet üzerinde yaptığım araştırmalarda, 14-15 sözcüğü bulan uzun başlıkların da dikkat çektiğini öğrendim. Yazılara uzun başlık koymak da denenebilir.

Popüler Arama Sonuçlarını Kullanın

Steemit'te blog yazmaya başlayınca dönüp 10 yıl kadar önce 50 yazı kadar yazıp terk ettiğim eski bloguma baktım. Sitede her bir içeriğin kaç kez okunduğunu kontrol ettiğimde çarpıcı bir sonuçla karşılaştım. Şairane niyetlerle aklıma gelen konularda yazdığım yazılar 50 kişi tarafından güç bela okunmuşken, google anahtar kelime planlayıcısına bakarak bulduğum başlıklara sahip yazılar 500 ila 700 kez okunmuştu.

Google'ın arama çubuğuna hakkında yazdığınız konuyu ifade eden kelimeyi yazarak bir boşluk bırakıp alfabenin tüm harflerini sırayla deneyebilirsiniz. Böylece yine o konu hakkında merak edilenleri öğrenebilirsiniz. Örneğin arama çubuğuna "bilimkurgu a" yazınca "bilimkurgu aksiyon", bilimkurgu anime", "bilimkurgu animasyon", "bilimkurgu aşk filmleri" gibi sonuçlara ulaşılıyor.

Başlıktaki Vaade Sadık Kalın

Yazınızın konusu ile içeriği uyumlu olsun. Dikkat çekmek için içeriği yansıtmayan başlıklar kullanmayın. Steemit'in oldukça bilinçli bir okur kitlesi var. Bu türden davranışlar bir yazarın en önemli varlığı olan itibarını zedeleyebilir.

En İyi Uygulama Örneklerinden Yararlanın

İnsanların ilgisini çeken yazı başlıkları ABD'de oldukça detaylı biçimde incelenmiş ve iyi işleyen kelime kalıpları ortaya çıkarılmış durumda. İngilizce biliyorsanız buradan her konuya uygun onlarca yazı başlığı alternatifine ulaşabilirsiniz.

Ayrıca popüler blog yazarlarının nasıl başlıklar attığını takip etmek de iyi çalışan başlıklar atmanıza yardımcı olabilir.

flower-3375258_1920.jpg

Yaratıcı Olun

Her türlü altın kural çiğnenebilir ve hatta kesinlikle çiğnenmelidir. Klişe haline gelen başlıklar bir süre sonra insanları sıkmaya başlıyor. O nedenle yazdığınız konunun ruhuna uygun, yaratıcı başlıklar bulmak oldukça önemli.

Başlıkta sayı kullanmak her zaman çalışan bir yöntem. Yine de bu yazının başlığında sayı kullanmadım, çünkü insanların ilgisini çekeceğini düşündüğüm farklı bir başlık bulduğuma karar verdim.

Başlığı Okurun Gözünden Yazın

Başlığınızı yazarken okurun çözmek istediği problemin ne olduğunu zihninizde resmetmeye çalışın. Ve konuyu onun görüş açısıyla ifade etmeye çalışın. Örneğin "İlgi Çekici Başlık Nasıl Yazılır" yerine "Nasıl İlgi Çekici Bir Başlık Yazabilirim" konusunu kullandığınızda yazınız muhtemelen okura daha çekici gelecektir.

ÖZET

  • Yazının konusu önemlidir, konuya özen gösterin ve ilgi çekici bir başlık bulmaya çalışın.
  • Başlıkta sayı kullanmak iyi çalışan bir yöntemdir. Bu yöntemden yararlanabilirsiniz.
  • Uygun uzunlukta bir başlık kullanın, ne çok uzun, ne çok kısa olsun.
  • Google amca sizin dostunuz ve yol göstericinizdir.
  • Başlığınızla içeriğiniz uyumlu olsun.
  • En iyi uygulama örneklerinden yararlanın.
  • Klişelerden kaçının.
  • Okurun bakış açısına ve ihtiyaçlarına odaklanın.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Görsel Kaynağı: https://pixabay.com/

Sort:  

Şahsen kendim de dahil blog yazarlığı için çok tecrübeli değilim :)
Teşekkürler hocam, çok yardımcı içerik oldu.

Güzel paylaşımınız için teşekkürler faydalı bir bilgi olmuş

Elinize sağlık çok güzel yazmışsınız.

Nedense bu tip yazıları sadece beğenmeyip, gelecekte bir işime yarar diyerek mutlaka bir yerlerde saklama gibi bir alışkanlığım var. Sizden 2 tane yazıyı şimdiden arşivime kaydettim bile. :)

Beğenmenize sevindim :)

Bu başlığı görünce geldim. Elinize sağlık çok şey öğrendim 👍

 last month 

Bende başlıklara bakarak, içeriği okuyup okumayacağıma karar veriyorum.Yada video izleyeceğim zaman, en ilgi çekici başlık hangisi ise onu izliyorum.İçerik aynı olmasına rağmen başlık bizi olaya dahil ediyor. Bazen sayfalarca yazı yazarsın, ama okuyan olmaz. Tamda bu konuda yerinde bir yazı olmuş hocam, emeğinize sağlık.

Bu yazıyı yazdıktan sonra söylediğimle çelişmemek için başlıklara daha fazla dikkat etmeye başladım :)

 last month 

:))