#Dzień z pamiętnika medyka🏥 #9 Jak się nie witać!💔

in #pl-artykuly3 years ago

obraz.png

Przywitanie ważna rzecz! Tworzy pierwsze wrażenie podczas poznawania nowych osób, a w dłuższych relacjach pokazuje nasz przyjazny stosunek i otwartość wobec drugiej osoby. Mężczyźni najczęściej załatwiają to uściskiem dłoni. Porządne potrząśniecie ręką i wiesz, że masz do czynienia z twardym gościem. Kobiety raczej witają się delikatnym całusem w policzek. Natomiast z dzieckiem najczęściej się przytulamy. Delikatny i czuły gest w którym pokazujemy maluchowi, że jest w naszym otoczeniu bezpieczny i kochany. Czasem przyciskamy je do siebie mocno, a czasami to jedynie delikatne pogłaskanie po głowie czy szyi. Posłuchajcie więc zagadki o przywitaniu, które skończyło się tragicznie.

Wigilijne przywitanie

Wigilia śnieg za oknem i spotkania rodzinne. Wysoki mężczyzna przekracza próg rodzinnego domu. Dopiero co wrócił z misji wojskowej. Dawno nie widziana i bardzo wyczekiwana postać budzi duże poruszenie, wszyscy biegną mu na spotkanie. Dzieci jak zwykle przemykają pierwsze przed dorosłymi by zobaczyć gościa. Rzucają się na niego radośnie, a wojskowy obładowany prezentami, odwzajemnia powitanie. Z rękami zajętymi taszczeniem niespodzianek udaje mu się tylko delikatnie dotknąć szyję jednego z dzieciaków. Chłopczyk niespodziewanie pada na ziemię i przestaje się ruszać. Jak później się okaże jego serce się zatrzymało. Rodzina oskarża gościa o to, że użył zbyt dużo siły i wyrządził dziecku krzywdę, ale on broniąc się mówi, że zrobił tylko delikatny gest. Odwzorowuje go na drugim dziecku, które również mdleje.

Zgaduj zgadula?

Pomyślcie chwilkę i jak macie już jakiś pomysł to zapraszam do dalszego czytania.

Zespół nadwrażliwości zatoki szyjnej

Każdemu kto odgadł serdecznie gratuluje! Jeżeli miałeś inny pomysł napisz komentarz, chętnie przeczytam i odpowiem :D

Patogeneza

Wszystko to jest spowodowane przez zatokę szyjna niewielkie poszerzenie tętnicy szyjnej wspólnej czasem też nieco rozszerzającej jedno z odgałęzień. Zatoka zawiera baroreceptory czyli takie czujniki dla których sygnałem jest zmiana ciśnienia krwi. Ich zadanie jest bardzo istotne, bo tętnice szyjne wspólne dostarczając objętościowo największy procent krwi do mózgu. Zbyt niskie jak i zbyt wysokie ciśnienie krwi dopływającej do głowy może się bardzo źle zakończyć. Baroreceptory modulują przez swoje połączenia prace serca tak aby utrzymać perfuzję na odpowiednim poziomie.

Co więc stało się w tej historii?

Dotyk a nawet niewielki ucisk na zatokę tętnicy szyjnej spowodował w niej nagły wzrost ciśnienia Baroreceptory szybko przesłały fałszywą informacje o nadmiernym ciśnienia krwi płynącej do głowy, czego odpowiedzią było tak silne zwolnienie akcji serca, że doszło do jego zatrzymania. Ta właśnie nadmierna reakcja na nieduży bodziec jest istotą problemu, prawidłowo u każdego z nas działa to tak samo tylko reakcja byłaby mało zauważalna. Omawiamy tu przypadek uciśnięcia zatoki dłonią, ale mogą być też inne przyczyny, które doprowadzą do nieprawidłowego pobudzenia receptorów:

  • kaszel
  • nagły ruch głowy
  • guz
  • dodatkowe żebro szyjne
  • zbyt ciasny kołnierzyk

Do rozwoju nadwrażliwości najczęściej prowadzą choroby "niszczące tętnice" takie jak cukrzyca i nadciśnienie. Przez wiele lat prowadzą do twardnienia tętnic i odkładania się blaszek miażdżycowych wywołując wreszcie chorobę w podeszłym wieku, gdzie zespół może być przyczyna do 25% omdleń. Nie oznacza to jednak, że nadwrażliwość nie występuje u ludzi zdrowych jak w tym przypadku. Dwójka dzieciaków była genetycznie obciążona bardzo dużą nadwrażliwością. Chciałbym dlatego przestrzec przed masowaniem tętnic szyjnych, czy noszeniem zbyt ciasnych kołnierzyków. Jeżeli tętnice te doprowadzają 70% krwi do mózgu to lepiej mieć je zawsze drożne ;D

Dziękuje za przeczytanie and STAY TUNED FOR MORE :D

Bibliografia:
Interna-Szczeklik
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zesp%C3%B3%C5%82_zatoki_szyjnej
Zdjęcia:
PIXABAY i GIPHY

Sort:  

Brzmi trochę groteskowo ale ciekawie. Mam kilku delikwentów u mnie w pracy których z chęcią bym jebną w łep i by się skończyło 😅
Ps. Wiesz jak witamy się w Holandi ?

Nie mam pojęcia i chętnie się dowiem :D

No i się nie dowiedziałeś ;]

Coin Marketplace

STEEM 0.36
TRX 0.05
JST 0.040
BTC 32292.32
ETH 2023.20
USDT 1.00
SBD 5.96