Cryptosavings #1 - która giełda pobiera najmniejsze fee za wypłatę BTC?

in #polish4 years ago (edited)

Ten wpis będzie nawiązaniem do pierwszego posta z serii #cryptosavings, gdzie opisałem pomysł na robienie oszczędności w oparciu o 4 wybrane waluty. Zanim przejdziemy do przelewania pierwszych pieniędzy, chciałbym poruszyć jedno ważne zagadnienie - kwoty prowizji na giełdach. O tym właśnie będzie poniższy wpis.


Jak mogliście wyczytać w pierwszym poście, zamierzam odkładać pieniądze zarobione na Steemit na cztery portfele:

  • STEEM
  • BTC
  • NEM
  • SC

Z racji tego, że nie chcę trzymać zgromadzonych środków na giełdach, mam zamiar przelewać zakupione waluty na portfele. Po pierwsze giełdy same w sobie nie dają bezpieczeństwa, zdarzały się w przeszłości kradzieże. Po drugie znam swoją naturę, która często popycha mnie do mało przemyślanych, ryzykownych inwestycji. Zresztą na przestrzeni ostatniego półrocza moja przygoda z handlem walutami nie należy do udanych, i choć tutaj akurat straty nie były duże, to lepszy interes zrobiłbym na "hodl"owaniu, zamiast graniu.

Jeśli już podjąłem decyzję, że powyższe pieniądze będę trzymać na portfelach, to teraz zrodził się pewien problem. Mianowicie jak zrobić aby stracić jak najmniej przy transakcjach i przelewach?
Poniżej przedstawię giełdy, które mają w ofercie SBD, ponieważ tę walutę będę przelewał poza Steemit. Jeśli chodzi o STEEM to będę go gromadził pod postacią STEEM POWER, czyli to co i tak w 50% z wypłaty zostaje w portfelu.
Tak więc jeśli chodzi o giełdy, gdzie mogę wymienić SBD na cokolwiek innego to są nimi:

Można oczywiście skorzystać jeszcze z Blocktrades.us, ale zazwyczaj przelicznik tam stosowany jest mocno niekorzystny, więc raczej omijam tę opcję.
Z powyższych 5 giełd od razu wykreślam OpenLedger i Tidex. Tam niestety wolumeny są tak niskie, że ryzyko dużych spreadów oraz potencjalnie dłuższych czasów na wypełnienie zleceń kupna/sprzedaży , powoduje że przy obecnej dynamice rynku można przegapić potencjalne okazje w cenach.

No to pozostaje nam trójka: Poloniex, Bittrex oraz HitBTC. Poniżej przedstawiam Wam tabelkę z porównaniem, jakie prowizje nas czekają na każdej z tych giełd

-PoloniexBittrexHitBTC
Prowizja od kupna/sprzedaży0.15%/0.25%*0.25%0.1%
Wypłata BTC-0.0001-0.001-0.0007
Wypłata XEM-15-4-15
Wypłata SC-10-0.1??**

*Na giełdzie Poloniex rozróżniany jest tzw maker i taker zleceń i w zależności czy nasz order jest wykonywany, czy też my wypełniliśmy kogoś innego zlecenie, tak rozróżniane są stawki 0,25 i 0,15%.
**W chwili pisania tego posta portfel SC na HitBTC był zablokowany przez co nie mogłem podejrzeć wysokości aktualnej prowizji

Z powyższej tabeli rodzą się następujące wnioski:

  • Wypłata BTC najtańsza będzie na Poloniex i na chwilę obecną wynosić będzie 1,7$ czyli jakieś 6 złotych
  • Pozostałe wypłaty najtańsze będą na Bittrex
  • Prowizje od kupna-sprzedaży są najniższe na HitBTC

Poniżej przedstawię małą symulację, pokazującą ile stracę na prowizjach:

-PoloniexBittrexHitBTC
Prowizja od kupna/sprzedaży0,09375$0,09375$0,0375$
Wypłata BTC-1,7$-17$-11,9$
Wypłata XEM-7$-1,7$-7$
Wypłata SC-0,089$-0.00089$??**

Powyższa symulacja pokazuje mi, że zamieniać SBD na BTC i wypłacać właśnie bitcoiny najbardziej opłacalne dla mnie będzie na Poloniex. Natomiast jeśli chodzi o XEM i SC to tutaj o wiele korzystniejszy będzie Bittrex. W przypadku HitBTC korzystniej wygląda suma opłat od transakcji, natomiast jest to i tak zbyt mała różnica, aby zrekompensować późniejsze opłaty od transferu środków na portfele.

