Kış Ev Kokusu Ihlamur

in #steempress3 years ago

Merhaba Arkadaşlar;

Askerlik dönüşü hız kesmeden işlere devam ediyoruz :) Yazın güzel kokuları arasında ıhlamur çiçeği açmaya başladı. Ve ıhlamurun olduğu yerleri güzel kokular sarmaya başladı. Bizde bu sırada bizde boş durmayıp dağ bayır dolaşıp ıhlamur ağacı aramaya koyulduk. Bu bize hem gezi bir dağ yürüyüşü oldu hemde kışlık içeceğimiz ıhlamuru toplamamıza vesile oldu hemde daha fazlasını da eş dosta dağıtmayı sağladı diyebilirim.


Ihlamuru aramaya Bursa'nın M.Kemalpaşa ilçesini Kosova Köyünde etrafında bulunan dağlara ormanlara gittik. Ihlamuru toplaması çok zor olmasa da bir o kadar da zordur. İşin püf noktası ağaca tırmanıp kendinizi iyice kollamanız gerekiyor. Mazallah emniyetli olmazsanız düşme ihtimaliniz çok. Bunun sebepleri olarak;

  • İlk olarak ıhlamur ağacı çok gevrek bir ağaçtır. Yani bastığınız dallar her an kırılabilir.
  • ikinci olarakta ıhlamur çiçeği ağacın genelde yüksek dallarında açmaktadır bu yüzden kıvrak ve zayıf olmanızda fayda var.


Dalları budadığınız da seneye içinde o ıhlamur ağacının daha gür bir şekilde çıkmasına sebep olacaksınız ve seneye alacağınız verim fazlasıyla artacaktır. Ağacı budadığınız da benden tavsiye öbek öbek onları serin bir yere taşımak ve güzelce yapraklarını ayıklamak .Tercihi size kalmış bundan sonra isterseniz yapraklı bir şekilde koparabilirsiniz yada sadece çiçeklerini alabilirsiniz. Benim tavsiyem yapraklı bir şekilde toplamak çünkü yapraktaki vitamin mineral de sizin bardağınıza düşecektir .


Faydalarındanda bahsetmek isterim biraz ;

  • Terlemenize yardımcı olur (kış aylarında hasta olduğunuzda ter attırır)
  • Grip ve nezle de bünyeye iyi gelir
  • Migren ve baş ağrısını hafifletir.
  • Hazımsızlığa iyi gelir.
  • İshal iseniz tavsiye ederim :)
  • Kan basıncınızı dengeler.
Bunun gibi ıhlamurun bir çok sayabileceğimiz faydaları var. Kışın haftalık demlemenizi tavsiye ederim.


Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Sağolun..

 


Posted from my blog with SteemPress : http://bahadirbayin.steempress.net/2018/06/14/kis-ev-kokusu-ihlamur/

Sort:  

Yorucu ama güzel. :)

Merhaba, yazınız @try-market ve @kusadasi tarafından yürütülen küratör projesi kapsamında seçilmiştir. Proje yazısı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Sonraki yazılarınızda "cointurk" etiketini kullanarak ailemizi genişletmemize yardımcı olabilirsiniz.

Cointurk Discord Kanalı

katkılarınız için teşekkür ederim. Sizleri destekleyeceğim.

Coin Marketplace

STEEM 0.76
TRX 0.09
JST 0.072
BTC 54402.12
ETH 4053.80
BNB 584.03
SBD 7.01