#Dzień z pamiętnika medyka🏥 #14 Kąpiel na włosogłowke💔

in #polish3 years ago

Najpierw postaram się wam wyjaśnić czym jest ten pasożyt to pozwoli dobrze zrozumieć cała procedure i zobaczyć jak łatwo można dać się złapać na haczyk, czyli w tym przypadku kąpiel.

Włosogłówka ludzka (Trichruis trichiura)- malutki pasożyt osiągający 5 cm długości, lubujący się środowiskiem przewodu pokarmowego człowieka. Występuje on na całym świecie, jednak w krajach rozwiniętych do jakich należy Polska spotykany jest zazwyczaj jedynie na terenach wiejskich. Najwięcej zarażeń odnotowuje się w rejonach Azji i Ameryki Południowej, niektóre raporty podają, że może być nim zarażone około 60-80% społeczeństwa.

Przenosi się drogą fekalno-oralną czyli w tym przypadku najczęściej przez "brudne ręce". Jaja wydajane przez zakażonego człowieka po 10-14 dniach przebywania w glebie stają się inwazyjne/zaraźliwe i w przypadku ich przeniesienia do ust wywołują chorobę. To moment żeby uświadomić sobie jak ważne jest mycie rąk przed każdym posiłkiem, nigdy nie wiadomo co jest na przedmiotach których dotykamy, a pasożyty i zarazki są niewidoczne dla oka! Jaja pasożyta w jelicie cienki przechodzą w postać larwalną i wędrują do jelita grubego gdzie staja się dorosłe i produkują jaja- nawet do 20 tyś dziennie. Tu cykl się zamyka i osoba zarażona staje się miejscem zamieszkania pasożyta na 2-5 lat, jeżeli oczywiście wcześniej nie zostanie wyleczona lub nie dojdzie do ponownego zarażenia.

Ten marny lokator żywi się krwią, którą pobiera po przyssaniu się do śluzówki jelita, co po dłuższym czasie może być przyczyną niedokrwistości. Powoduje również typowe objawy żołądkowo-jelitowe jak wymioty biegunka, czy nudności, a u dzieci często występuje także wypadnięcie śluzówki odbytu. Wykurzamy go lekami przeciwpasożytniczymi, chociaż czasem potrzeba na to więcej niż jednej dawki.

Teraz zobaczmy jak działa lecznicza kąpieli na włosogłówkęFilmik wygląda całkiem przekonująco prawda?

Przeanalizujmy teraz razem ten film

Włosogłówka tak brzmi nazwa, czyli prosta dedukcja włosy i głowa czyli tam powinniśmy szukać szkodnika! Zauważcie, że kąpiele najczęściej pokazują okolice karku i głowy, a pierwsza część nazwy szkodnika jest wiązana z miejscem bytowania przy mieszkach włosowych. Genialne w swojej prostocie. Dziwnym trafem okazuje się że z pasożyt jelitowy zaczyna nam wychodzić przez skórę, ale przecież mogliśmy tego nie wiedzieć

Kąpiel w gorącej wodzie i oklepywanie, aby pobudzić ciało. To nic innego jak najstarszy środek na rozszerzenie porów w skórze. Kto kiedykolwiek był nastolatkiem pewnie wie sporo na ten temat. Niesforna twarz płatała często figle, a dobre oczyszczanie było jedną z metod poradzenia sobie z problemem. Jeżeli nie wiesz o co chodzi to popatrz na skórę swojej twarzy przed i po kąpieli w gorącej wodzie i wtedy pory staną się świetnie widoczne.

Lekarstwo czyli "smakołyk" jak można znaleźć w opisach procedury to wywary z grochowin, ziół, miodu i mąki. Jest często modyfikowany i zmieniany w zależności od strony internetowej gdzie przeczytamy o kąpieli. Pewne elementy jednak zostają nie zmienione: mąka i miód. W założeniu słodki cukier i skrobia wywabiają szkodnika kusząc go smakiem, dla potwierdzenia słów mamy również odwołanie do mądrości ludowej medycyny:

Już nasze prababki wiedziały, jak skłonić takiego delikwenta do wyprowadzki
. To właśnie mąka jest magicznym składnikiem wypełniającym pory skóry.

