#Dzień z pamiętnika medyka🏥 #10 Chrapiący zabójca!💔

in #pl-artykuly3 years ago

obraz.png

Postarajmy się dziś spędzić noc w skórze osoby z obniżoną jakością snu. Czytajcie uważnie, starając się zgadnąć co to za choroba jest ukryta w tekście?

Ciemność i wasz głośny oddech, to wszystko co Cię otacza zanim uświadomisz sobie, że znów nagle obudziłeś się ze snu. Kolejny raz łapiesz powietrze czując się jakby w nocy ktoś Cię podduszał. Kilka głębszych wdechów przy okazji odwiedziny w toalecie i powrót do łóżka. Leżysz przekręcając się z boku na bok w żaden sposób nie mogąc zasnąć. Znowu nici z regenerującego snu, a w pracy będę podsypiał za biurkiem, tragedia! To już piąty raz tej nocy i tak samo od kilku tygodni. Ponadto żebra obite od kuksańców żony, która nie może już znieś Twojego chrapania, podobno wydajesz dźwięki tak głośne jak lecący samolot. Przekręcasz się licząc, że teraz uda się dospać do budzika. Rano wita Cię ból głowy i uczucie niewyspania, kolejny dzień nie dasz rady na niczym się skoncentrować! Zły humor i rozdrażnienie towarzyszy Ci przez resztę dnia.

Zgaduj zgadula?

Sen to 30% procent naszego życia i prawdopodobnie jeden z najważniejszych okresów dla dobrostanu organizmu. Nie ważne czy pilnie się uczysz, robisz masę mięśniową czy po prostu pragniesz być okazem zdrowia, każdy doradzi Ci, że 6-8 godziny to minimum. To co macie już pomysł? Zapraszam w takim razie do dalszej lektury.

Obturacyjny bezdech senny (OBS)

Choroba spowodowana zamknięciem dróg oddechowych na poziomie gardła, przy zachowanej pracy mięśni oddechowych. Oznacza to zapadnięcie się najczęściej podniebienia miękkiego, które styka się z tylną ścianą gardła zamykając drogę dla wdychanego powietrza, powoduje to bezdechy i okresy spłyconego oddychania. Powietrze przechodząc przez zwężony odcinek wydaje charakterystyczny dźwięk zwany popularnie chrapaniem. Gdy nie dochodzi do odpowiedniej wentylacji płuc szybko spada ilość tlenu we krwi (hipoksemia) pobudzając nasz udał współczulny (odpowiedzialny za czuwanie i mobilizacje organizmu) prowadzi to do fragmentacji snu i wybudzeń. Sen naturalnie jest stanem wypoczynku z przewagą autonomicznego układu przywspółczulnego (odpowiedzialny za odpoczynek organizmu i poprawę trawienia). OBS zaburza tę równowagę powodując wzrost ciśnienia tętniczego i rozwój powikłań naczyniowych.

Obturacyjny bezdech senny jak większość chorób ma swoje czynniki ryzyka:

 • otyłość (obwód szyi u mężczyzn >43cm i >40cm u kobiet)
 • długi języczek podniebienia miękkiego
 • skrzywienie przegrody nosa
 • picie alkoholu (szczególnie przed snem)
 • palenie tytoniu
 • niektóre leki uspokajające i nasenne
 • niedoczynność tarczycy
 • akromegalia

Jak widać sporo z tych czynników można wyeliminować samą zmianą stylu życia inne natomiast poddając się operacji, czy lecząc zaburzenia endokrynologiczne.

SKALA EPWORTH

Narzędzie do oceny senności w ciągu dnia, jeżeli ktoś ma objawy przypominające obturacyjny bezdech senny zachęcam policzyć sobie punkty. Nie jest to narzędzie do rozpoznawania schorzenia, gdyż do tego służy polisomnografia, ale można potraktować skale jako badanie przesiewowe. Wynik powyżej lub równy 10 jest wskazaniem do konsultacji ze specjalistą w diagnostyce i leczeniu zaburzeń snu.

