Moje 3grosze w obliczu nadchodzących zmian.

in #polishlast year

Po doniesieniach o zakupie Steemit Inc. przez Justina Suna na Steemicie zawrzało. Cała masa użytkowników zatroskanych przyszłymi losami platformy rzuciła się do analiz, komentarzy, snucia wizji przyszłości, a nawet pogróżek (sic!) pod adresem nowego właściciela. Po zapoznaniu się z pewną częścią głosów i już nieco na chłodno postanowiłem dorzucić swoje 3grosze.

fwswrw.jpg

Cała komunikacja wokół transakcji wydaje mi się mocno mglista i niejasna, nie wiemy właściwie nic, zapowiedzi zmieniają się jak w kalejdoskopie, nie wiemy, czy będą nowe tokeny, czy zmieni się funkcjonalność platformy, jak Steemit będzie zintegrowany z Tronem, do tego dochodzi usunięty tweet Justina. Wydaje się, że jesteśmy świadkami PR-owej gry, po obu stronach stawki są wysokie, Justin Sun wie, że do pewnego stopnia musi liczyć się ze społecznością, a ta jest czujna i zorganizowana, to dobrze.

Po pierwsze warto zastanowić się co tak właściwie kupił sobie Justin. Przedmiotem transakcji była firma Steemit Inc. wraz jej udziałami w blockchainie, kupił więc developerów, menadżerów, prawa do marki i logo, a także domenę steemit.com i około 70mln Steema, co szacowane jest na około 33% udziałów w platformie. Nie będę tutaj się rozwodził nad dokładnymi wartościami, co innego mam na celu, dokładną analizę możecie znaleźć w tym poście

Czego natomiast Justin Sun nie kupił? Nie kupił nas, społeczności, nie kupił użytkowników Steemit i nie kupił też blockchaina. To bardzo ważne.

Przyszłość platformy jest w rękach społeczności, która głosując na witnessów wyraża swoją wolę co do kierunku jaki mamy obrać. To też bardzo ważna część. Obecną sytuację widzę jako wielki test dla podstawowych założeń tej społeczności. Czy rzeczywiście jesteśmy tak zdecentralizowani jak uważamy? Czy rzeczywiście jesteśmy tak zaangażowani w społeczność? Czy przyjęty tutaj model ma prawo działać na dłuższą metę?

Obecnie ilość głosów oddanych na witnessów nie jest wystarczająca, aby to społeczność mogła decydować o losach Steemita, teoretycznie Justin Sun mógłby użyć swojego świeżo nabytego wpływu do przegłosowania każdej propozycji. Jednak różnica nie jest wielka, również nowy Steem Power każdego dnia dystrybuowany do użytkowników zmniejsza udział Suna w platfromie.

Jeśli Justin Sun chciałby przenosić Steemit na blockchain Trona, zaangażowani witnessi poparci głosami społeczności (których na razie troszkę brakuje) byliby w stanie taką propozycję odrzucić, doszłoby do podziału, który wcale nie byłby tragedią. Być może mielibyśmy dwa "Steemity", jeden na obecnym blockchainie, drugi na Tronie, tylko, że Justin Sum w takiej sytuacji straciłby wszystko co jest tutaj cenne, zaangażowaną społeczność i autorów.

Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie będzie wtedy dla nas najbardziej korzystne, ważne żebyśmy mieli coś do powiedzenia. W przeciwnym wypadku możemy się obudzić z ręką w nocniku, z zarządzeniem w Zuckerbergowskim stylu. Uważam natomiast, że dysponujemy wszystkimi niezbędnymi środkami i narzędziami, aby z tej sytuacji wyjść obronną ręką.

Wszystko zależy więc od naszych głosów oddanych na witnessów, nie ma większego znaczenia na których,tak długo jak głos zostanie oddany, jest to sytuacja w pewnym sensie kryzysowa i każdy oddany głos jest lepszy niż zmarnowany. Natomiast jeśli ktoś chce wgryźć się w temat głębiej to na pewno warto bliżej przyjrzeć się aktywności topowych witnessów w ostatnich dniach, myślę, że najbardziej zasługują na wsaprcie ci, którzy są najbardziej zaangażowani i najlepiej zorientowani. Od tego może zależeć przyszłość Steemita.

Swój głos możesz oddać lub przekazać komuś innemu tutaj: https://steemitwallet.com/~witnesses

Podkreślę to jeszcze raz, w obecnej sytuacji delegaci nie mają dość mocy, aby odeprzeć potencjalne zakusy Justina Suna do przejęcia władzy nad platformą. Nasze głosy mogą to zmienić.

Sort:  

No i tak to właśnie jest. Ludzie się burzą chociaż nie wiedzą nigdy do końca co i jak Zobaczymy oczywiście co będzie ale myślę że kiepsko jest kupować jakiś portal społecznościowy jeśli ma się zamiar wystawić społeczność ponieważ to właśnie społeczność jest wartością steema i bez niej to będzie w sumie rzecz bezwartościowa. Niemniej zmiany zawsze są powodem do obaw.

Miejmy nadzieję, że Pan Chińczyk dobrze rozumie Steemit ;) Tak jak piszesz, czas pokaże, na razie na spokojnie, zastanawiam się tylko czy ładować tu więcej kasy.

Moja kasa niestety leży na razie zamrożona i czeka na lepsze czasy steem. Wiecej już raczej nie będe póki co. Także mam nadzieję że ta fuzja wyjdzie steemowi tylko na dobre. Jednak w tej chwili bym nie inwestował bo chociaż kurs się nieco poprawił to nie wiadomo co z tego będzie.

Bardzo interesujący artykuł. Było by fajnie jakby steemit wytrwał. Kiedyś myślałem , że Weku przetrwa i będzie opłacalny myliłem się ale steemit żyje i jak na razie ma się całkiem ok wierze ze tron nie namiesza tak mocno i jeszcze będzie uciecha z tej platformy:)

Też mam taką nadzieję. Co to Weku? Nigdy nie słyszałem.

platforma coś jak seemit piszesz i dostajesz tokeny tyle ze nie można ich spieniężyć przez postawę głównodowodzących którzy słodowali ze portal teraz stal się nic nie wartym blogiem hehe

gtg zdaje się że "eta nasz czołowiek" ? bo ja na niego zagłosowałem. mam jeszcze pytanie jak z tymi głosami jest, głosuje się tylko raz na jednego czy jak?

Każdy ma do dyspozycji 30 głosów. A co do gandalfa aka gtg to racja, eta nasz czołowiek.

dzięki to oddam jeszcze 29 głosów na przypadkowe osoby

Congratulations @deepresearch! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You received more than 2000 upvotes. Your next target is to reach 3000 upvotes.

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last post from @steemitboard:

Valentine's day challenge - Give a badge to your beloved!
Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!