Podsumowując, chciałbym co miesiąc móc zarobić na Steemit 50$, 25 z nich zostałoby tutaj w postaci SP, pozostałe 25$ szło by na wymiany. Jeśli założę, że w najkorzystniejszym scenariuszu poniosę koszty transakcyjne w wysokości ok. 3,5$, to i tak dla mnie będzie to warte tego, aby nie trzymać oszczędności na giełdzie. Procentowo wychodzi jakieś 7% z 50$, które planuję odkładać. Dla przypomnienia wzrost wartość BTC dla ostatnich 30dni to 167%, wzrost XEM to za analogiczny okres to 143%, a SC 100%.

Oczywiście można tutaj dodać, że sam Steem Dollar w ostatnich 30 dniach wzrósł blisko 600%. Natomiast jest to sytuacja wyjątkowa, której nie sposób było się spodziewać i zapewne w niedalekiej przyszłości kurs powinien zacząć wracać do naturalnej wartości 1$.

Jest jeszcze jedno zdanie, które powinienem dodać w gwoli komentarza. Ostatnimi czasy niektóre giełdy mają problemy z depozytami STEEM i SBD. Najczęściej obserwuję to na Poloniex, ale także zdarzają się takie sytuacje na Bittrexie oraz HitBTC. Natomiast jeśli będzie sytuacja, kiedy tak jak obecnie, kurs SBD jest wyjątkowo atrakcyjny, a tylko jedna giełda ma otwarty depozyt, to będę wpłacał całość środków tam gdzie to będzie taka możliwość. Ewentualnie wtedy będę starał się korzystać z dodatkowej waluty na przeniesienie środków między giełdami.


Jeśli podobał Wam się ten wpis to zachęcam do głosowania oraz śledzenia mojego profilu @lipszczak

użyta grafika pochodzi z serwisu freepik
Sort:  

Fajnie to wszystko opisałeś :) Ja jestem całkiem "zielona" jeśli chodzi o kryptowaluty, ale ostatnia wysoka wartość SBD poniekąd zmusiłam mnie do zainteresowania się tematem i przelania zarobionych SBD gdzieś... no właśnie, przeczesałam pół internetu czytając, co powinnam zrobić i gdzie najkorzystniej będzie je przelać. Szkoda, że Twój post nie powstał 2 dni wcześniej, bo pewnie zaoszczędziłabym trochę czasu :)

Ania pytaj na chacie jakby co, to pomożemy :) Jesteś tam prawda?

zalogowałam się ostatnio właśnie, żeby zanim przeleję środki upewnić się, że nie wysyłam ich w kosmos :D dzięki, będę zaglądać na pewno :))

zachęcam do przeczytania mojego starego wpisu https://steemit.com/polish/@lipszczak/jak-z-wirtualnych-usd-zrobic-prawdziwe-zlotowki-rozszerzenie-o-bittrex Tam znajduje się też link, gdzie jest przykład z giełdą poloniex.
Starałem się tam krok po kroku opisać, jak zrobić aby pieniądze ze Steemit trafiły na konto w złotówkach. Tak poza tym to dziękuje, że podobał Ci się mój post :)

Fajnie, czytelnie wszystko opisane.

Poloniex ma ostatnio znowu duże problemy ze Steem i SBD, więc chyba nie będę tam już w ogóle wypłacać.

tak na prawdę to obecnie tylko Bittrex ogarnia STEEM i SBD. Niemniej jednak, żeby wypłacać BTC bede musiał przechodzić na Poloniex bo tam opłata jest zdecydowanie niższa.