Steemit.com ile Birlikte Kullandığım 5 Uygulama

image.png

Steem ekosisteminin sunduğu geniş olanaklardan yararlanmak için https://steemit.com/ dışında çok sayıda uygulama kullanıyorum. Kullanıp memnun kaldığım Steem ekosistemi uygulamalarını sizlere tanıtmak istedim. Vereceğim bilgilerin yeni başlayan ya da uzun süre ara vermiş olan topluluk üyelerine daha fazla hitap edeceğini tahmin ediyorum.

Steem Keychain

image.png

Tanıtımıma steemit ekosistemindeki birçok önemli uygulamaya giriş kapısı olarak gördüğüm Steem Key Chain ile başlamak istedim. Bir tarayıcı eklentisi olan uygulama hesabınızla ekosistemdeki diğer uygulamalar arasındaki bağı kuruyor. Üye olduğunuzda diğer uygulamaları Steem Keychain üzerinden verdiğiniz yetkiyle güvenli ve pratik bir biçimde kullanabiliyorsunuz. Ekosistemdeki herhangi bir siteye log on olmak istediğinizde tarayıcınız sizi otomatik olarak Steem Keychain’e yönlendiriyor. Bazı uygulamalara girişte ise benzer bir işleve sahip olan steemlogin.com kullanılıyor.

SteemWorld

image.png

Steemworld genelde hesabınız ve özelde Steem blok zinciri hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabileceğiniz bir platform. Şimdiye dek siteyi delegasyon işlemleri yapmak, kürasyon gelirimin verimini kontrol etmek ve oy gücüme bakmak için kullandım. Ancak bunun çok ötesinde bir işlevsel çeşitliliğine sahip.

Steemdb.online

image.png

https://steemdb.online/dash.php Steem blok zinciri üzerinde bazı görevleri otomatize etmeye olanak sağlıyor. "Curation Trail" özelliğiyle bir başkasının yaptığı kürasyonu otomatik olarak takip edebiliyor, "Fanbase" özelliğiyle beğendiğiniz yazarlar için otomatik oy verme işlemi tanımlayabiliyorsunuz.

Steempeak.com

image.png

steempeak.com arayüzü https://steemit.com/ için önemli bir alternatif olarak öne çıkıyor. Hoşuma giden özelliklerinden kısaca söz etmek istiyorum. Profilinizde, isminizin sağındaki "i" işaretinin üzerine tıklayınca oylama gücü yüzdenizi ve bir oyununuz Sbd cinsinden değerini görüyorsunuz. Ayrıca sağda Steem ve Sbd fiyatını göstermesi hoş bir özellik.

Cüzdan kısmında Steem para birimi bakiyelerine ek olarak Steem Basic Income(Steem Temel Geliri) hisselerini ve bu hisseler sayesinde alabileceğiniz oy miktarını gösteriyor. Ayrıca, hesap hareketlerini filtreleyerek görebilmek de bazen hayat kurtarıyor.

Steem Engine

image.png

Steem ekosisteminin borsası konumunda olan https://steem-engine.net/ Steem tribe token’larını alıp satmaya imkân sağlıyor. Ayrı bir cüzdana sahip olduğunuz bu borsada işlem yapmak için öncelikle Steem aktarımı yapmak gerekiyor. Şimdiye dek girip işlem yapmamış olsanız dahi girdiğinizde muhtemelen az miktarda da olsa çeşitli tokenlarınız olduğunu göreceksiniz. Token'lar çıkarılırken topluluğa tanıtım için bir miktar dağıtım yapılabiliyor. Ayrıca kullanıdğınız etiketler yoluyla ilgili tribe'ın sitesinde paylaşım yapmış ve oy almış olabilirsiniz. Hive tarafında gelişime bakarak yorumladığımda, zamanla bu borsada alınıp satılan tokenların daha önemli hale geleceğini düşünüyorum.

Son olarak steem ekosisteminde faal olan/geliştirme aşamasında bulunan tüm uygulamaları https://steemprojects.com/ sitesi üzerinden takip edebileceğinizi eklemek istiyorum. Liste oldukça kabarık.

Okuduğunuz için teşekkürler. Sizlerin de kullanıp yararlandığınız uygulamalar varsa yorum bölümünde belirtebilirsiniz.

Kapak Görseli: https://www.bitci.com/akademi/steem/

Sort:  

Yaralandığını kaynakları bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederiz 🙏