Elektryczne plany wielkich koncernów samochodowych

in #polish4 years ago (edited)

1.jpg

Popularyzacja aut elektrycznych staję się coraz bardziej widoczna, a popyt na samochody o tym napędzie stale rośnie. Tesla prowadzając Modele S i X udowodniła że samochody elektryczne nie muszą być brzydkie i o małych zasięgach. Chociaż na początku start-up Elona i wizja elektrycznych samochodów były wyśmiewane przez największe firmy motoryzacyjne, to jednak po niewątpliwe wielkim sukcesie Modelu 3 (500 tyś zamówień), te same firmy muszą zacząć myśleć nad własnymi modelami aut EV. W tym artykule przedstawię plany największych koncernów motoryzacyjnych w zakresie elektromobilności.

Ford

Zaczynamy od Forda amerykańskiego koncernu motoryzacyjnego założonego przez Henry'ego Forda. Mimo wieloletniej historii z autami spalinowymi Ford planuje wydać do 2020 roku 4,5 miliarda dolarów na samochody elektryczne i hybrydowe, a do 2022 roku planuje na ten cel przeznaczyć ponad 11 miliardów dolarów. Plany Forda to 13 modeli o napędzie elektrycznym (w tym 12 hybrydy) do końca 2020 roku i 40 modeli elektrycznych i hybrydowych samochodów w sprzedaży do 2022 roku.

2.jpg

Fiat

Fiat Chrysler Automobiles czyli włoski-amerykański gigant sprzedaje już od 2014 roku w pełni elektryczne auto Fiat 500e o zasięgu do 150km i mocy 111 KM. Do 2022 roku planuje wyposażyć połowę swoich aut w silnik elektryczny, w tym wszystkie modele Maserati. W ostatnich dnia Ferrari informowało, że planuje wybudować elektryczne auto sportowe mające na celu rywalizować z Tesla Roadster 2.

3.jpg
Fiar 500e
4.jpg
Maserati

BMW

Grupa BMW, która produkuje taki marki jak BMW, Rolls-Royce, Mini planuje ostatnią markę uczynić w pełni elektryczną, a pierwsze Mini elektryczne ma być dostępne w sprzedaży już za rok. Poza tym firma z Monachium planuje do 2025 roku wydać 25 modeli z napędem elektrycznym, 12 z nich będą stanowiły samochody w pełni elektryczne. Koncern ma już w sprzedaży w pełni elektryczne BMW i3 oraz sportową hybrydę BMW i8.

5.jpg
iNext zasięg 650km, na rynku w 2021 roku

Daimler

Koncern, który produkuje Mercedesa oraz Maybacha chce aby do końca 2022 roku wszystkie auta Mercedesa były z napędem elektrycznym. Mercedes planuje w 2019 roku wydać w pełni elektrycznego SUVa, o zasięgu 500km z przyspieszeniem 5 sekund do 100km/h. Mercedes EQ C ma być bardzo nowoczesny posiadać będzie ekran 24 cali, oraz możliwość ładowanie nie tylko z gniazdka, ale też bezprzewodowo za pomocą specjalnej platformy. Daimler myśli także nad wprowadzeniem elektrycznego Tira i konkurencji z Teslą Semi6.jpg
Mercedes EQ C

Volkswagen

Volkswagen planuje przeznaczyć ponad 50 miliardów euro na inwestycje w baterie litowo-jonowe. Do 2025 roku produkcja samochodów elektrycznych ma wynosić 3 miliony aut na rok, a w 2030 r. zamierza oferować napęd elektryczny we wszystkich swoich modelach. Koncern Volkswagen planuje do końca 2025 roku wypuścić 12 modeli Audi, które będą w 100% napędzane prądem oraz 13 hybryd. Audi w tym roku wypuści bardzo nowoczesnego SUVa Audi e-tron Quattro (zaprojektowany przez Polaka Kamila Łabanowicza), a w następnym roku do sprzedaży ma trafić Audi e-tron Sportback. Oba samochody łączy napęd który będzie w pełni elektryczny, będą to trzy silniki jeden z przodu oraz dwa z tyłu, które mają generować moc na poziomie 430KM. Auta będą w stanie osiągnąć przyspieszenie na poziomie 4,5 sekund do 100 km/h, a akumulatory mają zapewnić 500km zasięgu. Poza Audi w 2019 roku ma się ukazać w pełni elektryczne Porsche – Mission E, którego akumulatory mają być w stanie ładować się do 80% w 15 minut za ładowarek o mocy 350 kW (ładowarki są już zainstalowane w Berlinie).
6.jpg
e-tron Quattro
7.jpg
Audi e-tron Sportback
5.jpg
Porsche – Mission E

