TRON and Steemit Integration | What is TRX and How to Earn? Part 1 || TRON ve Steemit Entegrasyonu | TRX Nedir ve Nasıl Kazanılır? Bölüm 1

in SteemWomen Club2 months ago

Hello everyone ;

Today I will write about Tron or crypto for the first time. The reason for this was first of all the problems I experienced and the need to write because of the lack of knowledge. As a woman, I am happy to enter the crypto world with strong steps and knowledge. These are subjects that everyone should know.

3 months ago Steemit Tron Foundation entered into a strategic partnership. TRX Steemit, the tron ​​token, has announced its integration. Economically, Steem is a new door for its users.
Users now earn additional TRX rewards along with Steem Power when submitting content to the Steem blockchain.

image.png

What is Tron?

TRON is a decentralized blockchain platform. It is a public block chain that can evolve like steemit, with high scalability, and high availability.

The reason for the integration is to enable Steemit users to earn more and at the same time provide a sharing platform that will enrich and develop the ecosystems of both sides.
In short, the Steemit Blochain Grew Stronger.

How can we earn TRX?

TRX rewards are distributed in direct proportion to the amount of Steem Power earned at a rate of 1 TRX: 1 SP. Many of us are already aware of this.

For example, if you earn 100 sp on a post, you will earn 100 trx. You do not need to make any extra effort.
Important point is that no trx is given for sbd earned. So setting your posts to 100% power will always help you earn money.

You Can Earn Trx from Curatorship Award

TRX will also be earned in the same 1: 1 ratio from curation rewards. So if you have more Steem Power to vote with you will earn more TRX from curation as well. The more power you have, the more you will earn.

It offers the opportunity to win trx from both curating and author awards.

image.png

Delegation Award / Writing Award

If you have the time, you will curate and win a curator award. Generally 50% of the post is distributed to the author and 50% to the curators.
If you don't have time, you can come to an agreement with another person / community and delegate your SP, in return you get a delegate reward. I do this at Steem Women Club Community.
The current trend predicts 28.53% APR with daily payments.
[link

Please note that when the STEEM and TRX price rise, a trader will also earn from the value store. So if you can earn a profit and play an investment role by investing only in SP, without being a writer or curator, this figure can go even higher. When steem and trx go up in our wallet, like the balance increases. Thought again our balances will go down.

(STEEM + TRX) integration has become too lucrative to ignore.

In this way, we can fall as an incentive fund for both Steemit users and newcomers. This made us very pleased. So endless thanks to the entire Steemit Team team and @steemitblog @steemcurator01 and @steemcurator02.

Sample gain

So the more SP you earn, the more TRX you will get. For example, let's say the author Sevim chooses the "50% SBD / 50% SP" payment and the author Ayşe chooses the "100% Power Boost" payment. The post payment for both authors is $ 20.
Since 50% of the post payment is given to the author and the remaining 50% is distributed among the curators, both authors will receive $ 10.

The current price of STEEM is $ 0.47.

So the writer will get Sevim = 5 SBD + (5 / 0.47) SP = 5 SBD + 10 SP

With the latest TRX integration, it will also win a TRX award at the rate of 1SP: 1TRX, thus also receiving 10 TRX.

Sevim total of 5 SBD + 10 SP + 10 TRX will receive Profit.


Author Ayşe will receive 100% of $ 10 in SP, as she chooses the "100% Power Boost" payment

The current price of STEEM is $ 0.47.

So the writer will get Sevim = (10 / 0.4) SP = 21 SP

With the latest TRX integration, it will also win a TRX award at the rate of 1SP: 1TRX, thus also receiving 21 TRX.

Ayşe total of 25 SP + 25 TRX won.

That's all for today trx shipping. Stay tuned for the next :)

Shape 3.png

Öncelikle merhaba herkese

Bugün ilk kez Tron veya crypto ile ilgili yazı yazacağım. Bunun nedeni ilk olarak kendimin yaşadığı problemler ve bilgi eksikliğinden dolayı yazma ihtiyacı oluştu. Bir kadın olarak crypto dünyasına güçlü adımlarla ve bilgi edinerek girdiğim için mutluyum. Herkesin bilmesi gereken konular bunlar.

3 ay önce Steemit Tron Vakfı stratejik bir ortaklığa girdi. Tron belirteci olan TRX Steemit entegrasyonunu bildirmiş oldu.Ekonomik olarak Steem kullanıcılarına yeni bir kazanç kapısı oluyor.
Kullanıcılar artık Steem blok zincirine içerik gönderirken Steem Power ile birlikte ek TRX ödülleri kazanıyorlar.

image.png

Tron Nedir ?

TRON merkezi olmayan blok zinciri platformudur. Steemit gibi gelişebilen , yüksek kullanabilir halka açık blok zinciridir.

Entegrasyonun nedeni , Steemit kullanıcıların daha fazla kazanç elde etmesini sağlamak.Aynı zamanda her iki tarafın ekosistemlerini zenginleştirip ve geliştirecek bir paylaşım platformu sağlamaktır.
Kısacası Steemit Blochain Güçlendi.

TRX nasıl kazanabiliriz?

TRX ödülleri, 1 TRX: 1 SP oranında kazanılan Steem Power miktarıyla doğru orantılı olarak dağıtılıyor. Zaten birçoğumuz bunun farkındayız.

Örneğin bir gönderinizden 100 sp kazanıyorsanız 100 trx de kazanmış olacaksınız. Ekstra bir çaba harcamanıza gerek yoktur.
Önemli nokta kazanılan sbd için trx verilmiyor. Bu yüzden gönderilerinizi 100% güce ayarlamak her zaman kazanç sağlamanıza fayda olacaktır.

