Samochody Hyundai sam przejechał z Seulu do Pjongczang

in #polish4 years ago (edited)

Południowokoreański koncern motoryzacyjny Hyundai poinformował, że 5 ich samochodów samodzielnie, bez pomocy człowieka pokonało trasę z Seulu do stolicy Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pjongczang. Trasę mająca 190km pokonały 2 samochody benzynowe Genesis G80 oraz 3 SUV'y Nexo o napędzie wodorowym. Tym samym po raz pierwszy udało się osiągnąć 4 poziom autonomiczności* w pojazdach z napędem wodorowym.

Large-31270-HyundaiShowcasesWorldsFirstSelf-drivenFuelCellElectricVehicle.jpg

Trasa

Samochody samodzielnie poruszały się w naturalnym ruchu ulicznym, wjechały na autostrady, wykonywały manewry wyprzedzania, podejmowały odpowiednie decyzje na skrzyżowania oraz przejechały przez bramki na autostradach, maksymalna ich prędkość osiągnęła 110km/h w czasie jazdy na autostradzie. Aby auta same mogło przejechać trasę musiały zostać wyposażone w nowoczesną technologie oraz wiele czujników i kamer.
1.jpg

Technologia

Hyundaie wyposażone zostały w :

  • czujniki fal ultradźwiękowych - emitują one fale ultradźwiękowe, które odbijając się od przeszkód pozwalają określić położenie samochodu.
  • radary - wysyłają one fale elektromagnetyczne, które odbijając się od przeszkody pozwalają ustalić jej prędkość oraz odległość.
  • szereg kamer - pozwalają na interpretację znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej oraz linii na jezdni.
  • Lidary - skanują otoczenie pojazdu za pomocą niewidocznego światła laserowego, dostarczając trójwymiarowy obraz przestrzeni przez co samochód może odróżnić inny pojazd od pieszego.

Mimo że samosterujące auta zostały wyposażone w wyżej wymienione technologie to ich wygląd nadwozia i wnętrza nie odbiega zbytnio od zwykłych pojazdów.
2.jpg
Large-31268-HyundaiShowcasesWorldsFirstSelf-drivenFuelCellElectricVehicle.jpg

Kiedy w sprzedaży?

Pomimo pełnego sukcesu Hyundai nie zamierza na razie wprowadzać do sprzedaży samochodów umożliwiających autonomiczną jazdę. Na samochody z tak zaawansowaną technologią i autonomicznością będzie trzeba poczekać do 2021 roku wtedy to Koreański koncern zacznie produkcje takich pojazdów.

  • 4 poziom autonomiczność kierowca może przekazać systemowi całkowite prowadzenie jednak w określonych warunkach może zaistnieć potrzeba, aby przejął kontrolę. Jest to przed ostatni stopień w 5 poziomowej skali autonomiczności.

Zapraszam do obserwowania mojego profilu oraz tagu #pl-elektromobilnosc

Sort:  

Może temat "elektryczny camper" czy coś? :D

Ponoć z kamperami elektrycznymi jest problem, ponieważ podwozie jest słabo przystosowane no i auto z baterią by dużo ważyło, ale jak coś się pojawi to dam znać :D

Coś się niby pojawiło, ale raczej problem jest z definicją campera. Zwykle uznaje się stalową puszkę białą sporych rozmiarów, ale potencjalnie nawet zwykły dostawczak z łóżkiem to camper ... Ale chętnie poczytam o wszystkich nowinkach i rozwoju elektromobilności, bo nawet jeśli taki camper przez długi czas nie powstanie, to widmo samochodów elektrycznych może obniżyć koszta ropy (i tak dalej), więc może skorzystać konsument!

Coin Marketplace

STEEM 0.45
TRX 0.08
JST 0.059
BTC 47957.76
ETH 4065.52
BNB 547.21
SBD 5.65