Strzelaj do Polaka dalej aktualne?

in #polish4 years ago (edited)

Policja : 112, słucham?
Dzwoniący: On strzela, zabija!
P: On czyli kto? Proszę się uspokoić! Gdzie się Pani znajduje? (słyszy strzały) Co się tam dzieje?
D: To uczeń, w szkole strzela.

Spokojnie to tylko symulacja, a może to po prostu przyszłość? Czy w Polsce taka sytuacja może się wydarzyć?

Bardzo głośno zrobiło się wokół strzelaniny w USA. „Co najmniej 17 zabitych, dziesiątki rannych w strzelaninie w Liceum w Parkland na Florydzie.” `
Największe polskie stacje telewizyjne wystartowały z mylącymi informacjami mamiąc oglądających.

„Czemu większość tego rodzaju zdarzeń dotyczy szkół? W relacjach nie kładzie się nacisku na fakt, że są to "strefy wolne od broni" (Gun Free Zones), co w praktyce oznacza, że jedyną osobą uzbrojoną może być świr lub zwykły przestępca, który i tak nie zastosuje się do zakazu. Po masakrze na wyspie Utoya w Norwegii pojawił się mem z uśmiechniętym Andersem Breivikiem i tekstem "nie mówcie nikomu, ale podobało mi się, że tylko ja miałem broń". Tak kreuje się problem "strzelanin w USA", chociaż prawdziwa skala i źródło problemu mogłyby w przekazie nieźle namieszać

Znów mamy osobę strzelającą z broni posiadanej nielegalnie, co wytrąca ostatnie argumenty medialnym ignorantom, którzy jak zwykle próbują wiązać zdarzenie z prawem do posiadania broni palnej. Zatem pomijając nawet marginalność zdarzenia, nie ma ono niczego wspólnego z ignorowanymi przez przestępców przepisami, których zaostrzanie uderza zawsze w ludzi praworządnych.” ``

To tylko część z tego co możemy przeczytać w „niesponsorowanych” mediach.

Ale wróćmy do sytuacji w Polsce.
Czy my Polacy chcemy dostępu do broni?
Czy czulibyśmy się bezpiecznie z bronią na podorędziu?
A może boimy się że broń przyczyni się do zwiększenia przestępczości w Polsce?

Takie trzy pytania zadałem sobie, ale i młodym obywatelom.

Badanie przeprowadziłem na facebookowej grupie``` oraz wśród moich znajomych. W badaniu wzięło udział 200 osób (przedział wiekowy od 16 do 24 lat)

1.png

2.png

3.png

Wnioski są takie:

  • ponad 60% chciałoby legalnego dostępu do broni
  • ponad połowa boi się że może to zwiększyć przestępczość w Polsce
  • zdecydowana większość czułaby się bezpieczniej mając broń w domu

A jakie jest wasze zdanie? Jeśli ktoś będzie ciekawy to wypowiem się w swoim imieniu w komentarzach!
Miłego dnia i do usłyszenia!

Bibliografia :
` https://www.facebook.com/konfliktyPL/posts/2122924957940576

`` https://www.facebook.com/NagrodaZlotegoGoebbelsa/posts/765019990370117

Sort:  

Nie jestem znawca tematu ale pozwolę się wypowiedzieć i podkreślam, że jest to tylko mój pogląd na tą sprawę. Wydaje mi się, że powszechne pozwolenie na broń w jakiś sposób też "zmniejsza" wagę posiadania nielegalnego. Oczywiście zmniejsza w mniemaniu osoby, która nielegalną broń posiada. Chcę żeby to dobrze zrozumieć. Jeżeli broń posiadać może bez problemu większość obywateli to to, że ktoś ją posada nielegalnie może powodować takie myślenie, że nie jest to wielkim przewinieniem.
Może przykład jest nieudolny ale wydaje mi się, że może coś w nim być. Generalnie w Polsce legalnie zakupić można alkohol po ukończeniu 18 lat. Jednak jak wiemy praktyka jest tak, że zdarzają się sytuacje gdzie kupują młodociani. No tu jest ta kwestia wieku i np. taki 17 latek może pomyśleć, że za rok to co zrobił już nie będzie łamaniem prawa czyli nie jest to aż tak wielkie przewinienie.
Zupełnie inaczej jest np. w Arabii Saudyjskiej gdzie posiadanie alkoholu jest totalnie zabronione dla wszystkich. Tam świadomość na ten temat, że jego posiadanie może skończyć się bardzo źle jest powszechna.
Nie wiem czy dobrze mnie rozumiecie ale wydaje mi się, że powszechny dostęp do broni może być jednym z czynników posiadania broni nielegalnie.

Rozumiemy. Po to powstał ten artykuł żebyśmy dyskutowali. Starałem się to napisać bezstronnie

A co to dostępności broni. Powinna być ona uregulowana prawnie tak aby nie wszyscy chętni mogli ją uzyskać. System nie amerykański a szwajcarski.
Muszę sie zgodzić co do tego że powstanie rynek broni którą można kupić. A jak coś można kupić legalnie to równie dobrze można kupić to nielegalnie, co potencjalnie zwiększa ilość osób posiadających broń bez specjalnych zezwoleń.
Ale spójrzmy w drugą stronę. W Polsce bardzo pewien procent przestępstw to rabunki.
Czy przestępca zaryzykuje wejście do mieszkania mając w głowie myśl że właściciel ma się czym bronić?

Wprowadzenie broni przyczyni się do zmniejszenia pewnej ilości przestępstw jednego rodzaju, lecz wywinduje inne, rzadko spotykane.

Coin Marketplace

STEEM 0.50
TRX 0.09
JST 0.065
BTC 50370.78
ETH 4278.06
BNB 574.93
SBD 6.26