Wybieramy cyfrę od 0 do 3 określającą jakie było prawdopodobieństwo zaśnięcia w określonej sytuacji:

 • 0- zerowe prawdopodobieństwo zaśnięcia
 • 1- małe prawdopodobieństwo zaśnięcia
 • 2- średnie prawdopodobieństwo zaśnięcia
 • 3- duże prawdopodobieństwo zaśnięcia

Czytając pytania ze skali widać jak dużym obciążeniem jest ta choroba. Jeżeli ktoś potrafi zasnąć prowadząc samochód, albo podczas rozmowy z inną osobą poziom zmęczenia musi być bardzo wysoki. Oprócz patologicznej senności i innych objawów takich jak poranne bóle głowy, zaburzenie pamięci i koncentracji, chwiejność emocjonalna czy osłabienie libido, OBS ma też swoje ukryte oblicze. Nieleczony przez wiele lat zwiększa ryzyko zgonu związane z rozwojem nadciśnienia tętniczego predysponując do choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca i udarów mózgu. Ponadto patologiczne zaśnięcie podczas prowadzenia pojazdu może skończyć się śmiertelnym wypadkiem!

Zawsze jak zbieram wywiad z pacjentem staram się zapytać o chrapanie i wybudzenia w nocy, wiele osób jest zdziwionych tym pytaniem. Przecież "facet to musi chrapać" to popularne myślenie powoduje, że często ignorujemy ten objaw i mało kto z tego powodu chce się leczyć. Jeżeli znacie kogoś takiego lub sami chrapiecie i ponadto występują inne wyżej wymienione objawy zwróćcie na to uwagę, może dzięki temu poprawicie albo nawet uratujecie komuś życie, a jeżeli nie to chociaż ochronicie współlokatorów przed zakłócaniem ciszy nocnej :D

Dziękuje za przeczytanie and STAY TUNED FOR MORE

Bibliografia:

Interna-Szczeklik http://www.sen-instytut.pl/SkaleKwestionariusze/SkalaEpworthSleepinessScale.pdf

Zdjęcia:

PIXABAY i GIPHY
Sort:  

Czy obturacyjny bezdech jest związany z POChP? Czy jedno wynika z drugiego, czy jedno prowadzi do drugiego?

Nie są powiązane to dwie odrębne choroby, ale mogą oczywiście wystąpić razem u niektórych pacjentów. To co je najbardziej łączy to czynnik ryzyka czyli palenie papierosów. W obu chorobach jest słowo "obturacja" ale na zupełnie innych poziomach dróg oddechowych OBS- górne POCHP- dolne co może być mylące :D Dzięki za komentarz! Zaglądam też na chat jako @michal więc też zapraszam Ciebie Aniu i wszystkich innych. Postaram się udzielić więcej informacji jak kogoś interesuje temat :D

Ja chętnie czytam wszelkie tematy medyczne, to mój konik i moja bajka. A Ty piszesz wyjątkowo interesująco.

Cześć! Redakcja Tygodnika Kuratorskiego jest pod wrażeniem Twojej twórczości i chcemy prosić Cię o zgodę na publikację opisów oraz linków do Twoich postów w przyszłych numerach. Zależy nam na promocji wartościowych treści poprzez tworzenie cotygodniowego artykułu zbiorczego.

Dziękuje bardzo za wyróżnienie i oczywiście zgadzam się na publikacje :D

Słyszałem, że jak ktoś chrapie to trzeba mu "gwizdnąć" :D
Chrapanie jest niezdrowe.

Zdecydowanie xD Najgorsze, że chrapiący sam się nie słyszy a reszta cierpi.

... a reszta cierpi, dokładnie ;)

Dokładnie, moja mama często zasypia przy oglądaniu filmu i tak chrapie, że ją na klatce słychać, jakby jechał traktor ale najlepsze jak przyjdę ją obudzić i mówię jej, że strasznie chrapie a ona na to ,, ja przecież nie śpię". I bądź tu człowieku wyspany.

Śmieszne :D poproś ją żeby spała na boku wtedy zazwyczaj się nie chrapie :D Jest taki sposób radzenia sobie z tym schorzeniem (OBS) że wszywa się piłkę tenisową do piżamy w okolicy karku. Dzięki temu osoba nie może spać na wznak i podniebienie się tak nie zapada :D jak umiesz szyć to możesz Mamie "ulepszyć" piżamkę.

A oprócz piłki jest jakieś inne rozwiazanie?

Ja śtednio dwie noce w tygodniu mam przespane. Sama nie chrapię, ale mój luby owszem. I to do tego stopnia, że go wypraszam z sypialni.
Spanie na boku będzie testowane na pewno!