Temat Tygodnia #15 (3) Dlaczego niektórzy ludzie liżą żaby?

in #tematytygodnia3 years ago (edited)

not-hear-2687975_1920.jpg

Kupujemy, adoptujemy ze schroniska zwierzęta z różnych powodów. Mieć w domu psa to jak znaleźć przyjaciela, który nigdy Cie nie zawiedzie, koty intrygują nas swoją wręcz ludzką osobowością, a gady i płazy trzymamy zwykle by przyglądać się ich surowemu pięknu. Nieważne czy kupujemy psa by pasował do nowej torebki czy adoptujemy kota ze schroniska zmuszeni potrzebą serca, nasz cel zwykle wydaje się być całkiem racjonalny. Są jednak ludzie, którzy trzymają w domu zwierzęta z całkiem innego powodu.

Kupują je i opiekują się nimi żeby być na haju.


Chociaż małe pieski i kotki mogą dać taki zastrzyk endorfiny, że czujemy prawdziwą euforię to nic w porównaniu do tego co oferuje pewien gatunek płazów.

Jest to rodzaj Bufo a szczególnie jeden gatunek zwany Colorado River Toad (czyli żaba znad rzeki Kolorado) Zamieszkuje ona północny Meksyk oraz południowe stany USA. Żaby tego rodzaju za oczami posiadają duże brodawkowate wypustki, które produkują biały, tłusty śluz. Substancja ta jest przystosowaniem gatunku do ochrony przed drapieżnikami. Miała ona na celu odstraszać potencjalnych łowców, a paradoksalnie dzisiaj kusi kolejnych nabywców.

Bufo_alvarius1.jpg

Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=186057

W wydzielinie zawarte są substancje: 5-MeO-DMT oraz Bufotenina. Każdy kto chociaż raz słyszał o Ayahuasce i DMT powinien od razu skojarzyć te substancje. Związki można wciągać, przyjmować doustnie czy dożylnie i powodują one następstwa klasyczne dla psychodelików takie jak euforia, wizje i zmiany percepcyjne. Chociaż występują w naturze, to te substancje nie należą do bezpiecznych. Nie posiadamy dokładnych opisów przypadków śmiertelnych u ludzi lecz jest wiele udokumentowanych przypadków zatruć u zwierząt. Psy atakujące żaby z rodzaju Bufo często kończą sparaliżowane bądź nawet martwe. Oprócz substancji, które działają psychodelicznie wydzielina tych żab zawiera także związki działające kardiotoksycznie mogące doprowadzić do bloków przedsionkowo-komorowych, tachykardii komorowej, a nawet wystąpienia zawału. Także szczerze odradzam próbowanie tego w domu tym bardziej, że podczas lizania ciężko zażyć dokładną ilość substancji. Poza lizaniem całkiem popularną metodą jest również przyrządzanie naparu ze śluzu produkowanego przez tą żabę.

218px-Bufotenin_structure.svg.png
By Fuse809 (talk) - Own work

Co ciekawe na naszym podwórku również spotkamy niejeden gatunek z rodzaju Bufo są to ropucha szara czyli Bufo bufo , ropucha zielona Bufo viridis i ropucha paskówka Bufo calamita z czego zarówno Ropucha szara jak i Ropucha zielona obie zawierają w wydzielinach wspomnianą wyżej bufetoninę. Nie posiadają jednak 5-MeO-DMT.

Dzięki za przeczytanie :)

Zdjęcia pochodzą z pixabay bądź są pod nimi podpisani autorzy

Sort:  

Dzięki za przeczytanie :) Chętnie odpowiem na wszystkie pytania.

Tak to zabrzmiało jak byś znał "temat" z doświadczenia :D

Możemy powymieniać się doświadczeniami ;)

Właśnie to taka moja stała formułka pod postami ale tutaj rzeczywiście brzmi jakbym był żabim narkomanem-ekspertem ;) Jak coś to w życiu hodowałem tylko króliki. Jestem czysty ;)

Kto nie lizał żaby niech pierwszy rzuci kamień XD

Ciekawe czy jest dawkowanie liźnięć :D

To dziś będą rzekotki, jutro afrykańska , a na weekend zostawię sobie mocnego kopa w postaci całuska dla Agatek :D hahahaha

Łoochoochoooo ale będzie jazda :D :D :D

hhihihi

Lizanie żab? Za żadne skarby świata, nieważne co one tam sobie produkują. Fuj :D
Artykuł bardzo ciekawy!

Dzięki wielkie! A jakby ta żaba zmieniła się w pięknego księcia ;)?

Gdyby książę zaczarowany w żabę spotkał mnie, to zostałby żabą na zawsze :(

Congratulations @mydrall! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the total payout received

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

By upvoting this notification, you can help all Steemit users. Learn how here!