Medicine is a good idea #19 Słońce i oparzenia :) Co powinniśmy wiedzieć!

in #pl-zdrowie3 years ago (edited)

Hej:) ta część Medicine is a good idea została zainspirowana przez użytkownika @anna.urbanska, gorąco zachęcam wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w konkursie. Więcej o tym wydarzeniu można przeczytać tutaj :)

Słońce ma wiele pozytywnych wpływów na nasze zdrowie i samopoczucie ale w tym artykule opiszę raczej "ciemną stronę" słońca gdyż skupię się na oparzeniach słonecznych i oparzeniach w ogóle. Zapraszam gorąco do lektury.

abstract-2615764_1920.jpg

Na początek wyjaśnijmy sobie czym są stopnie poparzenia.

Słyszymy o nich bardzo często ale czym się tak właściwie różni ten 3 od 4 stopnia?
Otóż należałoby zacząć od tego, że nie ma już w najnowszej literaturze czegoś takiego jak poparzenia 4 stopnia!
Ale jak to? Często w mediach przebija się informacja o najcięższym 4 stopniu oparzeń?
Tak to prawda i wynikało to ze starszego schematu lecz nadal używanego, który dzielił stopnie oparzenia w zależności od głębokości zniszczenia tkanek. W ten sposób otrzymywaliśmy 4 stopnie:

I - obejmujące wyłącznie naskórek.
II - obejmujące naskórek i skórę właściwą.
III - obejmujące naskórek, skórę właściwą i tkankę podskórna.
IV - obejmujące naskórek, skórę właściwą, tkankę podskórna i tkanki głębiej położone.

Dziś już IV stopień został wykluczony ze skali mimo iż wciąż figuruje w starszej literaturze. Aktualnie przyjmuje się podział oparzeń w zależności od tego czy została uszkodzona warstwa macierzysta skóry właściwej co oznacza iż przy większych niż II stopień uszkodzenia tkanka nie odnowi się. Z tego wynika połączenie III i IV stopnia w jeden.

Kiedy do dochodzi do tych typów oparzeń, jak wyglądają i co je powoduje?

I stopień oparzenia

To coś co wszyscy z nas z pewnością doświadczyli zapominając o używaniu filtra przeciw słonecznego. Skóra w miejscu oparzenia jest czerwona i bolesna a taki stan trwa zwykle kilka dni i ustępuje nie pozostawiając blizn ani przebarwień.
Jednak oprócz używania filtra warto wiedzieć jak bardzo słońce może być groźne konkretnie dla naszej skóry.

Na tabeli obok każdy z nas może odnaleźć swój odcień skóry. Osoby posiadające bardzo jasną karnacje o skandynawskim typie urody są szczególnie narażone na słońce, zarówna poprzez oparzenia jak i odległe niekorzystne skutki ekspozycji na jego promienie.


Jednym z miejsc na świecie gdzie takie niedopasowanie kolorystyczne jest najbardziej widoczne jest Australia. Miejsce pierwotnie zamieszkiwane przez Aborygenów charakteryzujących się bardzo ciemną karnacją zostało zamieszkane przez potomków Europejczyków. Dzisiaj w Australii występuje najwyższy współczynnik zachorowań na czerniaka na świecie! Opalajmy się więc ostrożnie pamiętając o kremach z filtrem.

woman-909323_1920.jpg

II stopień oparzenia

Przy ekspozycji na wyższą temperaturę dochodzi do uszkodzenia głębszych warstw skóry czyli skóry właściwej. W miejscu oparzenia powstają pęcherze będące spowodowane gromadzącym się w warstwach skóry przesiękiem wywołanym uszkodzeniem malutkich naczyń i ucieczką płynu tkankowego. Takie poparzenie może czasami pozostawiać blizny lub przebarwienia lecz zwykle gojenie przebiega bez większych następstw. Proces gojenia trwa zwykle od 10 do 30 dni. Dzieję się tak gdyż skóra została oparzona na taką głębokość, że znajdują się tam jeszcze tkanki zdolne do pełnego jej odtworzenia. Istnieje wiele teorii na temat tego co należy zrobić z pęcherzami przy takich oparzeniach jednak mimo pytania kilku różnych lekarzy nie uznałem jednoznacznej odpowiedzi także nie będę promował żadnej opcji.

Scaldburn.jpg

III stopień

Zniszczenia sięgają poniżej skóry właściwej. Skóra przyjmuje barwę od perłowobiałej, przez białoszarą do brunatnej, jest twarda i sucha. Goi się długo i zazwyczaj wymaga przeszczepu. Pozostawia widoczne blizny.

640px-8-day-old-3rd-degree-burn.jpg

Skąd wiadomo ile procent ciała jest poparzone?
Czasem padają informacje, że ktoś jest poparzony w 99% Czy lekarz liczy każdy kawałek skóry u poszkodowanego?
Otóż nie :) Istnieje coś takiego jak reguła dziewiątek Wallece'a.
Każda część ciała poparzona w całości zajmuję 9% lub wielokrotność tej liczby. Najłatwiej zapamiętać to patrząc na poniższy schemat. Suma 9 wynosi 99% a 1% ciała zajmują genitalia.

513_Degree_of_burns.jpg

Każda część ciała posiada też własną specyficzną skalę jeżeli nie uległa oparzeniu w całości a jedynie częściowo.

W przypadku oparzeń pamiętajcie, że należy jak najszybciej schłodzić powierzchnie skóry chłodna wodą.

Dziękuje bardzo za przeczytanie :) Jeżeli macie jakieś pytania to bardzo chętnie na nie odpowiem w komentarzach.

Zdjęcia pochodzą ze stron pixabay.com i wikipedia.com

Sort:  

Lepiej uważać na słoneczko. Nie miałem ostrych oparzeń, ale pierwszy stopień to tak. Kiedyś okładano mnie kwaśnym mlekiem. Dawało to ukojenie. Najgorzej jak skóra po takim oparzeniu zaczęła schodzić i swędzenie było ciężkie do wytrzymania. Pozdrawiam z Kalisza.

Świetny post! Dziękuję za udział w konkursie i powodzenia! :)