Pomijam wpływ pełni księżyca i ogórków kiszonych na przeciwpasożytniczą kąpiel, a takie opracowania również są w internecie.

Wszystko jak widzicie układa się w całość. Kleik z mąki po wtarciu w ciało zatyka otwarte pory, które kurcząc się wypychają mąkę i tworzą wrażenie ruszających się robaczków wypełzających przez skórę. Nie jest to na szczęście szkodliwe, ale jak widzicie dobrze dopasowana w miarę logiczna historia potrafi przekonać. Następny post na takich stronach już przekierowuje do terapii na które można już stracić dużo więcej niż trochę czasu.

Uważajcie i bądźcie krytyczni wobec wszystkiego co czytacie z niesprawdzonego źródła


Dziękuje za przeczytanie and STAY TUNED FOR MORE

Link do artykułu z kąpielą (nie polecam):
http://pasozyty.net/art5.html

Sort:  

Tak jak badanie żywej kropli krwi - dobry bajer nie jest zły, wystarczy na idiotów trafić a kasa idzie aż miło.

Bardzo dobry tekst obnażający ludzką głupotę.

Świeetny artykuł, podoba mi się bardzo ten sposób patrzenia na alternatywne terapie. Zamiast tylko wyzywać od szamanów - tłumaczyć mechanizm działania lub jegi braku :)

Mnie zastanawia ostatnio popularna metoda "oczyszczania wątroby" za pomocą picia ogromnych ilości oleju z sokiem pomarańczowym...? Z relacji robiących to osób słyszałam, że usunęli w ten sposób duże ilości (podobno nawet pół kilo) "zielonych złogów"... Zupełnie nie wnikałam w potencjalny mechanizm , ale to chyba coś popularnego, bo już kilka pacjentów do mnie trafiło po takich "oczyszczających" praktykach. Ktoś wie coś więcej?

Probowalem tego kilka lat temu po namowie bliskiej osoby I w celu sprawdzenia jak to jest. Dla mnie sie skonczylo to wymiotami I omdleniem, ale druga osoba byla zadowolona z efektu. Odrzucilo mnie wtedy bardzo od tej terpii I mowiec szczerze nie analizowalem tego dokladnie. Po krotce powiem ze byla to terapia na piciu soku z buraka przez 7 dni I konczyla sie wlasnie wypiciem szklanki oleju. Jak bede mial chwile to postram sie zdobyc o tej terapii wiecej informacji I moze cos napisze ze swojego doswiadczenia :)

Pewnie działa na tej zasadzie jak plastry oczyszczające. Chińskie, rzecz jasna, przylejane na noc do stóp. Rano, po odklejeniu, są czarne, a to ma świadczyć o ilości toksyn, które były w naszym organizmie.

Ja się tylko zastanawiam po co ja mam nerki?

Plastry to dla mnie jeden wielki kit, to pewnie też i da się jakoś to uzasadnić. Zastanawia mnie właśnie jak. Przy tym piciu oleju podobno wydala się realnie widoczne w toalecie "zielone złogi"w formie ok. centymetrowych zielonych kulek (?) unoszących się na wodzie... Nie przychodzi mi do głowy żaden rozsądny mechanizm tego...

Tego się nie da uzasadnić :(
A ja na samą myśl o piciu oleju - dostałabym galopujących ruchów robaczkowych jelit :p

Congratulations @lewybut! You have received a personal award!

1 Year on Steemit
Click on the badge to view your Board of Honor.

Do not miss the last post from @steemitboard:
SteemitBoard World Cup Contest - Round of 16 - Day 4


Participate in the SteemitBoard World Cup Contest!
Collect World Cup badges and win free SBD
Support the Gold Sponsors of the contest: @good-karma and @lukestokes


Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!

Congratulations @lewybut! You received a personal award!

Happy Birthday! - You are on the Steem blockchain for 2 years!

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking

Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!