Sort:  

W zabytkowej architekturze najbardziej lubię style romański i gotycki. Gotycki bywa zachwycający, ale i trochę przytłacza (zwłaszcza u Francuzów - ależ oni mają ego - umiar? to jakieś egzotyczne warzywo?). Za to romański wydaje mi się nieco skromniejszy, nie chcę napisać, że prostszy - może bardziej prostolinijny. Ale i mroczny. Dlatego jest dla mnie moim numerem jeden. Ale czegoś o takiej skali jeszcze nie widziałem. I jeszcze ma zachowane romańskie wnętrza - to prawdziwa rzadkość.

Dobry tekst. Nie ukrywam, że liczę na więcej w temacie architektury romańskiej.

Gratulacje! Twojej wysokiej jakości treść podróżnicza została wybrana przez @saunter, kuratora @pl-travelfeed, do otrzymania 100% upvote, resteem oraz podbicia całym trailem @travelfeed! Twój post jest naprawdę się wyjątkowy! Artykuł ma szansę na wyróżnienie w cotygodniowym podsumowaniu @pl-travelfeed. Dziękujemy za to, że jesteś częścią społeczności TravelFeed!

komentarz.png

Dowiedz się więcej o TravelFeed klikając na baner powyżej i dołącz do naszej społeczności na Discord.

Ku chwale polskiej społeczności! ;)

Dzięki :)

Those columns look very unique, very thick and sturdy!

@for91days yes, you are right they are very thick :) and Romanesque columns are so massive on purpose as their aim is to support whole construction, however, it was until the development of the Gothic architecture with its buttress that allowed to balance a thrust created by the weight of a roof or arches that we could use thinner columns and enormous stained glass windows.