Volvo

Volvo w ostatnim czasie zapowiedziało, że wszystkie auta produkowane po 2019 roku zostaną wyposażone w napęd elektryczny jako hybryda Plug-in lub jako wersja całkowicie napędzana prądem. Marka Polestar, ma zająć się produkcją pojazdów całkowicie elektrycznych, a ich pierwszy pojazd ma zostać wyprodukowany do końca 2019 roku. Volvo opracowuje swojego elektrycznego Tira o tym więcej u @nicniezgrublem w tym poście
8.jpg
Polestar 1

Toyota

Czyli koncern który od długiego czasu stawia na rozwiązania ekologiczne, posiada kilka modeli aut wodorowych oraz hybryd elektrycznych (Toyota Prius). Japoński koncern nadal chce rozwijać pojazdy wodorowe (chyba jako jedyni), ale zamierza w 2022 roku wprowadzić samochód EV, który będzie posiadał akumulatory ze stały elektrolitem zastosowanie nowej technologi ma zapewnić naładowanie baterii do pełna w kilka minut. Toyota obmyśla produkowanie Lexusów jako pojazdów hybrydowych Plug-in a w późniejszych czasach pełnych EV.

9.jpg
Toyota C-HR

Renault

Renault-Nissan-Mitsubishi producent tych aut chce do 2022 roku posiadać 12 aut w pełni elektrycznych. Nissan ma bardzo duże doświadczenie z pojazdami elektrycznymi ponieważ już od paru lat produkują Nissana Leafa, którego wyprodukowali ponad 300 000 sztuk, a pod koniec tamtego roku ruszyła sprzedaż Nissana Leafa 2 który został wybrany najbardziej zielonym samochodem 2018 roku, jego zasięg to ponad 250km. Renault pracuje mocno nad rozwojem baterii (ze stałym elektrolitem) oraz systemem autonomicznej jazdy, który ma zostać wprowadzony w Renault Symbioz w pełni elektrycznym aucie. Symbioz z 2 poziomem autonomiczności ma być dostępny już w 2019 roku a z 4 poziomem w 2022 roku.

10.jpg
Renault Symbioz
11.jpg
Renault Symbioz złapany na Niemieckie autostradzie

PSA

Francuski koncern posiadający takie marki jak Opel, Peugeot, Citroen zamierza wrócić na rynek amerykański oraz planuje aby w 2025 roku wszystkie samochody osobowe z ich oferty dostępne były z opcją napędu elektrycznego lub hybrydowego. W tym roku ma zostań wydany SUV Citroen C5 Aircross jako hybryda typu Plug-in, rok później z linii produkcyjnej ma zjechać elektryczny Peugeot 208, a wszystkie modele Opla do 2024 roku zostaną zelektryfikowane.

12.jpg
Citroen C5 Aircorss

Tesla

Aktualny lider jeżeli chodzi o auta elektryczne, w tym roku planuje na dobre rozkręcić się z produkcją Modelu 3 firma Elona chce osiągnąć produkcje 5 000 szt/tyg modelu 3. Od końca tamtego roku Tesla zbiera zamówienia na swoją elektryczna ciężarówkę, która ma się ukazać na drogach w 2019 roku. W 2020 roku ma wydać drugą wersje Roadstera czyli elektrycznego mega szybkiego samochodu o nieprawdopodobnych osiągach. Prawdopodobne jest że w tym roku bądź następnym nastąpi prezentacja Modelu Y, który ma być tańsza wersją Modelu X oraz Tesla planuje zaprezentować elektrycznego Pick-upa.

14.jpg
Tesla Model Y
13.jpg
Tesla Pick-up

Pozostali

W 2019 roku Honda planuje zacząć sprzedawać auto elektryczne Honda Urban EV, a pozostałe modele mają być dostępne z napędem elektrycznym. Mazda do 2035 roku wszystkie modele mają otrzymać napęd elektryczny a firma podjęła współprace z Toyotą. W tym roku Jaguar wypuści swojego elektrycznego Jaguara I-Pace w kolejnych latach każdy model Jaguara ma mieć możliwość napędu elektrycznego. General Motor do 2026 roku planuje sprzedawać milion elektryków rocznie. Subaru do 2020 r. firma zamierza zakończyć sprzedaż pojazdów z silnikiem diesla w Australii i w Europiea w tym roku ma się ukazać hybryda typu Plug-in.

q5.jpg
Honda Urban EV
16.jpg
Jaguar I-Pace

Coin Marketplace

STEEM 0.64
TRX 0.10
JST 0.074
BTC 56391.30
ETH 4542.59
BNB 621.90
SBD 7.22