Fütursuzca İzlenmesi Gereken Filmler #55: Schindler's List (1993)

in #movies4 years ago

image source


Hello everybody. I am talking about films, in this series. I will criticism about films I watced. Actually, it is not exactly criticism. It is more like comment. Because I am not critic. I just talking about films. I say features or scenes what I liked. If I watched another films by the same director, I tell about them too.


Herkese merhaba arkadaşlar. Sndbox için türkçe bir film serisi bu. Seri bayağı uzun sürecek büyük ihtimalle. Önce eski hazırladığım listedeki hoşuma giden filmlerden bazılarını paylaşacağım sonra da yeni filmler izledikçe sürekli olarak her gün ekleyeceğim onları seriye. Daha önceden de sndbox a film serisi yapmıştım ama onu ingilizce yazıyordum. Bu türkçe olacak. Bu postta eskiden yazmış olduğum filmlerden biri olan Schindler's List filminden bahsediyorum. Eski yazdığımı okuyan olmuştur belki.


image source


Size yalnız akşamlarınıza eşlik edecek, kahvenizi yudumlarken izleyebileceğiniz, hani şöyle değişik bir film olsa da izlesek diyeceğiniz anlar için ya da lan birisi steemitte yazmıştı şöyle bir film dur bir açıp izleyim bakayım neymiş diye düşüneceğiniz anlar için güzel bir film serisi bu. İzlediğim filmlerden böyle biraz değişik olanları, yani bu fularlı kesim nasıl diyorsa işte biraz sanatsal olanları sizlerle paylaşacağım bu seride. Filmler üstüne biraz konuşacağım. Gerçi pek beceremem film yorumu yapmayı ama kendi çapımda izlerken hissettiklerimi anlatacağım işte size. Fazla da kasmaya gerek yok.

Biraz filmin konusundan bahsedeyim. Film, Oskar Schindler adlı bir Alman iş adamının 2. Dünya Savaşı zamanında Polonya’ da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve bu sayede 1100 Yahudi’ nin hayatını kurtarmasını konu alıyor. Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanmış film. Konusu kısaca böyle.


image source


Pek de bir söz etmeye gerek yok gibi bu filmde zaten kült filmler arasına girmiş çok kaliteli bir tarih filmi. Aslında dram da diyebiliriz türüne. Yahudilerin yakılması gibi çok etkileyici sahneleri olan ve gerçekten insanın içine dokunan bir film. Ralph Fiennes' in oyunculuğunu çok beğendim ben bu filmde. İnsanların dili, dini, ırkı ne olursa olsun birilerinin çıkarları için başlattığı savaşlar yüzünden acı içinde ölmesi dayanılmaz bir durumdur. Tarihte bunun örnekleri çok görülmüş ve hala da savaşlar yaşanmaktadır. Özellikle din üzerinden yürütülen bu savaşlar tüm tarih boyunca insanlığa acı ve ölümden başka hiç bir şey katmamıştır. Ama bazen mecbur bırakılıyor devletler savaşa girmeye o çok daha ayrı bir konu. Katliamlar genellikle din ya da ırk üzerinden yapılmıştır. Bu filmde bunun ne kadar kötü bir şey olduğunu biraz da olsa hissedebiliyorsunuz içinizde. Uzun süre unutamayacağınız filmlerden. Bence hala izlemediyseniz kesin izleyin. Graciasss Amigosss...


image source

Sort:  

Kült olmayı hak eden bir film. İşin kötü yanı gerçek bir hikayeden yola çıkıyor olması.

Hocam merhaba. STEEM whitepaper in turkcesini nasil bulabilirim? Sizin FAQ cevirinizi gormustum. Yardim edebileceginizi dusunuyorum

Congratulations @hknyasar! You have received a personal award!

1 Year on Steemit
Click on the badge to view your Board of Honor.

Do not miss the last post from @steemitboard!


Participate in the SteemitBoard World Cup Contest!
Collect World Cup badges and win free SBD
Support the Gold Sponsors of the contest: @lukestokes


Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!


@hknyasar, sorry to see you have less Steem Power.
Your level lowered and you are now a Red Fish!

Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!

Congratulations @hknyasar! You have completed the following achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of upvotes

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last post from @steemitboard:
SteemitBoard and the Veterans on Steemit - The First Community Badge.

Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!

Coin Marketplace

STEEM 0.48
TRX 0.09
JST 0.062
BTC 49167.40
ETH 4200.12
BNB 571.51
SBD 6.09