My Bursa Trip! - Bursa Gezim!

in #travel4 years ago

Bursa Trip!
Bursa is an ancient city at Anatolia and first capital of Ottoman Empire before Edirne and Istanbul. It has a remarkable culture with history and this post is about my observations with photos of my Bursa trip October 2017.


Bursa Gezisi

Gezi yazılarını okumayı çok seviyorum, hele hele içinde biraz da kişisel değerlendirmeler ve hikayeler varsa. Bu tip geziler için önden hazırlık yapmak da gidilecek görülecek yerleri araştırmak da işin en keyifli yanı bence. Ama ilginçtir ki Bursa'ya bu ziyaretim hiç beklenmedik bir anda gelen bir telefonla başladı. Hafta sonu miskin miskin internette gezinirken canciğer bir arkadaşım hadi kalk Bursa'ya gidiyoruz dedi. Normalde ekmek almak için bakkala gitmeye üşenen ben; bir anda gelen coşku ile bir kot pantolon, bir gömlek üstüne de hafif bir montla niye diye sormadan sokaktaydım. Tamam, tamam çorapları da giydim. Çorapsız ayakkabı giyenleri sevmiyorum zaten. Babet çorabı giyenleri hele...

Bursa Anadolu'nun en güzel şehirlerinden biri kesinlikle. Tarihin bu kadar nahif bir şekilde insana kendini başka bir zamanda hissettirdiği şehir az bulunur. Şehre gelir gelmez, ilk duraklardan biri Tophane Parkı ve Osman Gazi türbesi.


Osman Gazi Türbesi

Osman Gazi Bursa'nın alınmasını çok istemiş ve yaşlandığında Bursa'nın dışından çatısı parlayan o dönem bizimkilerin Gümüş Kümbet dediği bir Doğu Roma kilisesine defnedilmeyi vasiyet etmiş. Vefatından sonra Bursa fethedildiğinde naaşı buraya defnedilmiş. Okuduğuma göre eski bina 1855 depreminde zarar gördüğü için Sultan Abdülaziz tarafından yeniden yaptırılmış. Bakar bakmaz anlaşıldığı gibi İstanbul'un görkem ve şaşaasının ötesinde bir dinginlik ve zarafet var burada.

Orhan Gazi türbesi hemen yanındaki binada, yanında hanedan ailesinden başkaları da var. Hepsinin fotoğrafını çekmek yerine bu başka diyarın kokusunu içime çektim bir süre. Hem tüm fotoğrafları koyarsam oraya gitme isteğinizi öldürmüş olmaz mıyım? 


Ulu Cami

Buradan 5-10 dakikalık bir yürüyüşle Bursa'nın en büyük mimari eseri, Yıldırım Bayezid döneminde inşaatı tamamlanan Ulu Cami'ye geçtik. Ulu cami adı gibi, büyük bir cami. İstanbul'daki Süleymaniye Cami, Sultanahmet Cami ve Ayasofya Müzesi gibi yapıları gezmiş olmama rağmen heybetinden etkilenmemek imkansız. Yanındaki bilgi panosunda yazana göre Yıldırım Bayezid Niğbolu'dan zaferle dönerse Bursa'ya 20 cami yaptırmaya niyet etmiş, zafer sonrasında iş camileri yapmaya gelince damadı ve de bilgeliğiyle ünlü Emir Sultan 20 tane cami yerine 20 kubbeli ulu bir caminin yapılmasının daha uygun olacağını söyleyerek bu işin fikrini oluşturmuş. İçindeki süs havuzuyla, dev hat panoları ve kutsal eserleriyle Ulu Cami...İskender Bey Diyeceksiniz!

Evet, gezdik, gördük ve beğendik Bursa'yı. Ama asıl Bursa'ya gelme amacımı bir şekilde gizlemiş olsam da açıklamak zorundayım bir noktada. Şu ana kadar kültür, gezi, tarih diyerek fotoğraflar paylaştık muhabbet ettik ama benim de herkes gibi nihai amacım Bursa'da İskender Kebap yemekti. Evet, tarih filan hoş ama İskender başka. Öyle olunca soluğu Kebapçı İskender'de aldık. Sizleri üzmemek için sadece kapının fotoğrafını bırakıyorum. Bu kıyağımı unutmayın. Ama hayal ettin, bak olmadı böyle, hayal etmiyoruz İskender'i filan. Kapıya bakıyoruz sadece. Çıkar hemen aklından o cosss diye dökülen tereyağını!

Bir Bursa seferinin başarı ile tamamlanmasının ardından Bursa'ya gideceklere son söz olarak şunu söyleyebilirim. Bursa'yı gez, Ulu cami'yi gör, İskender'i ye, Koza Han'da Türk kahvesini iç, @misalen'e teşekkür et.