Küratörlük Ödülünden Trx Kazanabilirsiniz

TRX ayrıca küratörlük ödüllerinden aynı 1: 1 oranında kazanılacaktır. Dolayısıyla, oy kullanabileceğiniz daha fazla Steem Gücünüz varsa, küratörlükten de daha fazla TRX kazanacaksınız. Ne kadar çok gücünüz varsa o kadar çok kazanacaksınız demektir.

Hem küratörlükten hemde yazar ödüllerinden trx kazanabilme olanağı sunuyor.

image.png

Delegasyon Ödülü /Yazarlık Ödülü

Zamanınız varsa, küratörlük yapar ve bir küratörlük ödülü kazanırsınız Genel olarak gönderinin %50 si yazara %50 si küratörlere dağıtılır.
Vaktiniz yoksa, başka bir kişi / toplulukla bir anlaşmaya varabilir ve SP'nizi delege edebilirsiniz, karşılığında bir delege eden ödülü kazanırsınız. Bunu Steem Women Club Topluluğunda yapmaktayım.
Mevcut trend, günlük ödemeli% 28.53 APR öngörmektedir.
[link

STEEM ve TRX fiyatı yükseldiğinde bir yatırımcının değer deposundan da kazanacağını lütfen unutmayın. Yani yazar veya küratör olmadan sadece SP'ye yatırım yaparak kazanç elde edebilir ve yatırım rolü oynarsanız, bu rakam daha da yükselebilir. Steem ve trx in yükseldiğinde cüzdanımızdak, bakiyenin artması gibi. Düşünce tekrar bakiyelerimiz düşecektir.

(STEEM + TRX) entegrasyonu artık görmezden gelinemeyecek kadar kazançlı hale geldi.

Hem bu sayede hem Steemit kullanıcıları hemde yeni gelen kullanıcılar için bir teşvik fonu gibi düşenebiliriz. Bu bizleri oldukça memnun etti. Bu yüzden tüm Steemit Team ekibine ve @steemitblog @steemcurator01 ve @steemcurator02 ekibine sonsuz teşekkürler.

Örnek kazanç

Yani ne kadar çok SP kazanırsanız, o kadar çok TRX alırsınız. Örneğin, yazar Sevim "% 50 SBD /% 50 SP" ödemesini seçer ve yazar Ayşe 'nin "% 100 Güç Artışı" ödemesini seçtiğini varsayalım. Her iki yazar için gönderi ödemesi 20$ 'dır.
Gönderi ödemesinin% 50'si yazara verildiğinden ve geri kalan% 50'si küratörler arasında dağıtıldığından, her iki yazar 10 $ alacak.

STEEM'in şu anki fiyatı 0,47 dolar.

Yani yazar Sevim = 5 SBD + (5/ 0,47) SP = 5 SBD + 10 SP alacak

Son TRX entegrasyonuyla, 1SP: 1TRX oranında bir TRX ödülü de kazanacak, böylece 10 TRX de alacak.

Toplam 5 SBD + 10 SP + 10 TRX'in Kazancı alacak.


Yazar Ayşe "% 100 Güç Artışı" ödemesini seçtiği için, SP'de 10 $ 'ın% 100'ünü alacak

STEEM'in şu anki fiyatı 0,47 dolar.

Yani yazar Sevim = (10 / 0.4) SP = 21 SP alacak

Son TRX entegrasyonuyla, 1SP: 1TRX oranında bir TRX ödülü de kazanacak, böylece 21 TRX de alacak.

Toplam 25 SP + 25 TRX'in Kazandı.

Bugünlük trx gönderim bu kadar . Bir sonraki için takipte kalın :)

Cc:-
@steemitblog
@steemcurator01
@steemcurator02

Sort:  

Whale ResteemService
Your Post was 100 % Upvoted by @booster007 | FREE |
Our new Bot service
Delegate SP to @booster007 And get Daily reward APR: 25%+
500 SP 1000 SP 5000 SP SP 10,000 50,000 SP

support! @booster007

Thanks for the useful informations..

 2 months ago 

Ben teşekkür ederim .

@svm038 mantık olarak public key + private keye sahip olduğunuz için TRX'leri kaybetmiş sayılmazsınız. Aklıma herhangi bir çözüm gelmedi. Şöyle üzücü bir bilgi var.

Once you start claim your reward, do not update your tron account. Otherwise, all TRX will gone . The newly created TRON account will keep not your previous TRX on it, which means new TRON account will have zero asset unless you claim again.

Ödülünüzü almaya başladığınızda, tron hesabınızı güncellemeyin. Aksi takdirde, tüm TRX kaybolacaktır. Yeni oluşturulan TRON hesabı üzerinde önceki TRX'inizi tutmayacaktır, bu da yeni TRON hesabının siz tekrar talep etmedikçe sıfır varlığa sahip olacağı anlamına gelir.

Siz yine de eski TRON hesabı ve şifrenizi saklayın, ilerleyen dönemlerde belki bunla ilgili yeni güncellemeler olur.

 2 months ago 

Yeni adresinkini mutlaka saklıyorum .

 2 months ago (edited)

Malesef öyle oldu yeni hesap oluşturmuşum farketmedim. Üzerine PDF inmemiş bır sorun oluştu. Bunu ben yeni farkediyorum. O yüzden gitti hepsi. Ama şifre olsaydı kurtarmanın bir kaç yolu varmış.

Excellent publication for those of us who are on this platform and are still not very clear about the concept of tron. Thank you for sharing this complete information.
I am going to give reesteem so that more people can take advantage of this complete information.
Grateful.

 2 months ago 

thank you so much. I am happy to give information on this subject. feel free to ask any questions.

Coin Marketplace

STEEM 1.30
TRX 0.12
JST 0.140
BTC 59732.13
ETH 2143.92
BNB 493.51
SBD 8.70