Gry niezależne w świecie ACTA2

in #polish2 years ago

acta2_wall.png


ACTA2, EPICA, dyrektywa w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym – jak zwał, tak zwał. Rzadko kiedy się zdarza, by tak kontrowersyjny temat, który w dodatku może zmienić wygląd całego Internetu, przechodził bez większego zainteresowania. Jednakże tak było w tym przypadku. Nie jest to wina internautów samych w sobie, w końcu media społecznościowe i różne blogi były zapchane petycjami oraz nawoływaniami do reakcji. Problem leży gdzieś głębiej. A konkretnie – w lenistwie. Bo przecież, zgodnie z popularnym memem, na pewno znajdą się osoby, które nas we wszystkim wyręczą. Niech ktoś…

Szkoda jednak marnować czas na powtarzanie tego, co zostało już napisane w wielu innych miejscach. Dyrektywa została przyjęta, ludzie się oburzają, a cały cyrk jedzie dalej. I dopóki nie zbierze się odpowiednio duża grupa ludzi z widłami, to nic się w tym temacie nie zmieni. Dlatego warto przyjrzeć się niektórym konsekwencjom, jakie całość ze sobą niesie.

Problem małych twórców

Gry niezależne mają to do siebie, że powstaje ich ogromna kupa. Użyłem tego słowa nie bez powodu – jakościowo sporo z tych gier nie odstaje od zwykłego kału. Wystarczy zrobić sobie małą wycieczkę po sklepie Steama, by zauważyć, że 9 na 10 gier niezależnych zostało skleconych na szybko z ogólnodostępnych (i często darmowych) zasobów, a pod względem mechaniki czy fabuły te produkty są ubogą kopią bardziej znanych projektów. Zdarzają się jednak perełki, gry odstające od reszty i często wskazujące nowe kierunki rozwoju przemysłu gier komputerowych. I tutaj zaczynają się schody.

Podstawą wyłowienia perełek z tego szamba jest promocja produktu. Można wykorzystać do tego reklamy w sieci, można poszukać jakiegoś wydawcy do współpracy, można też wciskać losowym ludziom kody do gry, byleby tylko ktoś się nią zainteresował. A można też zaufać ludziom i pozwolić im, by wszystko rozeszło się pocztą pantoflową. Wystarczy dać o sobie znać na jakimś forum lub innym Reddicie. Jeżeli produkt ma potencjał, to nie przejdzie niezauważony. A przynajmniej tak jest przed wprowadzeniem w życie ACTA2.

Gdy ludzie nie będą mogli dzielić się twórczością innych, oczywiście niekomercyjnie, to zasięgi internetowej poczty pantoflowej zostaną przytłaczająco zmniejszone. Małe fora i portale znikną, ponieważ nie będzie stać ich twórców na licencje oraz zabezpieczenia przed potencjalną „złą” treścią postów i komentarzy. Nikt nie będzie ryzykował kar za przepuszczenie materiałów o niepewnym pochodzeniu. Oczywiście molochy zostaną na swoim miejscu, ale korzystanie z ich usług stanie się bardziej restrykcyjne. Ostatecznie perełka wśród gier niezależnych znajdzie swoją niszę, jednakże szansa na przedostanie się do świadomości większej ilości graczy będzie poza jej zasięgiem.

Patrząc pozytywnie

Widząc tyle zła, ile robi ta dyrektywa, łatwo przeoczyć jej potencjalne dobre strony. Ograniczenie przepływu informacji w sieci może skutkować mniejszą ilością szamba, które się tam znajduje. Gdy nie będzie już tak łatwo stworzyć pierwszego lepszego gniota, do celu dotrą tylko najbardziej wytrwali i mający na siebie pomysł twórcy. Promocja może nie być wtedy aż tak potrzebna, bo sklep Steam (a także każde inne miejsce z grami) nie będzie zalewany tonami kopii, dzięki czemu będzie o wiele bardziej przystępny. Koniec spamu to koniec potrzeby wyławiania perełek. One domyślnie będą na wyciągnięcie ręki.

Gorzej, że wtedy część z nich nigdy nie zostanie stworzona…


Post oryginalnie pojawił się na mojej stronie.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.

Sort:  

Bążur @scriptioner!


Witamy na #polish, czyli polskim tagu Steem! Moim zadaniem jest wprowadzenie Cię w tajniki sieci.

  - Użytkownicy sieci nie lubią plagiatów, oszustw, promowania piramid finansowych i obrażania innych. Warto mieć to na uwadze publikując wpis.
  - Jeśli wpis zawiera duże dawki wulgaryzmów, pornografii i treści dla dorosłych, rozważ użycie tagu nsfw.
  - Uważaj na oszustwa! Różne osoby mogą próbować wyciągnąć od Ciebie tokeny lub delegacje (prośby, klikanie w linki, próby przejęcia Twojego hasła do konta). W razie wątpliwości wejdź na Chat Polskiej społeczności i zapytaj o zaistniałą sytuację.
  - Chat Steemit Polska to otwarty chat całej polskiej społeczności. Kliknij w ten link aby go uruchomić. Chat nie jest zintegrowany ze Steem - zakładasz tam zwykłe konto, podobnie jak w wielu usługach sieciowych. Wygodnie jest jednak użyć takiego samego nicka jak na Steem.
  - Zachęcamy Cię do odwiedzenia FAQ na steemweb.pl, gdzie możesz dowiedzieć się mnóstwa rzeczy związanych ze Steemem. Jest to wybór najlepszych poradników stworzonych przez doświadczonych użytkowników platformy.
  - Nie wiesz jakich tagów użyć do wpisu? Zajrzyj na listę tagów lub wybierz coś z drzewa tagów.. Odpowiednie tagi zwiększą zasięg twoich postów i nagrody z nich!
  - Zapisz hasło w bezpiecznych miejscach! Jeśli je utracisz, to nigdy już nie odzyskasz konta!

Baw się dobrze!

Cześć, @fatesick fajnie, że wracasz.

A może jakiś tego typu tekścik dla @gameit ?

Posted using Partiko Android

Congratulations @scriptioner! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You published your First Post
You got a First Vote

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!

!tipuvote 0.4 hide

Coin Marketplace

STEEM 1.30
TRX 0.12
JST 0.139
BTC 59810.76
ETH 2149.96
BNB 471.16
SBD 8.90