İstanbul'da görüşmek üzere Steemian'lar!!!

Sort:  

Cami mükemmel.Böyle yerleri tanıttığınız için teşekkürler

Gerçekten çok etkileyici bir yapı, aslında benim fotoğraflarımdan daha iyi fotoğrafları da var internette yukarıdan çekilmiş.

kaynak: http://www.bursaulucami.com

Bursa'da yaşayan biri olarak söylüyorum, sadece Bursa'nın vitrinini gezmişsiz. O gezdiğiniz yerlerin aralarında bir çok vaha var. Ve sadece bilen bilir. Bir dahaki gelişinizde önden haber edin, seve seve mihmandarlığınızı yaparım. :) Hoş yazınız için de teşekkürler bu arada.

Çok teşekkürler, bu teklifi kenara not alıyorum. :) Dediğiniz gibi Bursa'yı etraflıca gezmek lazım bu I. Bursa Seferi planlanmış bir geziden ziyade günübirlik bir gezinti gibiydi. 5-6 saat kalabildim topu topu. Onun büyük kısmı da, Koza Han'da geçti, dalgınlıkla orada fotoğraf çekmeyi unutmuşum. Muhabbetten olsa gerek. :) Ama İstanbul'a bu kadar yakın olması çok hoşuma gitti. 2- 2,5 saat otobüsle. Beylikdüzü'nden yakın :D

Mutlaka not alın, Bursa candır, gezdirmesi ve gezmesi de çok zevklidir. Şehrin bir ritmi var çünkü. Hem sakin ve yavaş, hem de "hızlı". İstanbul gibi pür hızlı değil. :) (Gecikmiş cevap için kusura bakmayın; işler güçler, bir müddet ayrı kaldım buralardan.)

Rica ederim, mutlaka not alın. Bursa candır, gezdirmesi ve gezmesi de çok zevklidir. Şehrin bir ritmi var çünkü. Hem sakin ve yavaş, hem de "hızlı". İstanbul gibi pür hızlı değil. :) (Gecikmiş cevap için kusura bakmayın; işler güçler, bir müddet ayrı kaldım buralardan.)

Afiyet olsun demeyi çok isterdim ama yemek konusunda bencilligimin sınırı yok;) Yazınızın biçmini, dilini yine çok beğendim, ama içeriği çok kıskandım (İskender olan kısmı )😀

Yaa o kadar da abartmaya gerek yok aslında. Bildiğiniz iskender sonuçta, ama en iyisi :P. Yok yok en iyisi fazla iddialı oldu ama en iyilerinden biri diyebilirim rahatlıkla... Bu arada Bursa Çanakkale'ye de yakın sayılır sayın fizyoterapistim...

Ahh yakın olmak görecedir, bir gün umarım o yakın yere gidebilir, size oradan cevaben bir post paylasabilirim." @myego13, @misalen'in izinde... Bir şehir efsanesini daha irdeliyoruz!"" başlığinda😀

Hahaaha tarihe not düşülsün o vakit. Bir Bursa yazısı daha beklemede diyorum. Yalnız daha iyi olacağından şüphem yok.

Osman Gazinin torunu Murat Hüdavendigar'ında buralarda Kosova da yatıyor olması sebebiyle yazı daha bir ilgimi çekti. Fotolarda çok kaliteli Tebrikler @misalen

Çok teşekkürler @tarikhakan55, aslında biraz aceleye gelen yerler oldu, kısmet II. Bursa seferi'ne artık. Bu arada İstanbul'dan Kosova'ya da selamlar sevgiler!!

Okumasi cok zevkliydi, tesekkurler paylastiginiz icin

Ne demek efendim, hem geziler paylaştıkça artar. Öyle değildi sanki ama olsun. :D

Calling @originalworks :)
img credz: pixabay.com
Nice, you got a 8.0% @minnowbooster upgoat, thanks to @misalen
Want a boost? Minnowbooster's got your back!

The @OriginalWorks bot has determined this post by @misalen to be original material and upvoted it!

ezgif.com-resize.gif

To call @OriginalWorks, simply reply to any post with @originalworks or !originalworks in your message!
For more information, Click Here!
Special thanks to @reggaemuffin for being a supporter! Vote him as a witness to help make Steemit a better place!

This post has been resteemed by @msp-turkey courtesy of @damla from the Minnow Support Project ( @minnowsupport ). Join us in Discord.

Upvoting this comment will help support @minnowsupport.

Upvoted and also resteemed :)

keyifli bir an için teşekkürler

İyi gezmişsin . Ben Bursalayım bu kadar gezmedim :D

Benim güzel şehrim 👍👍👍👍

bursa yı gezmiş kadar olduk teşekkürler